Ciąża

Nieplanowana ciąża

Publikacja: 29 lipiec 2014
Dla wielu rodziców planowanie poczęcia dziecka jest jednym z najważniejszych wydarzeń w ich życiu. Niekiedy przygotowania trwają latami, obejmują wykonywanie serii badań i lekturę wielu książek. Jednak w dzisiejszych czasach wciąż mamy do czynienia z nieplanowanym zajściem w ciążę. Jakie kroki należy podjąć w takim przypadku? Czy można nadgonić „stracony” czas?


W większości przypadków do nieplanowanego poczęcia dochodzi u osób bardzo młodych, niedoświadczonych i nie do końca zapoznanych ze swoją fizjologią. Jednak nieprzewidziane zajście w ciąże może spotkać również osoby dorosłe, nawet po czterdziestym roku życia. Powodem może być nie tylko nieznajomość własnego cyklu miesiączkowego, bardzo często winę za to ponosi nieskuteczność stosowanej antykoncepcji.

Panika

Ciąża nie zawsze daje typowe objawy, często przez kilka pierwszych miesięcy nie dochodzi nawet do zatrzymania miesiączkowania. Kiedy jednak okaże się już, że doszło do zapłodnienia, pojawia się strach i bezradność. Szczególnie młode przyszłe matki mają niemały problem do rozwiązania i muszą przygotować się na zupełną zmianę trybu życia.

Pomoc lekarska

Pierwszym krokiem po dowiedzeniu się o ciąży powinna być wizyta u lekarza. Kompleksowe badania krwi, USG jamy brzusznej i szczegółowy wywiad powinny pomóc w ustaleniu stanu zdrowia i wieku płodowego dziecka. Na podstawie tych informacji można wprowadzić właściwą suplementację witamin i minerałów, które wspomogą prawidłowy rozwój jeszcze nienarodzonego małego człowieka. Jedną z najważniejszych substancji jaka musi zostać dostarczona jest kwas foliowy, który jest odpowiedzialny za prawidłowe powstawanie cewy nerwowej.

Zmiana trybu życia

Organizm kobiety w ciąży wymaga szczególnej troski. Z uwagi na rozwój dziecka, dotychczasowe zachowania bardzo często muszą zostać zmienione i wymagane jest wprowadzenie kilku podstawowych reguł:
  • bezwzględne zaprzestanie picia alkoholu i palenia papierosów,
  • dostarczanie odpowiedniej ilości pożywienia o bardzo dobrej jakości,
  • spożywanie dużej ilości warzyw i owoców (z wyłączeniem nowalijek, które mogą zawierać duże ilości metali ciężkich),
  • odpowiednia ilość wypoczynku,
  • wprowadzenie łagodnej aktywności fizycznej.
Zdobywanie wiedzy

Wcześniejsze nieprzygotowanie się do posiadania dziecka nie oznacza, że nie można tego nadrobić. Dziewięć miesięcy to wystarczająca ilość czasu, by zapoznać się z informacjami dotyczącymi przebiegu ciąży i porodu. Na rynku jest cała gama książek o tej tematyce, a wiedza w nich zawarta w połączeniu z radami doświadczonych kobiet pozwolą na dobre przygotowanie do macierzyństwa.
Źródło:
Murkoff Heidi, Mazel Sharon; W oczekiwaniu na dziecko; Rebis Dom Wydawniczy; 2010r.

TEL-MED POLECA

Ginekolog-Połżnik Poznań Grunwlad | USG piersi | Prowadzenie ciąży ginekolog Poznań

Llek. med. specjalista ginekolog-położnik w Poznaniu

woj. wielkopolskie
Poznań, ul.
  • czynna
  • nieczynna

Ostatnie publikacje

Czy wiesz że.. ?
Dziecko w brzuchu matki najlepiej pochłania smak słodki, negatywnie natomiast reaguje na gorzki i słony. Z tego właśnie powodu w czasie ciąży należy ograniczyć spożywanie kawy i chipsów.