Medycyna ogólna

5 domowych okładów na wiosenne kontuzje

Publikacja: 02 maj 2012 Ostatnia aktualizacja: 19 grudzień 2013
Nadejście wiosny sprzyja częstszemu podejmowaniu aktywności fizycznej. Często jednak zapominamy, że nasze mięśnie i stawy nie są odpowiednio przygotowane na taki wysiłek po leniwym okresie zimowym. Dowiedz się jak sobie ulżyć przy drobnych kontuzjach.
Kostki lodu- na stłuczenia Przygotowanie: Kawałki lodu wsypujemy do plastikowego woreczka (możemy też wziąć gotową mrożonkę). Owijamy w ręcznik i przykładamy do bolącego miejsca.

Czas stosowania: Jednorazowo trzymamy kompres przez 30 minut. Potem robimy kilkunastominutową przerwę. Jeśli trzeba, znów przykładamy okład na pół godziny.

Działanie: Zmniejsza ból oraz obrzęki.

Roztwór octu- na zwichnięcia Przygotowanie: Ocet mieszamy pół na pół z zimną wodą (np. po ½ szklanki). Moczymy kompres z gazy lub bandaż elastyczny. Wyciskamy lub owijamy nim kostkę (niezbyt mocno, żeby nie utrudniać krążenia krwi). Opatrunek pozostawiamy na nodze do wyschnięcia. Nie zakładamy na niego folii.

Czas stosowania: Zależnie od potrzeb, przez 1-3 dni, kilka razy dziennie.

Działanie: Redukuje obrzmienie stawu.

Liście kapusty- na opuchliznę Przygotowanie: 2-3 liście lekko rozbijamy tłuczkiem do mięsa, żeby puściły sok. Układamy bezpośrednio na opuchnięte miejsce i kilka razy, niezbyt ściśle, owijamy bandażem elastycznym.

Czas stosowania: Przez 2-3 doby, najlepiej na noc. Gdy liście zwiędną, wymieniamy je na świeże. Najlepiej wyjęte z lodówki (możemy je przygotować sobie na zapas).

Działanie: Łagodzą stan zapalny.

Napar z nagietka- na siniaki Przygotowanie: 4 łyżeczki ziela zalewamy szklanką zimnej wody. Gotujemy przez 20 minut. Odcedzamy. Możemy też zaparzyć ekspresową herbatkę nagietkową. Moczymy gazę w naparze i przykładamy do skóry.

Czas stosowania: 1-3 dni, kilka razy dziennie przez ok. pół godziny.

Działanie: Ułatwia wchłanianie wybroczyn.

Miąższ z aloesu-na otarcia i krwiaki Przygotowanie: Duży liść aloesu myjemy pod bieżąca wodą i wycieramy. Przecinamy wzdłuż i łyżeczką wydrążamy miąższ. Papkę kładziemy bezpośrednio na skórę. Przykrywamy czystą gazą i owijamy bandażem (niezbyt mocno, by do rany docierało powietrze).

Czas stosowania: Okład zmieniamy co kilka godzin, przez 2-3 dni.

Działanie: Koi i przyspiesza gojenie.
Źródło:
Ewa Kaniewska

Ostatnie publikacje

strony internetowe | lexurio.pl