Medycyna ogólna

Rośliny lecznicze

Publikacja: 26 styczeń 2015
Leczenie kojarzy się na ogół ze stosowaniem wszelkiego rodzaju tabletek i zastrzyków. Rzadko zdajemy sobie sprawę, że nawet one w dużej mierze zawierają wyciągi z roślin leczniczych. Dowiedz się jakie rośliny lecznicze najczęściej stosujemy i w jakich schorzeniach mogą nam pomóc.
Rośliny lecznicze to najczęściej rośliny lądowe z których pozyskuje się surowce zielarskie, zawierające substancje czynne, które mają swoje zastosowanie w medycynie oraz ziołolecznictwie. Z niektórych części tych roślin wyrabia się leki.

Ziołolecznictwo ma do dziś zagorzałych zwolenników, jednakże we współczesnych czasach praktyki coraz mniej osób interesuje się leczeniem przy pomocy ziół. Dokładne poznanie roślin leczniczych i ich właściwości pozwoli na bezpieczne  leczenie niektórych schorzeń w domowych warunkach, bez konieczności stosowania terapii lekowych.

Najczęściej stosowane rośliny lecznicze poza miętą, melisą i szałwią to:

Pokrzywa zwyczajna – znana na ogół każdemu jest pomocna w leczeniu stanów zapalnych dróg moczowych, kolki nerkowej, działa rozkurczająco na naczynia krwionośne, wspomaga przemianę materii, obniża poziom cukru we krwi.

Len zwyczajny - powszechnie znany pod postacią siemienia lnianego (inne części mogą być toksyczne, stosowany zewnętrznie działa ochronnie na uszkodzone tkanki skóry, natomiast stosowany wewnętrznie stanowi  środek lekko przeczyszczający, zaburza jednak wchłanianie jonów żelaza i soli mineralnych.

Czosnek pospolity – najlepiej sprawdza się w profilaktyce, pozyskiwany z cebulki surowiec zapobiega rozwojowi pasożytów, rozrzedza wydzielinę w oskrzelach, działa bakteriobójczo, ponadto obniża ciśnienie krwi, działa między innymi przeciwmiażdżycowo, przeciwreumatycznie.

Babka lancetowata - okłady z liści tej rośliny stosuje się na przyspieszenie gojenia ran. Przyjmowany wewnętrznie ma działanie bakteriostatyczne, wykrztuśne, przeciwzapalne, moczopędne.

Dziurawiec zwyczajny - ziele dziurawca ma właściwości przeciwskurczowe, moczopędne, uspokajające, niestety przyjmowany długo i
w dużych ilościach może powodować uczulenie na słońce.

Mniszek pospolity – lecznicza jest cała roślina, działa moczopędnie, kwiatostany pomagają w nieżytach jamy ustnej, gardła, oskrzeli.

Skrzyp polny - a raczej jego nadziemne pędy działają pomocnie w schorzeniach dróg moczowych jako środek moczopędny, w obrzękach spowodowanych schorzeniami nerek i serca, kamicy moczowej, skazie moczanowej i innych schorzeniach układu moczowego. Skrzyp błotny natomiast jest rośliną trującą.

Lucerna siewna - pobudza laktację oraz miesiączkę, uspokaja.

Owies siewny - odwar ze słomy owsianej wraz z korą dębową jest używany do kąpieli przy nadmiernej potliwości nóg.

Jeżówka wąskolistna – roślina prawdopodobnie działa przeciwnowotworowo, stosowana jest jako środek stymulujący układ odpornościowy człowieka, stosuje się także do opatrywania ran.

Poziomka pospolita – jej liście działają przeciwbiegunkowo, przeciwzapalnie oraz moczopędnie.

Pamiętaj, że rośliny lecznicze trzeba stosować z rozwagą, ponieważ stosowane w nieodpowiedni sposób mogą stać się trujące. Najlepiej stosować znane i na ogół dostępne rośliny lecznicze.
Źródło:
„Przewodnik ziołolecznictwa ludowego” – E. Kuźniewski, J. Augustyn- Puziewicz.

Ostatnie publikacje

Czy wiesz że.. ?
Na świecie poznano do tej pory  2500 gatunków roślin leczniczych, w praktyce natomiast stosowanych jest ok. 200 gatunków.