Ważny temat

Epilepsja u dzieci

Publikacja: 12 kwiecień 2014 Ostatnia aktualizacja: 13 kwiecień 2014
Sporo małych dzieci zmaga się z epilepsją. Nie zawsze udaje się odróżnić padaczkę od drgawek gorączkowych lub pourazowych. Jak rozwija się dziecko i jakie są społeczne konsekwencje epilepsji? Co powinien wiedzieć rodzic?
Kiedy może zostać rozpoznana? Najwięcej zachorowań na padaczkę obserwuje się u dzieci do pierwszego roku życia, ale może dotyczyć dzieci w różnym wieku:
  • padaczka u niemowląt –  napady u dzieci w tym wieku są najczęściej objawami innych problemów np. Zespołu Retta
  • padaczka u małych dzieci – często napady mają charakter bezdrgawkowy:
    • krótka utrata świadomości, często mylona z zagapieniem się
    • szarpnięcia kończynami, często mylone z tikiem nerwowym
    • mruganie oczami
U małych dzieci bardzo często mamy do czynienia z łagodnymi objawami epilepsji, które ustają samoczynnie. Specjaliści uważają, że nie należy jej leczyć. W przypadku padaczki o ciężkim przebiegu może dochodzić do niedorozwoju umysłowego i ruchowego.
  • padaczka u starszych dzieci – najczęściej rozpoznaje się padaczki miokloniczne, które reagują na leczenie i dają spore nadzieje na wyzdrowienie.
Skąd biorą się problemy w diagnozowaniu epilepsji u dzieci? Objawy padaczki są podobne do innych chorób np. drgawek gorączkowych lub pourazowych. Kolejną trudnością w diagnostyce epilepsji stanową różnorodne objawy, które zmieniają się wraz z wiekiem dziecka. Najczęściej ta choroba jest mylona z: napadami bezdechu i lęku oraz majaczeniem gorączkowym, tikami i omdleniami.
Rozwój intelektualny Padaczka u dzieci może zatrzymać, a nawet cofnąć rozwój psychofizyczny, czego konsekwencją jest upośledzenie umysłowe. Dzieci, u których występują kilkusekundowe utraty świadomości, najczęściej rozwijają się prawidłowo. U młodych ludzi nawet kilka napadów może spowodować uszkodzenie tkanki mózgowej, co powoduje pogorszenie sprawności intelektualnej. Epilepsja może spowodować pogorszenie wyników w nauce, co przekłada się na odrzucenie ze strony rówieśników.
Jakie są społeczne konsekwencje epilepsji? Pomimo kampanii uświadamiających, wciąż epilepsja należy do chorób społecznie napiętnowanych, a chorzy ukrywają swój problem z obawy przed dyskryminacją. Dzieci chore na padaczkę mają mniejsze poczucie wartości oraz izolują się od rówieśników.
Bardzo dużo zależy od pracy nauczycieli. Powinni być przygotowani do udzielania pierwszej pomocy dziecku z epilepsją. Ponadto powinni umiejętnie pracować z klasą, aby zapewnić dziecku choremu na padaczkę optymalnych warunków do rozwoju psychofizycznego.

Ostatnie publikacje

Czy wiesz że.. ?
Szacuje się, że w pierwszym miesiącu życia dziecka epilepsja dotyka jedno na 150-200 dzieci, czego przyczyną może być poporodowe niedotlenienie mózgu.