Medycyna ogólna

Uzależnienie od narkotyków - gdzie szukać pomocy?

Publikacja: 23 czerwiec 2014 Ostatnia aktualizacja: 23 kwiecień 2015
Narkomania jest problemem dotykającym zarówno osoby bardzo młode, jak i dorosłych, którzy mają już rodziny i pracę.  Radzenie sobie z tym uzależnieniem jest wyjątkowo trudne, gdyż ludzie wciągnięci w nałóg najczęściej reagują negatywnie na oferowaną pomoc, lub wręcz kryją się ze swoimi zmaganiami. Z uwagi na to, że narkomania jest tak powszechna, warto wiedzieć, gdzie można uzyskać odpowiednią poradę i opiekę podczas walki z tym problemem.
Narkomania polega na uzależnieniu się od substancji chemicznych, które wpływają na czynność mózgu. Nieodparta chęć, a właściwie przymus przyjmowania narkotyku, zaburza funkcje behawioralne, a także fizjologiczne osoby upoważnionej, przez co zmienia się cała jej osobowość i podejście do życia. Każdy człowiek, który znalazł się w takiej sytuacji bezapelacyjnie potrzebuje pomocy. Pierwszą linią jest zawsze rodzina i przyjaciele, jednak w większości przypadków niezbędna jest pomoc specjalisty.

Stowarzyszenia i fundacje

Działają jako punkty konsultacyjne, gdzie najczęściej pracuje terapeuta, który dokonuje wstępnej oceny, określa stopień zaawansowania uzależnienia, udziela podstawowych porad i kieruje w odpowiednie miejsce. Zadaniem konsultanta jest przede wszystkim wspieranie decyzji o leczeniu i motywowanie do podjęcia kolejnych kroków.  W Polsce, do najpopularniejszych fundacji należą: KARAN i MONAR.

Terapia uzależnień

Placówki zajmujące się tą formą pomocy zatrudniają zarówno specjalistów – terapeutów z wieloletnim stażem, jak i osoby, które wyszły z nałogu i chcą pomagać innym w walce z uzależnieniem. Poradnie te oferują terapię indywidualną oraz grupową, udzielają także wsparcia rodzinom osób uzależnionych.

Oddziały detoksykacyjne

Placówki te zajmują się przede wszystkim „oczyszczeniem” organizmu z wszelkich pozostałości substancji uzależniających. Proces ten jest często długi i skomplikowany, składają się na niego:
  • odtruwanie,
  • leczenie zespołu abstynencyjnego,
  • zmniejszenie głodu narkotycznego,
  • diagnostyka chorób zakaźnych, będącym powikłaniem po przyjmowaniu narkotyków np. zakażenie HIV, WZW,
  • odpowiedni dobór leków,
  • motywacja do dalszego leczenia.
Grupy Anonimowych Narkomanów

Tego rodzaju formy wsparcia powstały na podobieństwo grup AA. Na spotkaniach każdy przedstawia swoją historię i problemy z którymi się boryka. Zajęcia prowadzone są przez wyszkolonego terapeutę i mają za zadanie wzmocnić motywację w wytrwaniu w trzeźwości.

Narkotyki są bardzo groźnym źródłem uzależnienia i często dochodzi do sytuacji, kiedy pomoc udzielana jest zbyt późno. Musimy pamiętać, że ignorowanie problemu jest najgorszą rzeczą jaką możemy zrobić, dlatego też, jeśli tylko mamy podejrzenie o braniu narkotyków przez bliską nam osobę, powinniśmy niezwłocznie skierować ją do odpowiedniego specjalisty.
Źródło:
Zimbardo Philip G. Psychologia i życie, s. 31. Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 1999 r.; materiały ze strony Krajowego Biura Do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii

TEL-MED POLECA

Leczenie uzależnień od gier i internetu w Poznaniu/ Leczenie zaburzeń lękowych-nerwic Poznań

Skibiński Maciej dr specjalista leczenia uzależnień w Poznaniu

woj. wielkopolskie
Poznań, ul. Dąbrowskiego
  • czynna
  • nieczynna

Ostatnie publikacje

Czy wiesz że.. ?
W większości polskich szkół profilaktyka narkotykowa jest ograniczona do "pogadanek" na lekcjach wychowawczych. Tymczasem z ankiet wynika, że ponad 31% uczniów było świadkami zażywania narkotyków na terenie szkoły.