Ważny temat

Przyczyny padaczki

Publikacja: 04 kwiecień 2014 Ostatnia aktualizacja: 16 kwiecień 2014
Na padaczkę cierpi w Polsce około 1% populacji, czyli mniej więcej 400 tysięcy ludzi. W większości przypadków padaczka ujawnia się  u dzieci lub nastolatków, przed 20. rokiem życia. Nie każdy z nas zdaje sobie sprawę, skąd tak naprawdę bierze się padaczka?
Padaczka, zwana także epilepsją - jest chorobą neurologiczną. Charakteryzuje się nagłymi napadami wynikającymi z przejściowych dysfunkcji czynności mózgu wskutek nagłych wyładowań bioelektrycznych w komórkach nerwowych.

W zależności od wieku i  rodzaju istnieje wiele przyczyn padaczki. Wyróżniamy padaczkę objawową skrytopochodą o nieustalonej etiologii jak i  padaczkę objawową, którą mogą wywołać:
  • uszkodzenia mózgu w okresie życia płodowego wynikające z:
          infekcji wewnątrzłonowych matki podczas ciąży,
          chorób przewlekłych (m.in. niedokrwistości, cukrzycy) matki w czasie ciąży,
          zażyważnia substancji odurzających ( papierosy, narkotyki, alkohol)
          naświetlania promieniami rentgenowskimi
  •  uszkodzenia mózgu wynikające z kompilkacji podczas porodu oraz występujące po urodzeniu się dziecka jak i dotyczące osób dorosłych np.:
           zapalenie mózgu i opon mózgowo-rdzeniowych,
           urazy mózgu,
           krwiaki lub guzy mózgu
  •  choroby o podłożu genetycznym np. młodzieńcza padaczka miokloniczna, łagodna padaczka rolandyczna, dziecięce i młodzieńcze napady nieświadomości.
Przyczyną napadów drgawkowych mogą być także zmieniające się z dużym natężeniem różnorodne bodźce (dźwięki i zapachy), zmiany hormonalne związane z menstruacją. Objawy epilepsji nasilają się również podczas przejścia organizmu od stanu snu do czuwania i odwrotnie. Drgawki mogą być również spowodowane przemęczeniem organizmu.
Źródło:
,,Padaczka" Jóźwiak Sergiusz

TEL-MED POLECA

EUROMED NZOZ

Poradnie Specjalistyczne

woj. wielkopolskie
Poznań, ul. Kosynierska 10
  • czynna
  • nieczynna

Ostatnie publikacje

Czy wiesz że.. ?
Padaczka nie musi towarzyszyć choremu przez całe życie, może być przejściowym epizodem. Zdarzają się też jednorazowe napady, które nigdy więcej się nie powtarzają.