Ważny temat

Naturalne metody antykoncepcji

Publikacja: 14 listopad 2012
Według prowadzonych badań naturalne metody antykoncepcji w porównaniu z metodami sztucznymi są mniej skuteczne. Dowiedz się jakie metody zaliczamy do tej grupy i jak je stosować by spełniały swoje zadanie.
Abstynencja seksualna
Najbardziej skuteczną, bo dającą aż 100 % pewności jest abstynencja seksualna. Tylko wstrzemięźliwość płciowa na pewno uchroni nas przed nieplanowaną ciążą.

Kalendarzyk małżeński (Metoda kalendarzowa Ogino-Knausa)
Wskaźnik Pearla dla tej metody wynosi 20-24, co oznacza, że jeżeli 100 kobiet będzie stosowało tę metodę, to po roku od 20 do 24 z nich będzie w ciąży. Aby ocenić które dni mogą być płodne, kobieta powinna wiedzieć jak długo trwał jej najdłuższy i najkrótszy cykl w ciągu ostatniego roku. Pierwszy dzień okresu płodnego obliczamy odejmując 20 dni od liczby dni najkrótszego cyklu. Ostatni dzień płodny obliczamy odejmując 11 dni od liczby dni najdłuższego cyklu. W wyliczonym okresie płodnym partnerzy nie mogą współżyć. Metoda jest bezpieczna dla zdrowia i często stosowana, lecz niestety zawodna. Wpływ na jej przebieg mogą mieć czynniki takie jak przeziębienie, bezsenność, stres.

Metoda termiczna

Polega ona na codziennym pomiarze temperatury ciała. Pozwala to zaobserwować jej wzrost (o 0,4-0,5 stopni Celcjusza), który ma miejsce w chwili jajeczkowania, czyli owulacji. Podwyższona temperatura utrzymuje się przez trzy kolejne dni i wyznacza okres płodny. Spadek temperatury oznacza koniec jajeczkowania i świadczy o tym, że nastąpił okres niepłodności podczas którego kobieta nie zajdzie w ciążę.

Temperaturę ciała należy mierzyć:
  • każdego dnia o tej samej porze, zaraz po przebudzeniu i bez wstawania z łóżka,
  • jednym, tym samym termometrem,
  • w pochwie lub pod językiem,
  • po 6-7 godzinach snu.
Wpływ na zmianę temperatury mogą mieć podróże, zmiana klimatu, picie alkoholu czy zażywanie leków.

Metoda obserwacji śluzu (Metoda Billingsów)

Metoda ta opiera się na obserwacji wyglądu śluzu i rozpoznawaniu zmian. Powinny być oceniane cechy takie jak: ilość, lepkość, połysk, przezroczystość, ciągliwość.
 
Zostały wyróżnione dwa rodzaje śluzów:
  • estrogenny (charakterystyczny dla okresu okołoowulacyjnego)- śliski, przejrzysty, elastyczny i ciągnący się. Ma małą przyczepność i daje uczucie wilgotności w pochwie;
  • gestagenny (pojawiający się już po owulacji)- białawy lub żółtawy kolor, nieprzejrzysty, mętny, gęsty, nie ciągnący się. Gęsty i lepki śluz gestagenny staje się nieprzepuszczalny dla plemników, dlatego też są one zatrzymywane w oczkach sieci śluzu szyjkowego. Tam obumierają po około 8-12 godzinach pod wpływem kwaśnego odczynu (pH) pochwy. Bezpieczny okres rozpoczyna się trzy dni po stwierdzeniu obecności gęstego, lepkiego śluzu gestagennego.
Zawodność tej metody związana jest z możliwością zmiany ciągliwości śluzu w przypadku infekcji pochwy (upławy). Prawidłowe rozpoznanie rodzaju śluzu jest możliwe po około 9 miesiącach obserwacji jego cech fizycznych.

Stosunek przerywany
Metoda ta polega na wysunięciu członka z pochwy przed wytryskiem nasienia. Nie jest zalecana u mężczyzn z przedwczesnym wytryskiem, wymaga opanowania i samokontroli. Metoda bardzo zawodna, ponieważ jeszcze przed wytryskiem do pochwy przedostać się może niewielka ilość nasienia zawierającego plemniki zdolne do zapłodnienia.

Decyzja o stosowaniu konkretnej metody jest indywidualna, jednak aby miały one większą skuteczność najlepiej stosować dwie jednocześnie.

Źródło:
„Naturalne metody antykoncepcji” Renata Banach (Poradnik Medyczny), „Naturalne metody antykoncepcji” dr n. med. Katarzyna Skórzewska.

Ostatnie publikacje