Medycyna ogólna

Przygotowanie przed wyjazdem w góry

Publikacja: 05 styczeń 2012 Ostatnia aktualizacja: 21 styczeń 2012
Piękne widoki gór, ruch na świeżym powietrzu, wpływają pozytywnie na nasze zdrowie. Aby w pełni korzystać z uroków zimowych, górskich wędrówek, należy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu.
Zanim wyruszysz na górską wyprawę: pieszą, rowerową, czy narciarską, oceń realnie swoje siły i możliwości. Pomyśl o odpowiednich ubraniach, wyborze tras oraz przewodników. Ważne jest, aby wędrówka nie była tylko fizycznym wyzwaniem, ale również nabrała walorów poznawczych.

Kogo poinformować?

Przed wyruszeniem w trasę warto poinformować rodzinę lub znajomych o celu naszej wyprawy oraz o planowanym powrocie. Należy wyznaczyć także czas, po jakim wskazane osoby maja zawiadomić służby ratownicze. Są także dostępne aplikacje w telefonach komórkowych, gdzie w razie problemów informacja wraz z lokalizacją zostaje przesłana do służb ratowniczych. W schroniskach, w górach wysokich, znajdują się książki wyjść i powrotów, do których należy wpisać godzinę wyjścia oraz planowanego powrotu.

Jaką odzież wybrać?

Niezbędne jest także przygotowanie odpowiedniej odzieży, są to m.in. odzież termoaktywna i skarpety. Ważną rzeczą jest ubranie wierzchnie, które zabezpieczy nas przed wiatrem i opadami atmosferycznymi, a także zapewni komfort termiczny. Są to tzw. ubrania z membraną. Podczas łagodnej pogody i krótkich wypraw markowe ubrania można zastąpić bawełnianą odzieżą.

Przy wyborze butów zwróć uwagę na materiał. Najlepiej zainwestować w skórzane buty, z materiału „oddychającego” na twardej podeszwie, zapewnią one stabilizację stawu skokowego  i komfort w czasie chodzenia. Na wycieczkę nie idziemy w nowo kupionych butach, nawet najlepszej firmy, ale w sprawdzonych na łagodniejszych trasach.

Co powinien zawierać plecak?

Na górską wędrówkę należy zabrać wygodny plecak z dobrym systemem mocowania nie obciążającym kręgosłupa, kije do chodzenia, pomagające w dotlenieniu organizmu (Nornic Walking) lub podczas przenoszenia cięższych ładunków kije trekingowe.

W plecaku powinna znaleźć się dodatkowa kurtka lub polar, a także czapka i rękawice (nawet latem), odpowiednia mapa turystyczna, latarka, telefon komórkowy (z naładowaną baterią) oraz apteczka.

Nie można zapomnieć o wysokoenergetycznych batonach(np. musli)lub czekoladzie. Niezbędne będą także niegazowane napoje, najlepiej izotoniczne, zwłaszcza, gdy wybieramy trasy wymagające dużego wysiłku. Przywracają naturalny poziom glukozy we krwi, nie obciążając jednocześnie żołądka.

Telefon i apteczka mogą uratować życie! Telefon z wpisanymi numerami alarmowymi w górach:

985-ogólnopolski nr alarmowy GOPR
601 100 300- darmowy nr do GOPR w sieci Plus
Gdy zapomnimy o numerach GOPR, zawsze możemy wybrać europejski numer alarmowy 112.
Dzwoniąc na ten numer wyrażamy zgodę na namierzenie naszego telefonu, co w niektórych przypadkach ułatwi ustalenie ratownikom naszej pozycji(niestety system ten słabo funkcjonuje w górach).

W apteczce powinny się znaleźć:
  • rękawice ratownicze (najlepiej wzmocnione nitrylowe, hypoalergiczne)
  • nożyczki lub nóż ratowniczy
  • maseczka do resustytacji
  • środki opatrunkowe(plaster z gazą, bandaże, opaska elastyczna, opatrunki jałowe, chusta trójkątna)
Niezależnie od pory roku, należy odpowiednio przygotować swoją kondycję fizyczną oraz podstawowy sprzęt, niezbędny do udzielenia pierwszej pomocy. To od nas zależy, czy wypoczynek w górach będzie bezpieczny dla nas i naszych bliskich.
Źródło:
Poradnik pierwszej pomocy; Góry tylko dla rozważnych

Ostatnie publikacje