Ciąża

Działanie hormonów podczas ciąży

Publikacja: 08 wrzesień 2014
W czasie ciąży ciało i psychika kobiety ulegają bardzo wyraźnym przemianom. Powiększenie się piersi, ochota na łączenie ogórków z tortem, zmienność nastrojów a nawet poranne mdłości są spowodowane przez hormony, które przygotowując organizm do rozwoju i poczęcia dziecka, potrafią zupełnie zmienić dotychczasowe nawyki i wygląd.
Hormony to związki chemiczne wydzielane przez gruczoły do krwi, dzięki czemu zachowana jest prawidłowa praca wszystkich narządów. Substancje te są niezwykle ważne w zachowaniu równowagi w naszym organizmie, a każde modyfikacje w ich wydzielaniu mogą przynieść poważne zmiany  w funkcjonowaniu poszczególnych układów. Szczególnie podatne na działanie hormonów są kobiety, u których estrogeny i progesteron są odpowiedzialne za wygląd, płodność, a nawet samopoczucie. W momencie zajścia w ciążę wydzielanie tych substancji znacznie się zwiększa, co w każdym trymestrze ma odmienne konsekwencje.

Pierwszy trymestr


Na samym początku ciąży poziom hormonów gwałtownie się zmienia i to właśnie wtedy najbardziej widoczne są wszystkie zmiany. Do najważniejszych substancji wydzielanych przez cały okres rozwoju płodu należy progesteron, którego poziom znacząco wzrasta w przeciągu kilku dni od zapłodnienia. Jego dobroczynne działanie podtrzymuje ciążę, jednak dla kobiety często może przynosić dość nieprzyjemne odczucia, do których należą:
  • zmęczenie,
  • obrzęki,
  • zawroty głowy,
  • żylaki,
  • tkliwość piersi,.
Kolejnym ważnym hormonem, który jest wydzielany w pierwszym trymestrze jest gonadotropina kosmówkowa. To właśnie ona jest odpowiedzialna za objawy typowe dla wczesnych etapów ciąży, takich jak mdłości i wstrzymanie okresu. Ponadto to właśnie obecność tej substancji badana jest w czasie wykonywania domowego testu ciążowego. Poza wyżej wymienionymi w tym czasie zauważalny jest wzrost stężenia we krwi:
  • estrogenów,
  • melanotropiny,
  • prolaktyny.
Drugi trymestr

Kiedy ustają pierwsze mdłości i organizm stopniowo zaczyna przyzwyczajać się do zmian, rozpoczyna się wydzielanie hormonów charakterystycznych dla kolejnych miesięcy ciąży. Należą do nich:
  • relaksyna – dzięki niej macica może swobodnie się rozrastać, rozluźnia się połączenie kostne miednicy a drogi rodne przygotowują się to przejścia przez nie dziecka,
  • kortyzol – powoduje znaczny wzrost energii.
Trzeci trymestr

Ostatnie trzy miesiące to intensywne przygotowywanie ciała kobiety do narodzin dziecka.  W tym okresie znacząco wzrasta poziom oksytocyny i prostaglandyn, dzięki którym wywoływane są skurcze porodowe, a poza tym odpowiadają one za powstanie więzi między matką a niemowlęciem.
Źródło:
Ciąża tydzień po tygodniu, Macdougall Jane Wydawnictwo MUZA S.A.

TEL-MED POLECA

Lekarz Ginekolog-Położnik Poznań Piątkowo/ Endokrynologia ginekologiczna Poznań

Gabinet lekarza specjalisty Andrzeja Chojnickiego ginekolog-położnik w Poznaniu

woj. wielkopolskie
Poznań, ul. os. Bolesława Śmiałego
  • czynna
  • nieczynna

Ostatnie publikacje

Czy wiesz że.. ?
Pod koniec pierwszego trymestru ciąży włosy stają się grubsze i szybciej rosną. Odpowiada za to wzrost poziomu estrogenów, który zwalnia cykl ich wypadania.