Medycyna ogólna

Halluksy - skuteczne metody leczenia

Publikacja: 08 październik 2012
Stopa jest jednym z najważniejszych elementów anatomicznych ciała człowieka. Odgrywa bardzo ważną rolę funkcjonalną, jednak w jej obrębie często dochodzi do zniekształceń, powodujących przewlekłe dolegliwości bólowe oraz problemy z dobraniem właściwego, wygodnego obuwia. A jakie możliwości leczenia przypisuje się popularnemu zniekształceniu stóp jakim jest paluch koślawy?
Przyczyny powstania paluchów koślawych nie zostały wyjaśnione do końca, jednak z pewnością znaczący wpływ mają skłonności genetyczne. Istotny wpływ wykazują także: wiotkość stawowa, krótkość mięśnia brzuchatego łydki oraz stosowanie niewłaściwego obuwia.

Jest to niewątpliwie najczęstsze zniekształcenie statystyczne, wstępujące w ogromnej większości u kobiet, pogarszające się z wiekiem. Koślawość pojawia się z reguły niepostrzeżenie i początkowy problem stanowi jedynie trudność dobrania wygodnego obuwia, szerokość stóp zwiększa się bowiem wydatnie. Pogorszenie postępuje szybciej, jeśli palec sąsiedni uniósł się ku górze i nie zabezpiecza palucha przed jego dalszym odchyleniem bocznym. W tym okresie pojawiają się zwykle pierwsze dolegliwości bólowe, do pierwotnej koślawości palucha dołączają się bowiem zniekształcenia wtórne.

Jak można temu przeciwdziałać?
W początkowych stadiach choroby wskazane jest noszenia obuwia na niskim obcasie z szerokim przodem i miękka podeszwą, które umożliwi zmniejszenie ucisku wywołanego butami.
Pacjent dodatkowo może zakupić:
  • ortezę,
  • wkładkę z pelotą, czyli miękką poduszką, która pozwala na uniesienie i zmniejszenie ucisku,
  • separatory międzypalcowe(kliny, przekładki),
  • aparaty powodujące odwodzenie palca.
Powyższe środki pomocnicze nie leczą deformacji, ale poprawiają komfort życia pacjenta. Wskazane jest równoczesne stosowanie zabiegów fizykoterapeutycznych tj. jonoforeza, czy krioterapia miejscowa. We wczesnych stadiach zniekształcenia coraz częściej wykorzystuje się kinezyterapię, czyli leczenie ruchem.

Operacja palucha koślawego 
W zaawansowanej fazie choroby leczenie zachowawcze jest nieskuteczne. Jedynie w początkowym okresie choroby ulgę mogą przynieść: fizykoterapia, ćwiczenia i stosowanie odpowiednich wkładek. Właściwym leczeniem przyczynowym palucha koślawego jest leczenie operacyjne. Jest bardzo wiele metod operacyjnych palucha koślawego, ponad 200 rodzajów operacji.

Stopa jest narządem przenoszącym cały ciężar ciała. Bardzo istotny jest dobór właściwych technik operacyjnych. Należy zwracać uwagę zarówno na funkcję stopy, jak i na efekty kosmetyczne. Chirurgia stopy wymaga dużego doświadczenia od chirurga. Każdy przypadek musi być traktowany indywidualnie i rodzaj operacji dostosowany do danego zniekształcenia.

Operacja palucha koślawego polega na tzw. „kontrolowanym złamaniu kości” - osteotomii korekcyjnej (przecięciu kości) i następnie na ich stabilnym zespoleniu po skorygowaniu zniekształcenia. Do stabilizacji odłamów kostnych są używane implanty. Są to materiały pozostawiane wewnątrz organizmu, mogą być: metalowe, bio-wchłanialne lub systemy kotwic, itp. Okres powrotu do pełnej sprawności jest indywidualny, zazwyczaj wynosi od 4 tygodni do 3 miesięcy.

Powikłania
Bardzo rzadko może dojść do nieznacznego nawrotu zniekształcenia, opóźnionego zrostu czy stawu rzekomego. Do powikłań septycznych dochodzi sporadycznie, jak po każdym zabiegu operacyjnym.
Źródło:
Dbaj o stopy; Wolfgang Arendt, Ochrona nóg; Stanisław Piątkowski, Wady stóp; Bazyli Krupicz, www.leczeniestopy.pl

Ostatnie publikacje

Czy wiesz że.. ?
stopy zbudowane są z 28-29 kości, a każda z nich jest powiązana pomiędzy sobą za pomocą stawów, więzadeł i mięśni.