Uroda

Naturalne oleje i ich zastosowanie w kosmetyce

Publikacja: 06 listopad 2014 Ostatnia aktualizacja: 07 listopad 2014
Oleje roślinne to najczęściej używane naturalne składniki w kosmetyce. Znajdziemy je w składzie wielu kremów, balsamów oraz innych kosmetykach. W ostatnim czasie stało się powszechne używanie oleju samodzielnie. Jakie olejki warto stosować i w czym mogą być pomocne? Dowiedz się więcej.
Olejki roślinne do niedawna znane były tylko jako składniki kosmetyków, jednak najwięcej dobroczynnych właściwości mają w czystej postaci. Mogą być używane na każdą część ciała, a nawet na włosy. Pozyskiwane są one z roślin tak zwanych oleistych, czyli takich jak: orzechy, kukurydza, zboża, nasiona.

Oleje dzielimy pod względem ilości wielonasyconych kwasów tłuszczowych w ich składzie. Im ich więcej tym olej szybciej wysycha na powietrzu.

Oleje które możemy stosować jako kosmetyki:

Olej lniany

Jest to olej o żółtym zabarwieniu, ma intensywny, cierpki zapach. Najlepszy dla cery tłustej, wrażliwej na czynniki zewnętrzne, skłonnej do pękania. Ma właściwości regeneracyjne, łagodzące zapalenia skóry. Oprócz wysokonasyconych kwasów zawiera kwas alfa - linolenowy i kwas linolowy, które przyśpieszają regeneracje komórek skóry, oraz bardzo duże ilości witaminy E, która ma właściwości antyoksydacyjne. Nadaje się do stosowania na całym ciele, najlepiej jako dodatek do oliwek do ciała bądź balsamów.

Olej z pestek winogron

Olej ten ma zielonkawe zabarwienie, najbardziej polecany do pielęgnacji skóry suchej i wrażliwej. Wzmacnia lipidową warstwę naskórka, łagodzi podrażnienia. Wskazany osobom z problemami skórnymi, ma właściwości tonizujące i przeciwzapalne. Doskonały jako dodatek do balsamów. Olej z pestek winogron doskonały jest również do pielęgnacji włosów - wzmacnia je i odżywia nadając blask.

Olej sojowy

Idealny dla każdego rodzaju skóry, zawiera duże ilości flawonoidów, które są antyoksydantami, lecytyny, która ma działanie zmiękczające oraz witaminy E. Olej ten pomaga w przywróceniu prawidłowego poziomu nawilżenia skóry, reguluje wydzielanie sebum dzięki czemu skóra mniej się przetłuszcza. Najlepiej stosować go jako olejek do kąpieli.

Olej migdałowy

Ma bursztynowy kolor i lekki zapach prażonych migdałów. Zawiera w sobie kwas oleinowy i linolowy oraz bogactwo witamin m.in. witaminę A, B1, B2, B6, D oraz E. Doskonały przy egzemie i łuszczycy, łagodzi ich objawy, a do tego jest hipoalergiczny. Może mieć swoje zastosowanie przy poparzeniach promieniami UV. Można nim zastąpić kremy przeciwzmarszczkowe, gdyż zawiera w swoim składzie wszystkie witaminy młodości. Najlepiej stosować bezpośrednio na skórę na przykład do masażu.

Olej arganowy

Idealny do skóry dojrzałej, atopowej i trądzikowej. Ma właściwości ujędrniające, ochronne, przyśpiesza gojenie się ran, łagodzi podrażnienia wywołane trądzikiem, egzemą. Jest doskonałym zamiennikiem dla kremu przeciwzmarszczkowego. Ma działanie antyalergiczne, warto wiec go stosować przy alergiach skórnych jako wsparcie innych terapii. Sprawdza się również w pielęgnacji włosów, można nim olejować skórę i rozdwajające się końcówki.

Olej rycynowy

Stosowany najczęściej jako odżywka do włosów suchych i łamliwych. Mało kto wie, że może być stosowany również do brwi, sprawiając, że wzmacniają się i mniej wypadają. Ma właściwości ochronne, włosy po kuracji olejkiem rycynowym są wygładzone i miękkie.
 
Olej kokosowy

Ma lekki, kokosowy zapach, spotykany jest w stałej konsystencji przez co najczęściej nazywany jest masłem kokosowym. Olej kokosowy jest doskonałym zamiennikiem dla kremów nawilżających, głęboko nawilża i odżywia skórę. Ma właściwości antybakteryjne, więc doskonale zwalcza trądzik. Olej kokosowy doskonale chroni skórę przed słońcem, wykazuje działanie kremu z filtrem SPF 10. Warto go stosować jako maseczka do włosów, wnika głęboko w strukturę włosa intensywnie go nawilżając. Mało kto wie, że olej kokosowy ma również właściwości wybielające, można więc na jego podstawie przyrządzać pasty do zębów.
Źródło:
Oleje roślinne stosowane jako surowce kosmetyczne. Katarzyna Walczak-Zeidler, Agnieszka Feliczak-Guzik, Izabela Nowak Wyd. Cursiva

TEL-MED POLECA

Dermatolog Poznań Rataje/ Gabinet dermatologiczny w Poznaniu

Lekarz specjalista dermatolog Poznań

woj. wielkopolskie
Poznań, ul. os. Stare Żegrze
  • czynna
  • nieczynna

Ostatnie publikacje

Czy wiesz że.. ?
Olejowanie włosów jest w ostatnim czasie bardzo popularnym zabiegiem kosmetycznym. Idealnymi do wykonania tego zabiegu są olejki z jojoby, arganowy, kokosowy,  olej z pestek winogron, oliwa z oliwek, stanowią one doskonały zamiennik dla syntetycznych drogeryjnych odżywek. Tradycyjnym sposobem pielęgnacji włosów jest mycie a następnie nawilżanie odżywką. W Zabiegu olejowania kolejność jest odwrotna, najpierw nakładamy na skórę głowy i włosy olejek i pozostawiamy na 20-30 min następnie myjemy.