Medycyna ogólna

Bolące stopy w ciąży? Są na to sposoby!

Publikacja: 06 listopad 2013 Ostatnia aktualizacja: 17 czerwiec 2014
W czasie ciąży kończyny dolne dokuczliwie bolą i puchną, powodują znaczny dyskomfort a nawet utrudniają chodzenie. Jest to normalny objaw, gdyż podczas ciąży organizm kobiety gromadzi więcej wody, oprócz tego zmienia się biomechaniczny skład krwi. Poza tym powiększająca się macica, powoduje nacisk na żyły. Prowadzi to do wystąpienia: obrzęku, mrowienia, pieczenia, a nawet mogą pojawiać się bolesne skurcze.
Co zrobić, żeby nogi w ciąży nie bolały? Bez względu na to, czy twoim problemem jest uczucie ciężkich nóg, bolesne skurcze, obrzęki, czy wszystkie te dolegliwości jednocześnie, postaraj się poniższe zasady wcielić w życie. Poprawi to kondycję nóg i twoje samopoczucie.
 
  • Prowadź zdrową dietę w ciąży- ogranicz spożycie soli zawartej w pokarmach; pij dużo wody (kobieta powinna pić 6-8 szklanek wody dziennie). Jest ona naturalnym środkiem, oczyszczającym organizm z toksyn oraz zapobiega odwodnieniu. Przyjmowanie dużych ilości wody może zwiększyć  konieczność częstego oddawania moczu. Jest to jednak dobry znak – w ten sposób nadmiar nagromadzonej wody jest wydalany z organizmu. Jedz dużo świeżych warzyw i owoców, zwłaszcza bogatych w witaminę C, która pomaga uszczelnić naczynia krwionośne.
  • zażywaj więcej ruchu- aby skutecznie zmniejszyć zastój, ból, obrzęk nóg w ciąży należy ćwiczyć,  usprawnia to krążenie krwi w żyłach. Siedząc, co jakiś czas zataczaj stopami kółka, wyginaj palce do góry i w stronę podeszwy, wymachuj nogami, napinaj mięśnie łydek, zginaj nogi w kolanie.  Postaraj się więcej spacerować Nie przebywaj długo w jednej pozycji, oraz nie zakładaj nogi na nogę, co utrudnia cyrkulację krwi.
  • odpoczywaj z uniesionymi nogami, przy lekko zgiętych stawach kolanowych, co poprawi cyrkulację krwi do serca. 
  • W ciąży zdecydowanie unikaj: obuwia na wysokim obcasie z wąskim czubkiem. Nie noś żadnych obcisłych ubrań, zrezygnuj z pasków, pończoch, podkolanówek czy skarpet z ciasnym ściągaczem. Nie przegrzewaj stóp, gdyż pod wpływem ciepła naczynia krwionośne ulegają poszerzeniu, co sprzyja powstawaniu obrzęków i skurczów. Przeciwwskazane jest korzystanie z gorących kąpieli, z sauny, z ciepłych okładów.
  • aby zmniejszyć dolegliwości związane z opuchniętymi nogami warto masować nogi. Pamiętaj o tym, aby masaż wykonywać od stóp w kierunku tułowia, nie odwrotnie. W ten sposób wspomagasz układ krążenia, pracę mięśni łydek i zmniejszasz obrzęki. Łagodzeniu objawów sprzyja również wmasowywanie w nogi żelu chłodzącego lub kremu zawierającego heparynę albo wyciąg z kasztanowca. Warto również zanurzyć nogi w chłodnej wodzie, co pomaga zmniejszyć obrzęki w ciąży, dlatego jako sposób walki z nimi poleca się aqua aerobik. Pobyt na basenie pomaga organizmowi wydalić przez nerki płyn, jednocześnie wspierając macicę.
  • Jak poradzić sobie ze skurczami łydek w czasie ciąży? Skurcze łydek mogą być spowodowane niedoborem składników mineralnych, głównie potasu, magnezu i wapnia. Dlatego bardzo ważne jest aby dieta była bogata w nabiał (sery, mleko, jogurty, maślankę), ryby, figi. Dobrym źródłem potasu są pomidory, sok pomidorowy, banany, zielone warzywa, a magnezu – kasza gryczana, kakao, płatki owsiane, banany, groch, fasola, orzechy laskowe.
  • Wskazane jest dla kobiet w ciąży korzystanie z rajstop ściągających. Należy zakładać je zawsze rano po wstaniu z łóżka, aby zapobiec nagromadzeniu się krwi wokół kostek. Zanim jednak je kupisz, spytaj lekarza, które są najlepsze dla ciebie.
  • CIEKAWOSTKA: specjalne plastry na obrzęki nóg KINESIOTAPING
    Bardzo skutecznym sposobem na obrzęki jest tzw. kinesiotaping. Plaster przyklejany jest spiralnie wokół kończyny dolnej, sięgając od uda, poprzez łydkę, po staw skokowy. Ma za zadanie poprawić krążenie krwi i limfy, usuwając zastoje i obrzęki limfatyczne. 
    Źródło:
    rodzicpoludzku.pl

    Ostatnie publikacje