Medycyna ogólna

Trąd - jakie są objawy, jak zapobiegać i leczyć?

Publikacja: 02 marzec 2015 Ostatnia aktualizacja: 23 kwiecień 2015
Jeśli wybierasz się do kraju w klimacie tropikalnym bądź subtropikalnym koniecznie dowiedz się wcześniej jak chronić siebie i bliskich przed groźnymi chorobami. Jedną z nich jest trąd, na którą nie ma szczepionki. Zapoznaj się z tym artykułem przed wyjazdem.
Trąd, nazywany również leprą, jest chorobą zakaźną wywoływaną przez prątki Mycobacterium leprae. Pierwsze wzmianki o trądzie datuje się na II - III tysiąclecie p.n.e. W Polsce trąd pojawił się w XIII wieku. W dzisiejszych czasach dzięki zaleceniom Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) odnośnie terapii lekowej liczba zachorowań jest coraz mniejsza. Nie mniej jednak co roku notuje się około 200 tysięcy nowych zachorowań. Największą ilość zachorowań rocznie stwierdzono w Indiach, Brazylii, Nepalu, Mozambiku i Angoli.

Wyróżniamy dwa typy trądu:
  • Trąd lepromatyczny  – intenstywny przebieg, cięższa odmiana. Gorsze rokowania.
  • Trąd tuberkuloidowy – dość łagodna odmiana, mniej zaraźliwa.
  • Jak się objawia?

    Trąd atakuje błonę śluzową górnych dróg oddechowym, skórę oraz nerwy obwodowe. Rozwija się bardzo powoli, bo nawet do 40 lat. Przewlekle chorzy mogą stracić władzę w kończynach górnych i dolnych.

    Główne objawy trądu:
    • osłabienie,
    • szpecące zmiany skórne – niegojące się owrzodzenia,
    • drętwienie mięśni,
    • brak czucia w rękach i nogach (u przewlekle chorych).

    Jak leczyć?

    Leczenie polega głównie na kuracji antybiotykowej i podawaniu leków przeciwzapalnych. Im choroba zostanie wcześniej wykryta, tym lepiej. Rozpoznanie bazuje na badaniach skórnych, biopsji skóry oraz badaniach laboratoryjnych. Po wykryciu należy sklasyfikować rodzaj choroby oraz wdrożyć odpowiedni schemat leczenia farmakologicznego. Często potrzebna jest również rehabilitacja pacjenta – zarówno fizyczna jak i psychiczna.

    Jak zapobiegać?

    Do zakażeń dochodzi najczęściej poprzez bezpośredni kontakt z osobą chorą na trąd. Choroba ta rozwija się w miejscach brudnych, z brakiem dostępu do bieżącej wody, często są to tzw. slumsy. Przede wszystkim należy zachować odpowiednią higienę osobistą, często myć ręce wodą i mydłem, unikać dotykania ust i nosa brudnymi rękami.
    Źródło:
    Janaszek W. „Perspektywy eliminacji trądu w świecie, Przegląd Epidemiologiczny 2002”

    Ostatnie publikacje

    Czy wiesz że.. ?
    pierwsze wzmianki o trądzie pochodzą już z II-III tysiąclecia przed naszą erą? Choroba ta nadal spotykana jest w ubogich częściach świata o klimacie tropikalnym i subtropikalnym.