Medycyna ogólna

Ostroga piętowa - jak ją leczyć?

Publikacja: 27 sierpień 2015 Ostatnia aktualizacja: 31 sierpień 2015
Odczuwasz silny ból pod piętą podczas chodzenia, który nie ustaje nawet gdy odpoczywasz? Może być to objaw ostrogi piętowej. Schorzenie to jest bardzo często diagnozowane i słabo reagujące na leczenie konwencjonalne. Dowiedz się jak poradzić sobie z tą dolegliwością.
Ostroga piętowa najczęściej dotyka osoby, które intensywnie uprawiają sport, osoby starsze, bądź osoby chronicznie skarżące się na niewygodne buty. Ostroga powstaje w miejscu gdzie ścięgno piętowe łączy się z kością pięty. Na skutek szkodliwych czynników w miejscu tym powstaje stan zapalny, który jednocześnie wpływa na odkładanie się złogów wapiennych, z których formuje się owa ostroga.
Sposoby leczenia ostrogi piętowej:
  • Odciążenie pięty. Jest to pierwszy krok terapeutyczny jaki jest dokonywany po zdiagnozowaniu ostrogi. Zabieg ten polega na noszeniu specjalnego obuwia z niewielkim obcasem, który powoduje przeniesienie ciężaru ciała na śródstopie, dzięki czemu cały ciężar ciała nie spoczywa na piętach.
  • Wkładki do butów. Metoda ta jest również jedną z pierwszych jakie wdraża się pacjentowi z rozpoznaną ostrogą. Polega to na noszeniu specjalnej wkładki do obuwia w otworem w miejscu występowania ostrogi. Prowadzi to do zmniejszenia dolegliwości bólowych przez co można efektywniej prowadzić dalsze terapie.
  • Rehabilitacja. Jest to najefektywniejsza metoda terapeutyczna przy tym schorzeniu. Podstawowymi zabiegami wykonywanymi przy ostrodze jest jonoforeza, pole magnetyczne ultradźwięki.
Jonoforeza jest zabiegiem elektroleczniczym. Podczas zabiegu chore miejsce zostaje wystawione na działanie prądu stałego, który pomaga
w wprowadzeniu leku aplikowanego na skórę w głąb tkanek.

Pole magnetyczne głównie stosowane jest do łagodzenia bólu. Urządzenie generuje pole elektromagnetyczne, które pobudza ruch jonów
w tkankach. Jony zaś wpływają na poprawę ukrwienia tkanek, a to jak wiadomo wpływa na stymulacje procesów naprawczych w organizmie.

Ultradźwięki. Jest to najbardziej kompleksowa metoda leczenia ostrogi piętowe. Nie tylko łagodzi ból, ale i wpływa na naprawę tkanek. Poprzez specjalny aplikator przyłożony do skóry generowana jest fala akustyczna, która rozbija złogi wapienne na ścięgnie piętowym rozbijając powstałą ostrogę.

Dodatkowo fala ta stymuluje układ krwionośny przez co tkanki są lepiej ukrwione i poprawia się metabolizm. Dodatkowym atutem tej metody jest fakt, iż fala ma również działania regeneracyjne – zwiększa produkcje kolagenu przez co ścięgna zostają wzmocnione i mniej narażone na ponowne urazy.
Źródło:
Ortopedia i rehabilitacja. Wiktor Dega Warszawa: PZWL,

TEL-MED POLECA

Fizjoterapia i Osteopata Poznań Wilda/ Ortopeda i nefrolog dziecięcy Poznań Wilda

ORTOP POLIKLINIKA Poznań Wilda

woj. wielkopolskie
Poznań, ul. Umińskiego
  • czynna
  • nieczynna

Ostatnie publikacje

Czy wiesz że.. ?
w przypadku leczenia ostrogi piętowej leczenie operacyjne jest niemożliwe? Ostroga piętowa powstaje w miejscu przyczepu ścięgna piętowego do kości piętowej, usunięcie tej narośli spowodowało by brak możliwości ponownego zrośnięcia się ścięgna i kości.