Medycyna ogólna

Komórki macierzyste w ortopedii

Publikacja: 16 styczeń 2015
Leczenie z wykorzystaniem komórek macierzystych ma szeroki zakres w medycynie. Używanie ich jest skuteczne do leczenia wielu schorzeń ortopedycznych oraz następstw urazów narządów ruchu. Dowiedz się jakie są wskazania do wybrania tej metody leczenia oraz jakie płyną z niej korzyści.
Terapia z wykorzystaniem komórek macierzystych to stosunkowo młoda, lecz szybko rozwijająca się metoda w medycynie. Jej celem jest leczenie oraz odtwarzanie niesprawnych tkanek za pomocą zastąpienia ich młodymi, nieuszkodzonymi komórkami. Ponieważ komórki te mają możliwość różnicowania i podziału, w przygotowanych odpowiednio warunkach przystosowują się do sąsiadujących z nimi tkankami pozyskując ich budowę oraz funkcję.

Ze względu na to w jakich okolicznościach komórki macierzyste zostały pobrane dzielimy je na komórki macierzyste somatyczne i komórki macierzyste embrionalne. Te pierwsze pobierane są od dorosłego człowieka ze szpiku kostnego lub z krwi obwodowej.

Wskazania do terapii z zastosowaniem komórek macierzystych:
  • zmiany zwyrodnieniowe stawu biodrowego, kolanowego, barkowego,
  • bóle stawów,
  • rekonstrukcja po urazach chrząstki stawowej,
  • rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego,
  • uszkodzenia ścięgien, mięśni i więzadeł,
  • opóźniony lub brak zrostu kości,
  • masywne uszkodzenia torebek stawowych.
Komórki macierzyste jako metodę leczenia można stosować u pacjentów od 14 aż do 80 roku życia.

Każdy z nas posiada dużą ilość komórek macierzystych, które mogą być pobierane ze szpiku kostnego lub mogą być izolowane z tkanki tłuszczowej pacjenta. Ta druga metoda jest technicznie prostsza i bezpieczniejsza dla pacjenta. Dzięki temu, że wykorzystuje się komórki autogenne niweluje się ryzyko komplikacji zapalnych i immunologicznych.

Leczenie za pomocą komórek macierzystych jest alternatywą dla pacjentów zakwalifikowanych na operacje endoprotezoplastyki oraz zmian zwyrodnieniowych kolan. Jest to małoinwazyjna metoda leczenia i pacjent po zabiegu wszczepienia komórek macierzystych oraz po rehabilitacji jest wraca do prawidłowej sprawności ruchowej. Rehabilitacja po zabiegu powinna być wykonywana systematycznie przez minimum półtora miesiąca.
Źródło:
"Zarys ortopedii i traumatologii" Janusz Kubacki

TEL-MED POLECA

Fizjoterapia i Osteopata Poznań Wilda/ Ortopeda i nefrolog dziecięcy Poznań Wilda

ORTOP POLIKLINIKA Poznań Wilda

woj. wielkopolskie
Poznań, ul. Umińskiego
  • czynna
  • nieczynna

Ostatnie publikacje

Czy wiesz że.. ?
Leczenie komórkami macierzystymi jest wykorzystywane nie tylko w leczeniu schorzeń ortopedycznych, ale również w medycynie estetycznej.