Medycyna ogólna

Żylaki - jak leczyć i zapobiegać

Publikacja: 31 sierpień 2015
Żylaki  czyli przewlekła niewydolność żylna jest chorobą cywilizacyjną, która dotyka ponad 50% społeczeństwa. Wraz z wiekiem liczba chorych rośnie i dotyka szczególnie kobiet. Źródła medyczne podają, że ponad 70% kobiet powyżej 60 lat jest dotkniętych tą chorobą.
Żylaki to nic innego jak nadmiernie poszerzone żyły. Występowanie samej  choroby możemy bez trudu zauważyć sami. Istotne jest natomiast określenie stadium choroby a takie informacje można uzyskać dopiero po przeprowadzeniu badania Dopplerowskiego.

Skłonność do powstawania żylaków dziedziczymy wraz z genami zatem jeżeli w rodzinie występuje choroba powinniśmy wykonywać badania kontrolne. Nie wolno lekceważyć też pierwszych widocznych objawów gdyż zaniedbanie leczenia może doprowadzić do poważnych konsekwencji jak zakrzepica czy owrzodzenie goleni.

Jak dotąd nie opracowano leku na tą chorobę ale możemy jej zapobiegać czy hamować rozwój poprzez zbilansowaną dietę i aktywność fizyczną. Często pacjenci pytają czy cierpiąc na przewlekłą niewydolność żylną kończyn dolnych można biegać i uprawić inne sporty. Jeżeli nie dopuściliśmy do zaawansowanego stadium choroby uprawianie sportu jest bardzo wskazane i można daną dyscyplinę uprawiać tak samo jak osoby zdrowe. Praca mięśni kończyn dolnych napędza krew żylną a przez to zapobiega powstawaniu zakrzepicy czyli dział prewencyjnie.

Jeżeli żylaki już się pojawiły nie znaczy to, że trzeba je usuwać. Z punku medycznego żylaki leczymy wtedy gdy choroba wywołuje określone objawy kliniczne jak obrzęki, uczucie ciężkości nóg, częste skurcze łydek nie mówiąc już o zakrzepicy czy zmianach skórnych. Wszystkie wcześniejsze objawy, czyli występowanie drobnych naczyń żylnych  tak zwanych „pajączków” nie stanowią przyczyn dolegliwości i nie wymagają leczenia. Mogą się jednak nie podobać i pacjent decyduje się na ich usunięcie z przyczyn estetycznych.

Jakie występują metody leczenia żylaków i kiedy można je stosować można obejrzeć w materiale poniżej.






Źródło:
Medicus-Bonus

Ostatnie publikacje