Medycyna ogólna

Taniec jako terapia?

Publikacja: 02 lipiec 2008 Ostatnia aktualizacja: 13 wrzesień 2009
Taniec to jedna z najstarszych i najbardziej naturalnych form aktywności człowieka. Znany we wszystkich kulturach i społecznościach świata, towarzyszył ludzkości od początku jej istnienia. Niezależnie od tego, czy był on związany z rozrywką, zabawą, obrzędem czy magią, zawsze stanowił specyficzny rodzaj aktywności ruchowej i komunikacji interpersonalnej zarazem.
Taniec to jedna z najstarszych i najbardziej naturalnych form aktywności człowieka. Znany we wszystkich kulturach i społecznościach świata, towarzyszył ludzkości od początku jej istnienia. Niezależnie od tego, czy był on związany z rozrywką, zabawą, obrzędem
czy magią, zawsze stanowił specyficzny rodzaj aktywności ruchowej i komunikacji interpersonalnej zarazem.

W zależności od sytuacji taniec wyrażał radość, miłość, smutek czy nienawiść. W różnych społecznościach pozwalał świętować najważniejsze momenty życia człowieka tj. narodzenie, inicjację, ślub.

Choreoterapia to technika należąca do nurtu arteterapii, czyli terapii poprzez sztukę. Zgodnie z psychoterapią tańcem, rytm i ruch stają się środkiem prowadzącym do uzyskania harmonii ciała i umysłu Poprzez taniec człowiek poznaje siebie i swoje emocje, uczy się komunikacji z innymi.

Terapia tańcem to nie nauka zasad technicznych czy kroków! To nauka własnego rytmu i wykorzystanie potencjału, jaki drzemie w każdym człowieku. Choreoterapia bazuje na tańcu naturalnym i nawiązuje do starych tańców plemiennych, podczas których w sposób naturalny wyrażano własne emocje.

Choreoterapeuci wykorzystują techniki nawiązujące do improwizacji tanecznej, pracy z ciałem, treningu odczuwania i relaksacji. Terapia tańcem to połączenie pracy i zabawy
oraz unikalny instrument jednoczenia ciała, umysłu i duszy w celu poprawy jakości życia.
W takich zajęciach mogą brać udział osoby w każdym wieku i o różnym poziomie sprawności. Często uczestniczą w nich osoby z zaburzeniami odżywiania (bulimia, anoreksja), osoby niepełnosprawne i nadpobudliwe. Choreoterapia jest także metodą pomocną w leczeniu nerwic i schizofrenii.

Jak podaje Polskie Stowarzyszenie Choreoterapii celem takich zajęć jest zwiększenie świadomości ciała oraz stymulowanie fizycznej i psychicznej aktywności. Choreoterapia:
  • wspiera rozwój osobisty
  • pomaga w rozładowaniu emocji (ich zrozumieniu)
  • poprawia koordynację ruchów
  • kształci wyobraźnię i pamięć ruchową
  • poprawia komunikację i kontakty społeczne
  • wyrabia pewność siebie, akceptację siebie
  • rozwija zdolności twórcze

Zachęcamy więc wszystkich do aktywnego wypoczynku!
Źródło:
Polskie Stowarzyszenie Choreoterapii

Ostatnie publikacje