Medycyna ogólna

Pierwsze objawy choroby Alzheimera

Publikacja: 15 maj 2016
Czy bliska Ci osoba starsza zapomina, co niedawno jej powiedziałeś? Czy pojawiają się u niej problemy z wypowiadaniem się i „nazwaniem rzeczy po imieniu”? Choroba Alzheimera, która jest najczęstszą postacią otępienia, ujawnia się najczęściej pomiędzy 60. a 65. rokiem życia. Jakie są pierwsze objawy choroby Alzheimera?
Czym jest choroba Alzheimera?Przyczyną choroby Alzheimera jest odkładanie się w mózgu dwóch białek: beta-amyloidu i białka tau. Beta-amyloid akumuluje się pomiędzy neuronami tworząc blaszki starcze, natomiast białko tau odkłada się w neuronach. Akumulacja tych białek doprowadza do degradacji neuronów i w konsekwencji ich obumierania. Pierwsze objawy zaburzenia funkcjonowania neuronów w mózgu są często bagatelizowane, ponieważ istnieje przekonanie, że „w tym wieku” to normalne. Poniżej prezentujemy listę pierwszych objawów choroby Alzheimera.
Jakie są pierwsze objawy Alzheimera?Zapominanie
Osoba chora zapomina ostatnie wydarzenia, zadaje kilka razy pytanie o to samo, pomimo otrzymanej chwilę temu odpowiedzi. Jednak jak rozróżnić zapominanie, będące konsekwencją normalnego procesu starzenia, od zapominania, będącego objawem choroby? Odpowiedzią jest zakres utraty pamięci. Osoba zdrowa może zapomnieć imię nowo poznanego sąsiada, ale pamięta w jakich okolicznościach doszło do spotkania. Niepokojącym objawem, który może sugerować chorobę Alzheimera, jest zapomnienie nie tylko imienia sąsiada, ale także tego, że się z nim spotkaliśmy. 

Problemy z doborem słów
Chory na Alzheimera może mieć problemy z komunikowaniem się, co jest konsekwencją zapomnienia niektórych słów. Mogą pojawić się również problemy w zrozumieniu tego, co mówimy do osoby chorej.

Zmiana osobowości
Następują również wahania nastroju i zmiany samopoczucia chorego, który może stać się nieufny i nadpobudliwy. Zamazany zostaje odbiór rzeczywistości oraz utrudniona zostaje umiejętność przewidywania skutków działań.

Problem z orientacją
Osoba chora traci orientację w czasie i miejscu. Nie rozróżnia teraźniejszości od przeszłości. Mogą występować problemy w orientacji w miejscach dobrze znanych choremu, np. problem z odnalezieniem drogi do mieszkania na osiedlu.

Kłopotliwe codzienne czynności
Codzienne czynności, które od dawna chory wykonywał bez najmniejszych problemów, teraz mogą okazać się trudne np. obsługa pralki, telefonu, pilota do telewizora itp. Następnie może dojść do utraty samodzielności: trudności w ubraniu się, spożywaniu posiłków lub korzystaniu z toalety.
Gdzie szukać pomocy?Jeśli zauważysz niepokojące objawy u bliskiej Ci osoby, które mogą sugerować chorobę Alzheimera, to należy udać się do lekarza. W pierwszej kolejności przeprowadza się dokładny wywiad oraz test MMSA, który umożliwia ocenę otępienia. Następnie lekarz specjalista przeprowadza dokładną diagnostykę: badania neurologiczne, neuropsychologiczne i neuroobrazowanie mózgu. Opieka nad osobą chorą jest trudna, konieczne jest zaakceptowanie tego, że jego zachowanie jest spowodowane chorobą.

Źródło:
„Neurologia. The Little Black Book”, Kwieciński H.

Ostatnie publikacje

Czy wiesz że.. ?
na świecie żyje około 15-21 milionów osób z chorobą Alzheimera? W Polsce liczba ta może wynosić około 350 tysięcy.