Ciąża

Opryszczka w ciąży - poważne zagrożenie!

Publikacja: 20 czerwiec 2013
Ciąża to stan uznawany za jeden z najpiękniejszych okresów w życiu kobiety. Ale przyszła mama musi dbać zarówno o zdrowie swoje jak i mającego przyjść na świat maluszka. Istnieje wiele chorób niosących zagrożenie dla dziecka, a jedną z nich jest wirus opryszczki. Ale czy w każdym przypadku jest on aż tak niebezpieczny? Dowiedz się więcej na temat szkodliwości opryszki w czasie ciąży.
Wirus, który wywołuje opryszczkę nosi nazwę Herpes simplex i występuje w dwóch postaciach: HSV-1 odpowiedzialny za opryszczkę twarzową oraz HSV-2 powodujący opryszczkę narządów płciowych. Jest to choroba, której nosicielem jest przypuszczalnie nawet ponad 80% populacji, jednak nie u każdego uaktywnia się powodując konkretne objawy. Wiele osób nie wie, iż może nieświadomie zarażać innych wirusem opryszczki.

Do uwidocznienia się objawów opryszczki twarzowej dochodzi albo po zakażeniu wirusem od osoby chorej, albo przez uaktywnienie się wcześniej już "zagnieżdżonego" w organizmie wirusa, przebywającego dotychczas w utajeniu. Czynnikami sprzyjającymi są wtedy: ogólne osłabienie, przeziębienie, przebywanie na silnym wietrze (przewianie), czy przemęczenie.

Zarazić można się przez bezpośredni kontakt z osobą, która w danym momencie ma opryszczkę: przez dotyk, używanie tych samych naczyń, korzystanie z tego samego ręcznika.

Do zakażenia opryszczką narządów płciowych dochodzi natomiast przez kontakt seksualny z osobą będącą nosicielem wirusa HSV-2, a także przez dotyk. Podobnie jak w przypadku opryszczki twarzowej może on także uaktywnić się nawet po wielu latach. Do objawów zalicza się:
  • pęcherze w okolicach warg sromowych, pośladków, ud, na szyjce macicy oraz wewnątrz pochwy
  • pieczenie i świąd
  • owrzodzenia
  • opuchlizna pachwinowych węzłów chłonnych
  • rany powstałe w wyniku pękających pęcherzy
Kobieta w ciąży powinna szczególnie uważać, by unikać kontaktu z osobami wykazującymi powyższe objawy oraz w przypadku zaobserwowania jakichkolwiek niepokojących sygnałów niezwłocznie poinformować o nich lekarza prowadzącego ciążę, gdyż utajony wirus może uaktywnić się w trakcie jej trwania.

Należy także zgłosić przebytą wcześniej chorobę, ponieważ wytworzone dzięki niej przeciwciała chronią dziecko przed zakażeniem, ale wirus może ponownie dać o sobie znać w postaci wykwitów. Opryszczka twarzowa jest w tym przypadku mniej szkodliwa, należy jednak uważać, by nie przeniosła się na narządy płciowe - wtedy każdy najmniejszy kontakt z pęcherzykiem opryszczki podczas porodu może być dla dziecka poważnym zagrożeniem życia. Zakażenie jest wtedy podstawą do wykonania cesarskiego cięcia.

Wirus opryszczki atakujący dziecko w pierwszych sześciu miesiącach ciąży może doprowadzić do poważnych zaburzeń rozwoju dziecka (np.: wodogłowie, małogłowie, uszkodzenia układu nerwowego, oczu, płuc czy wątroby), a nawet poronienia. W ostatnich trzech miesiącach ciąży może z kolei doprowadzić do przedwczesnego porodu.

Aby ustrzec siebie i dziecko przed chorobą należy zachować szczególną ostrożność - zwłaszcza jeśli nigdy wcześniej nie wystąpiły żadne objawy, unikać kontaktów z osobami chorymi na opryszczkę, a w przypadku wcześniejszego przebycia choroby, poddać się leczeniu środkami przeciwwirusowymi wskazanymi przez lekarza.

TEL-MED POLECA

  • czynna
  • nieczynna

Ostatnie publikacje

Czy wiesz że.. ?
Jeśli rodząca kobieta ma objawy opryszczki narządów płciowych, istnieje 40% szans na zakażenie dziecka wirusem HSV podczas naturalnego porodu.