Ważny temat

Rodzaje napadów epilepsji

Publikacja: 13 kwiecień 2014 Ostatnia aktualizacja: 23 sierpień 2014
Objawami padaczki są napady, które niespodziewanie opanowują ciało chorego. Często niosą ze sobą krótkotrwałą utratę świadomości. Spowodowane są gwałtownymi wyładowaniami bioelektrycznymi zespołów komórek nerwowych. Istnieje szeroki podział napadów epileptycznych. Ile mogą trwać napady? Czym charakteryzuje się dany napad?
Rozpoznaje się wiele typów napadów padaczki o zróżnicowanych objawach. Wbrew ogólnie rozpowszechnionym opiniom, wiele napadów padaczkowych nie objawia się drgawkami (zwłaszcza u dzieci).

Rodzaje napadów padaczkowych (podział Gastaut):

Napady atoniczne

Ten rodzaj napadu powoduje wyłączenie pracy mięśni co skutkuje gwałtownym upadkiem na ziemię. Podczas napadu osoba jest świadoma. Trwa około 15 sekund.

Napady toniczne

Zwykle objawiają się napięciem mięśni, wyglądem przypomina to gwałtowne ruchy usztywniające kończyny. Napad trwa około 20 sekund.

Napady kloniczne

Podczas napadu następuje szybkie skurcze i rozkurcze mięśni. Chory odczuwa szarpanie w kończynach.

Napady toniczno - kloniczne

Napad składa się z dwóch faz. W fazie pierwszej - tonicznej - następuje napięcie wszystkich mięśni, chory sztywnieje, następnie pojawiają sie drgawki całego ciała. W trakcie napadu epileptyk nie może oddychać. Napady trwają od 1 do 3 minut. Gdy napad nie ustanie po 5 minutach potrzebna jest jak najszybsza pomoc lekarska.

Napady nieświadomości

Ten napad przypomina zapatrzenie się, czucie podczas napadu jest upośledzone. Epileptyk ma zaburzoną świadomość i nie zdaje sobie sprawy o napadzie. Trwa nie dłużej niż 10 sekund.

Napady miokloniczne

Skurcz mięśni podczas napadu wywołuje krótkie szarpnięcia częścią ciała. U chorego na epilepsje napady te najczęściej występują zaraz po przebudzeniu.

Napady czynnościowo proste

Ten rodzaj napadów u każdej osoby chore na padaczkę może wyglądać inaczej, jest to zależne od miejsca uszkodzenia mózgu. Większość chorych pamięta napad i jest w stanie go przewidzieć, gdyż z wyprzedzeniem czuje, że to początek ataku. Mogą przybierać różną postać i powodować np. problemy z mową, wzmożoną potliwością, nieprzyjemne uczycie w głowie, żołądku bądź zaburzać zmysły.

Napady czynnościowo złożone

Napady zaczynają się na obszarze płata skroniowego lub czołowego, podczas ataku mogą objąć inne obszary mózgu, które wpływają na świadomość i koncentracje. Niektórzy chorzy mogą nie zdawać sobie sprawy o tym, że mają tego typu napady.

TEL-MED POLECA

Neurolog dorośli i dla dzieci Przeźmierowo Baranowo Swadzim/ Leczenie Padaczki

Przedpelska-Ober Elżbieta dr. n. med. specjalista neurologii i neurologii dziecięcej

woj. wielkopolskie
Przeźmierowo, ul. Rynkowa
  • czynna
  • nieczynna

Ostatnie publikacje

Czy wiesz że.. ?
Prawie każdy człowiek może mieć napad padaczki. Może to być spowodowane czynnikami tj.: narkotyki, alkohol, brak snu, wyczerpanie.