Ciąża

Poród rodzinny

Publikacja: 05 wrzesień 2013 Ostatnia aktualizacja: 17 czerwiec 2014
Poród z partnerem czy bez? To jedno z wielu pytań, które zadaje sobie przyszła mama. Prawo do porodu rodzinnego ma każda kobieta, nie jest on już przywilejem dla wybranych. Co warto więc wiedzieć, podejmując decyzję o porodzie rodzinnym?
Poród rodzinny stał się wyznacznikiem nowoczesności. Coraz więcej rodziców kroczy za modą decydując się na ten rodzaj porodu. Decyzja ta powinna być jednak przemyślana. Zarówno rodząca jak i osoba towarzysząca muszą być pewni, że tego chcą. Poród rodzinny nie oznacza bowiem samej obecności na sali porodowej. Osoba uczestnicząca w narodzinach dziecka powinna brać w tym czynny udział, aktywnie wspierać rodzącą, masować ją czy też - po prostu – trzymać za rękę. Co należy zrobić? Należy pamiętać, że deklaracja chęci uczestnictwa w porodzie w dniu samego porodu to za mało.w niektórych placówkach wymagana jest wizyta kwalifikująca. Personel medyczny, w tym przypadku jest to położna bądź lekarz rozmawiają z przyszłymi rodzicami, wyjaśniają zasady i procedury. Zdarza się, że osoba uczestnicząca przy porodzie musi dostarczyć aktualne badania-przede wszystkim RTG klatki piersiowej.
Kto będzie osobą towarzyszącą? Większości osób poród rodzinny wiąże się wyłącznie z obecnością przyszłego ojca na sali porodowej. Ten jednak nie zawsze chce bądź może uczestniczyć w narodzinach swojego dziecka. Ma do tego prawo, nie należy go zmuszać do zmiany swojej decyzji. W tej sytuacja ciężarna ma prawo wybrać inną osobę, która będzie ja wspierać w tym ważnym dniu. Może to być mama, siostra, przyjaciółka.  Szpital nie ma prawa ograniczać porodu rodzinnego wyłącznie do obecności ojca.
Opłaty W chwili obecnej w świetle obowiązujących przepisów nie istnieją podstawy prawne, które zezwalają na pobieranie opłat za poród rodzinny. Poród jest finansowany ze środków publicznych. Oznacza to, że opłaty, które pobierają szpitale -a takie się zdarzają, robią to niezgodnie z prawem. By poprawić swoja kondycję finansową a jednocześnie, by ominąć ten przepis wiele placówek pobiera opłaty np. za osobną salę o wyższym standardzie czy odzież ochronną dla osoby towarzyszącej. Dlatego też warto wcześniej zorientować się jak wygląda sytuacja w szpitalu, w którym przyszła mama będzie rodzić, by uniknąć dodatkowych i niespodziewanych kosztów.
Warto pamiętać Ostatnie słowo zawsze należy do lekarza. Ostateczna decyzja dotycząca porodu podejmowana jest w dniu zgłoszenia do szpitala. Może nastąpić sytuacja w której pojedyncze sale porodowe będą zajęte. W tym momencie jest możliwy porób w sali wieloosobowej, jednak pod warunkiem, że z sali nikt nie korzysta, bądź gdy przebywające tam kobiety wyrażą na to zgodę. Gdy dochodzi do cięcia cesarskiego, osoba towarzysząca zazwyczaj jest proszona o opuszczenie sali. Zdarza się to również w sytuacji, gdy osoba towarzysząca nie wytrzymuje stresu związanego z tym wydarzeniem.
Źródło:
Jones Sandy, Jones Marcie, Będziemy Rodzicami! Ciąża i Opieka nad Noworodkiem.

TEL-MED POLECA

Lekarz Ginekolog-Położnik Poznań Piątkowo/ Endokrynologia ginekologiczna Poznań

Gabinet lekarza specjalisty Andrzeja Chojnickiego ginekolog-położnik w Poznaniu

woj. wielkopolskie
Poznań, ul. os. Bolesława Śmiałego
  • czynna
  • nieczynna

Ostatnie publikacje