Medycyna ogólna

Stres - nasz wróg czy sprzymierzenca? Przyczyny i skutki wystpowania stresu.

Publikacja: 13 kwiecień 2016 Ostatnia aktualizacja: 17 kwiecień 2016
Każdy z nas inaczej reaguje na czynniki i sytuacje stresowe. Zazwyczaj stres traktujemy jako coś złego, ale czy słusznie? Nie należy zapominać o stresie, który może okazać się dla nas dobry i pomocny. Nie zawsze warto walczyć ze stresem. Dowiedź się więcej z naszego artykułu.
Stres jest definiowany jako stan, w którym nasz organizm jest zmobilizowany na skutek działania bodźca (fizycznego bądź psychicznego), który może prowadzić do zaburzeń czynnościowych. Czynników stresowych (tzw. stresorów) jest wiele, może to być  hałas, lęk np. przed utratą kontroli. Nawet nasze codzienne czynności mogą być przyczyną wystąpienia stresu (np. dźwięk budzika czy posiłek, który zjemy w pośpiechu). W ostatnich czasach żyjemy coraz szybciej, przez co stresorów jest coraz więcej. Zastanówmy się czy nie lepiej wykorzystać stres na naszą korzyść? Zacznijmy traktować go jak sprzymierzeńca a nie wroga.

Psycholodzy wyróżniają dwa rodzaje stresu:
  • stres negatywny (dystres), zwany złym stresem, jest to taki rodzaj stresu, który poprzez swoje nasilenie lub długi czas trwania, może powodować zaburzenia, dezorganizacje np. śmierć bliskiej nam osoby czy szefostwo stawiające nam zbyt duże wymagania.
  • stres pozytywny, dobry (eustres) - ten rodzaj stresu jest naszym sprzymierzeńcem w działaniu, gdyż pomimo iż na początku czujemy dyskomfort, prowadzi on nas do działania, działa motywująco.  Możemy wtedy odczuwać pełnię sił i możliwości. Dla większości może być to zaskoczenie, ale w tym stanie odczuwamy dobre samopoczucie. Przykładem, kiedy możemy poczuć eustres, jest zadowolenie z dobrze zdanego egzaminu, niepewność towarzysząca nam podczas pierwszej randki, dreszczyk emocji podczas uprawiania sportu ekstremalnego.

Skutki stresu

Skutki wystąpienia stresu objawiać się mogą jako zespół tzw. chorób psychosomatycznych. Zespół ten może wystąpić jako nadciśnienie tętnicze, choroba wrzodowa żołądka, migrena, zapalenie skóry czy stawów. W tym przypadku stres może okazać się naszym wrogiem, gdyż może powodować zaostrzenie się objawów lub chorób, z którymi do tej pory się zmagamy. Narażenie się na nagły czynnik stresowy może w skrajnych przypadkach zakończyć się traumą bądź stanami lękowymi. Zdarza się, że nawet pozornie niegroźna sytuacja jak wypadek komunikacyjny, może skończyć się nadwrażliwością na bodziec, bezsennością. Czasami sami nie jesteśmy w stanie pokonać skutków stresu i konieczna jest pomoc specjalisty psychiatry lub psychologa. Warto szukać też pomocy w grupach wsparcia, gdzie spotkamy ludzi, którzy walczą z tym samym lękiem czy fobią.
Starajmy się wykorzystywać stres na naszą korzyść by stał się naszym pomocnikiem. We wcześniej wspomnianym wypadku, dobry stres odpowiada za szybkość i precyzję reakcji. To właśnie eustres decyduje o naszym skupieniu czy zapanowaniu nad pojazdem, a w końcu o uzyskaniu pomocy.


Źródło:
Psychologia.net.pl

TEL-MED POLECA

Leczenie uzależnień od gier i internetu w Poznaniu/ Leczenie zaburzeń lękowych-nerwic Poznań

Skibiński Maciej dr specjalista leczenia uzależnień w Poznaniu

woj. wielkopolskie
Poznań, ul. Dąbrowskiego
  • czynna
  • nieczynna

Ostatnie publikacje

Czy wiesz że.. ?
zapach lawendy może pomóc nam obniżyć poziom stresu? Cząsteczki zapachowe lawendy po wniknięciu przez błony i skórę skutecznie przekraczają barierę krew-mózg. Poduszka skropiona olejkiem z lawendy pomoże w walce ze stresem także w trakcie snu.