Ważny temat

Toksoplazmoza - Czy zwierzęta domowe są realnym zagrożeniem?

Publikacja: 13 czerwiec 2014 Ostatnia aktualizacja: 12 wrzesień 2014
W Twoim domu jest kot, a w przyszłości planujesz dziecko? Dowiedz się jakie jest ryzyko zachorowania na toksoplazmozę. Jakie są objawy zakażenia? Jakie są zasady bezpieczeństwa, by nie zachorować na tę chorobę oraz jakie trzeba wykonać badania?
Toksoplazmoza - jest to pasożytnicza choroba ludzi i zwierząt pojawiająca się w wyniku zarażenia pierwotniakiem Toxoplasma gondii. Ten 7 mikrometrowy wewnątrzkomórkowy pasożyt występuje u ssaków oraz ptaków. Natomiast najważniejszą rolę w rozprzestrzenianiu się toksoplazmozy odgrywają koty domowe, które zarażają się pasożytem przez zjedzenie zakażonego nosiciela. Żywicielem ostatecznym jest człowiek, który zaraża się najczęściej w wyniku spożycia surowego mięsa, pochodzącego od zarażonych zwierząt (owce, kozy, drób, świnie) lub kontaktu z zakażonymi kocimi odchodami.

Objawy toksoplazmozy

U większości osób choroba przebiega bezobjawowo, gdyż jest zwalczana przez układ odpornościowy. Niekiedy pojawiają się objawy grypopodobne, gdzie obserwuje się powiększenie węzłów chłonnych w obrębie szyi. Zarażeniu może towarzyszyć również stan podgorączkowy, ogólne osłabienie, ból głowy, mięśni i stawów, a niekiedy nadmierna potliwość. U niektórych osób toksoplazmoza może doprowadzić do ostrego stanu zapalnego z gardle, bądź ośrodkowego układu nerwowego.

Toksoplazmoza w ciąży objawy

Zazwyczaj toksoplazmoza w czasie ciąży przebiega bezobjawowo, dlatego kobieta często nie wie, że została zakażona pierwotniakiem, który penetruje różne organy: między innymi węzły chłonne, mięśnie poprzecznie prążkowane, mięśnie gładkie, a nawet niekiedy mózg, gałki oczne, czy rdzeń kręgowy. 

Zakażenie chorobą u kobiet w ciąży jest najgroźniejsze w pierwszym trymestrze, kiedy infekcja powoduje zapalenie łożyska oraz przekazanie zakażenia do dziecka. W tym okresie istnieje największe ryzyko poronienia, obumarcia płodu bądź wystąpienia toksoplazmozy wrodzonej u dziecka.

Zakażenie toksoplazmozą kobiety w ciąży może powodować u dziecka: wodogłowie, małogłowie, zapalenie siatkówki, znaczne opóźnienie umysłowe w rozwoju dziecka. Innymi skutkiem może być małopłytkowość, powiększenie wątroby, czy śledziony. Konsekwencjom zakażenia dziecka może być również ryzyko przedwczesnego porodu oraz niska waga urodzeniowa.

Kobiety które planują dziecko uważają, że powinny pozbyć się kota. Nie jest to jednak konieczne!

Podczas ciąży wystarczy przestrzegać kilku zasad:
  • zbadaj swojego kota u weterynarza,
  • nie czyść, nie dotykaj kocich kuwet,
  • nie karm kota surowym mięsem,
  • staraj się nie głaskać kota, a jeśli się zapomnisz dokładnie umyj ręce,
  • nie śpij ze swoim pupilem w łóżku,
  • zachowaj szczególną uwagę, by kot nie wchodził na stół.
Po za tym:
  • przed przygotowaniem posiłku myj bardzo dokładnie ręce, a następnie wszystkie warzywa i owoce,
  • nie spożywaj surowego mięsa,
  • przy każdym kontakcie z ziemią zakładaj rękawice,
  • przegotuj wodę przed spożyciem.
Jak wykryć?

Podstawowym sposobem jest badanie krwi na obecność przeciwciał w kierunku toksoplazmozy, które można wykonać bez żadnego wcześniejszego przygotowania i o każdej porze dnia. Badanie polega na pobraniu krwi i oznaczeniu w niej obecności dwóch rodzajów przeciwciał: IgG i IgM.

Przeciwciała IgG, gdy utrzymują się na stałym poziomie, pozwalają określić, że zakażenie przebyłaś w przeszłości i nie ma żadnych obaw. Natomiast brak przeciwciał oznacza, że dotychczas nie chorowałaś na toksoplazmozę.

Przeciwciała IgM pozwalają dowiedzieć się, czy nie jesteś aktualnie chora na toksoplazmozę. Ich obecność we krwi może oznaczać świeżą lub niedawno przebytą infekcję.
Źródło:
Parazyntologia weterynaryjna D.D. Bowman

Ostatnie publikacje