Medycyna ogólna

Chroby oczu w cukrzycy

Publikacja: 12 luty 2016
Jeśli jesteś cukrzykiem, poza kontrolowaniem poziomu cukru, pamiętaj również o badaniu wzroku. Diabetycy należą do osób, u których ryzyko wystąpienia chorób oczu jest większe niż u osób zdrowych. Tego, na jakie choroby oczu jest narażony cukrzyk, można dowiedzieć się czytając artykuł.
Cukrzycy towarzyszą często powikłania, w tym dotyczące narządu wzroku. Należą do nich retinopatia cukrzycowa, zaćma oraz jaskra. Poza tym występują również zaburzenia powodujące zeza i dwojenie obrazu, opadnięcie powiek,  a także jęczmienie i infekcje rogówkowe. Z wyżej wymienionych powikłań najczęściej występuje retinopatia cukrzycowa.

Retinopatia cukrzycowa

Jest najczęstszą i zarazem najgroźniejszą z chorób oczu. Wczesne wykrycie tej choroby oznacza duże szanse na zachowanie pełnej ostrości wzroku, dlatego tak ważne są częste konsultacje okulistyczne. Im dłużej choroba nie była wykryta, tym trudniej ją wyleczyć.

Przyczyną tej choroby jest uszkodzenie siatkówki spowodowane uszkodzeniem jej drobnych naczyń krwionośnych.

Można wyróżnić trzy stadia rozwoju tej choroby. Stadium początkowe, nazywane retinopatą nieproliferacyjną, w którym postrzegany obraz jest coraz bardziej rozmazany. Drugie stadium to retinopatia przedproliferacyjna. Trzecie stadium - retinopatia proliferacyjna. W tym stadium istnieje największe ryzyko całkowitej ślepoty. Powodują to nowe, nieprawidłowo zbudowane naczynia krwionośne prowadzące do wylewów kwi do środka oka, a w konsekwencji do odwarstwiania siatkówki.

Jaskra

Jaskra jest także chorobą towarzyszącą cukrzycy. Występuje u cukrzyków o  40% częściej niż u osób zdrowych. Dużą rolę odgrywa przy tym wiek i czas trwania choroby. Rozwój jaskry jest spowodowany wzrostem ciśnienia w gałce ocznej. Prowadzi to do zamykania się naczyń krwionośnych odżywiających siatkówkę i nerw wzrokowy, a w konsekwencji do stopniowej utraty wzroku. Na jaskrę można wpłynąć stosując leki.

Zaćma
 
Zaćma również należy do powikłań cukrzycy. Występuje u cukrzyków częściej i wcześniej niż u osób zdrowych,  dotyczy to zwłaszcza kobiet. Zaćma polega na utracie przejrzystości soczewki. Sposobem radzenia sobie z zaćmą jest operacja, która polega na usunięciu zniszczonej soczewki i zastąpieniu jej sztuczną.

Konsultacje okulistyczne w przypadku cukrzyków  powinny odbywać się minimum raz w roku. Jeżeli występują objawy retinopatii nieproliferacyjnej - co pół roku, a jeśli choroba jest w bardziej zaawansowanym stadium - co trzy miesiące. Natomiast w sytuacji nasilonych zaburzeń ogólnych konsultacja powinna odbywać się co trzy tygodnie.
Źródło:
Polskie Stowarzyszenie Diabetyków

Ostatnie publikacje

Czy wiesz że.. ?
zaćma u osób chorych na cukrzycę pojawia się średnio o 10 lat wcześniej niż u osób zdrowych?