Uroda

Czym zajmuje się tricholog?

Publikacja: 04 styczeń 2014 Ostatnia aktualizacja: 23 czerwiec 2014

Dermatolog, alergolog, neurolog czy laryngolog - każdy na ogół wie czym zajmują się ci specjaliści, jednakże niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego kim jest tricholog. Zainteresowani tym powinni być zwłaszcza mężczyźni  oraz kobiety, które mimo dbania o urodę nie są w stanie zdiagnozować dlaczego wypadają im włosy…

Tricholog i trichologia

Tricholog to specjalista, który poprzez gruntowne badanie skóry głowy i włosów pacjenta diagnozuje i eliminuje przyczyny chorób powodujących osłabienie i utratę włosów. Lekarz nie tylko usuwa objawy łysienia i innych schorzeć, ale również stosuje odpowiednią profilaktykę.

Trychologia powstała  na pograniczu dermatologii i kosmetologii na skutek braku zainteresowania dermatologów leczeniem chorób włosów i skóry głowy, dała ona możliwość szybkiego reagowania na często występujące w społeczeństwie problemy, czyli  wypadanie włosów, łupież, zaburzenia łojotokowe.

Problemy skóry głowy i włosów często związane są z obciążeniem genetycznym, niewłaściwą higieną oraz innymi czynnikami. W zależności od problemu i jego zaawansowania „lekarz od włosów” dobiera odpowiedni program  leczenia. Przebieg zostaje dostosowany do potrzeb indywidualnego  pacjenta, dla którego dobrane zostają odpowiednie preparaty bądź też zabiegi.

Przebieg leczenia u trichologa

I.   Badanie wstępne

Specjalnym sprzętem przebadana zostaje skóra głowy, a także  cebulka włosa i mieszek włosowy. Przy odpowiednim powiększeniu można rozpoznać co dzieje się z włosami, oraz zbadać pracę gruczołów . Następnie  przeprowadzony zostaje wywiad z chorym dotyczący miedzy innymi przebytych przez niego chorób i odżywiana.

II.  Kuracja

Na podstawie przeprowadzonych badań lekarz dobiera odpowiedni program leczenia, czyli stosuje kurację – odpowiednie preparaty bądź też zabiegi. W razie potrzeby tricholog przeprowadza dalsze badania i konsultacje, czasami  współpracuje także z innymi lekarzami, najczęściej z endokrynologiem, alergologiem oraz dietetykiem.

III. Profilaktyka

Po przeprowadzonym leczeniu lekarz zaleca odpowiednie działania profilaktyczne nie powodujące działań ubocznych, które pomogą zachować na stałe efekty leczenia i zapobiec wypadaniu włosów i chorobom skóry głowy.

Do trychologa powinni zgłaszać się wszyscy, którzy mają problemy ze skórą głowy i włosami. Zarówno osoby z wypadającymi włosami jak również z łupieżem  oraz osoby, które po prostu chcą poprawić kondycję swoich włosów, zapobiec wypadaniu, zarówno mężczyźni jaki i kobiety. Tylko odpowiednia kuracja może powstrzymać utratę włosów, a nawet spowodować ich odrastanie, a co za tym idzie podnieść poczucie własnej wartości. Głowę trudno ukryć, więc każdy problem skórny i włosów naraża chorego na duży dyskomfort i upokorzenie.

Źródło:
Trichology.au

Ostatnie publikacje