Ważny temat

Zapalenia pochwy - grzyby i bakterie

Publikacja: 31 marzec 2011 Ostatnia aktualizacja: 01 kwiecień 2011
Zapalenie pochwy jest jedną z najczęstszych dolegliwości kobiecych narządów płciowych... Zazwyczaj pierwszym niepokojącym objawem są upławy, czasem również zaczerwienienie okolic intymnych, świąd. W jaki sposób postępować w stanach zapalnych?
Błona śluzowa pochwy wydziela upławy o wartości pH 4-4,5, a więc bardzo kwaśne. W takim środowisku ginie większość bakterii z wyjątkiem pożytecznych pałeczek kwasu mlekowego. Produkują one kwas mlekowy, który zakwasza wydzielinę pochwową, a tym samym utrudnia wnikanie zarazków chorobotwórczych. Ilość tych bakterii we florze bakteryjnej pochwy u zdrowej kobiety jest tak duża, że szkodliwe bakterie po prostu nie znajdują miejsca do rozmnażania się.

Podczas dni płodnych chemiczna bariera ochronna jest słabsza - żeby plemniki mogły przepłynąć kanał, środowisko staje się na pewien czas mniej kwaśne.

To ciągłe zachowywanie stabilnego, kwaśnego środowiska w pochwie przypomina mały chemiczny cud: w zależności od zapotrzebowania i momentu cyklu produkowane są ochronne bakterie i kwas mlekowy. Niestety, czasem coś się nie uda i dochodzi do zapalenia pochwy, które przypuszczalnie każda kobieta przeżyła w swoim życiu chociaż raz.

Zwykle takie zapalenie objawia się upławami. Jeśli są one białawe lub przezroczyste i nie mają wyraźnego zapachu, jest to normalna wydzielina. Jeśli jednak sprawcami są bakterie, upławy mają nieprzyjemny kwaskowy lub rybny zapach i przybierają żółtawą, niekiedy także zielonkawą barwę.

Bakterie oznacza się w wydzielinie pobranej z pochwy i jeśli potrzeba - wykonuje dalsze konieczne badania, umożliwiające celową terapię.

Bywają kobiety o bardziej lub mniej wrażliwej pochwie; niektóre z nich są podatne na zapalenia tylko w określonej fazie życia.

Poniżej przedstawiamy trzy rodzaje zapaleń pochwy:
  • infekcje grzybicze,
  • zapalenie pochwy,
  • zapalenie gruczołów Bartholina.
Infekcje grzybicze są uciążliwe, lecz niegroźne. Często wywołują je drożdżaki Candida albicans, występujące na błonie śluzowej i skórze, gdzie - podobnie jak wiele innych grzybów - są naturalnym, nierzucającym się w oczy składnikiem naszego biosystemu. Jeśli jednak rozmnożą się nadmiernie, stają się dokuczliwe Drożdżaki z rodzaju Candida opanowują zwykle pochwę, lecz mogą także docierać do odbytu i jelita. Efektem są zaczerwienienie, silny świąd, pachnący drożdżami białawy nalot, przypominający twaróg, oraz kremowe, bezwonne upławy. Możliwymi przyczynami nadmiernego rozmnożenia się drożdżaków w normalnym, zdrowym środowisku pochwy są antybiotyki, stres, niedobór żelaza, słaby układ immunologiczny, gorąco, ciepłe kąpiele w powszechnie dostępnych zbiornikach, ostre mydła, stosunek płciowy z zarażonym partnerem, poziom hormonów zmieniony przez pigułkę antykoncepcyjną, ciąża, zażywanie leków lub przekwitanie.

Zapalenie pochwy to konsekwencja nierównowagi jej flory bakteryjnej. Stabilizowane zwykle przez pałeczki kwasu mlekowego kwaśne środowisko ulega zaburzeniu, a jego wartość pH zmierza ku odczynowi zasadowemu. Wywołuje to niemal zawsze upławy, które miewają bardzo różną barwę i zapach. Pochwa jest obolała, podrażniona, zaczerwieniona i piekąca. Częstym objawem jest też świąd. Przyczyną może być np. zakażenie bakteriami lub nadmierne rozmnożenie się naturalnych grzybów bądź pasożytów, takich jak rzęsistki. Zapalenie pochwy mogą wywoływać także stres, leki, zmiana partnerów seksualnych lub niski poziom estrogenów (np. podczas przekwitania). Niezależnie od tego, czy objawy są niezauważalne czy bardzo dokuczliwe, zawsze na wszelki wypadek należy zbadać pochwę, gdyż stan zapalny może być wywołany także chorobą przenoszoną drogą płciową.

Zapalenie gruczołów Bartholina, które zwilżają wejście do pochwy, zdarza się wprawdzie dość rzadko, lecz jest bardzo bolesne. Przyczyną jest zatkanie delikatnych gruczołów, a objawy są dwojakie: zwykle jedna z warg sromowych silnie puchnie, czerwienieje i boli. Może też utworzyć się ropień wielkości nawet kurzego jaja, który należy usunąć. Zwykle zatkanie gruczołów wywołują drobnoustroje pochodzące z pochwy lub jelita. Ponadto ryzyko zapalenia gruczołów Bartholina zwiększa się przy częstych stanach zapalnych pochwy.
Odżywianie i zachowanie w przypadku infekcji w podbrzuszu Unikajmy wszystkich czynników zagrażających zdrowemu środowisku w pochwie. Zwracajmy uwagę na to, żeby mieć zawsze czyste ręce, kiedy dotykamy pochwy, ale nie należy też przesadzać! Wielu ginekologów jest zdania, że nadmierna higiena jest najczęstszą przyczyną zapaleń pochwy.

Istotnie, niektóre żele do mycia, pachnące mydełka i szampony, dezodoranty intymne itp. kosmetyki są zbyt agresywne dla wrażliwej błony śluzowej pochwy. Stąd też rada: irygacje pochwy w przypadku zdrowych kobiet są niepotrzebne. Do mycia zewnętrznych narządów rodnych najlepiej nadaje się czysta woda ze zwykłym mydłem. Zrezygnujmy też z gąbek i myjek, gdyż są one doskonałym środowiskiem do rozmnażania bakterii.

Jeśli już dojdzie do zakażenia, nośmy bieliznę z dających się wygotowywać naturalnych włókien i zrezygnujmy z podpasek z folią plastikową, żeby nie dochodziło do zastoju ciepła i by dostateczna ilość powietrza mogła dotrzeć do wrażliwego miejsca. Bakterie i grzyby bardzo lubią wilgoć i ciepło!

Po oddaniu stolca powinnyśmy zawsze się podcierać od przodu do tyłu, żeby nie przenosić zarazków z jelita na wrażliwą okolicę pochwy.

A oto kolejna rada: po pływaniu w basenie nie dopuszczajmy do tego, by kostium kąpielowy wysechł na nas. Mogą być na nim przetrwalnikowe formy zarazków, które tylko czekają na odpowiedni moment, żeby się zacząć rozmnażać. Kostium należy dokładnie uprać i wysuszyć.

Trzeba też się zastanowić, czy dolegliwości nie mają związku ze stosowaniem środków antykoncepcyjnych lub życiem seksualnym. Niektóre pigułki lub spermicydy mogą szkodzić środowisku pochwy, a wkładka domaciczna sprzyjać jej zapaleniom. Skłońmy partnera, żeby codziennie mył prącie, gdyż pod napletkiem mogą się rozmnażać zarazki.

Podczas miesiączki pamiętajmy o tym, żeby zbyt często nie zmieniać tamponu (ale nie rzadziej niż co 4-5 godzin), gdyż pochwa wówczas wysycha i staje się bardziej podatna na zarazki. W przypadkach wątpliwych przestawmy się okresowo na podpaski.

Leczenie

Jeśli lekarz stwierdził u nas infekcję, leczyć musi się również nasz partner; może on nie mieć żadnych objawów, lecz mimo to być nosicielem zarazków i ciągle zarażać nas na nowo.

W przypadku infekcji bakteryjnej niezbędne są czasem antybiotyki; przeciw grzybom stosuje się środek grzybobójczy w postaci kremu lub globulek dopochwowych.

Ponieważ niektórzy lekarze uważają, że przyczyną infekcji grzybicznych mogą być m.in. niedobory żelaza i pigułki antykoncepcyjne o dużym udziale gestagenów, dobrze byłoby porozmawiać na ten temat z ginekologiem i w razie potrzeby zmienić tabletki oraz określić poziom żelaza we krwi.

W celu przywracania naturalnej równowagi bakterii kwasu mlekowego podczas infekcji pochwy, lekarze przepisują często globulki i maści zawierające bakterie kwasu mlekowego. Medycyna naturalna zaleca m.in. nasiadówki i okłady z kory dębowej lub przywrotnika, do tego kąpiele w wannie z dodatkiem olejku lawendowego lub olejku z drzewa sandałowego.

W zapaleniu gruczołów Bartholina ulgę przynoszą nasiadówki i owijania z przywrotnika lub rumianku.

Obowiązuje ogólna zasada: infekcje pochwy należą do chorób, z jakimi każdy ginekolog styka się codziennie, zawsze jednak powinnyśmy traktować je poważnie. Zwłaszcza jeśli przytrafiają się nam często. Niektórzy lekarze przypuszczają, że za przewlekłymi zakażeniami występującymi w tych partiach ciała kryją się konflikty partnerskie lub inne poważne obciążenia psychiczne.

Nieważne, jakie są przyczyny -oprócz tego, co zaleci lekarz, należy przede wszystkim zapewnić sobie spokój, odprężenie, dostateczną ilość płynów oraz regularne i zdrowe jedzenie, gdyż racjonalna dieta jest najlepszym sposobem wzmocnienia układu immunologicznego, a tym samym uniknięcia kolejnych infekcji. Produkty spożywcze zawierające kwas mlekowy, takie jak jogurt lub maślanka, a także soki sfermentowane za pomocą kwasu mlekowego mogą się przyczyniać do wzmocnienia odporności.
Źródło:
"Co każda kobieta o swoim zdrowiu wiedzieć powinna" G. Krause-Fabricius, G. Sudbeck

TEL-MED POLECA

USG Doppler w Poznaniu | USG naczyń tętniczych i żylnych kończyn Poznań Grunwald

Prywatna Przychodnia Specjalistyczna

woj. wielkopolskie
Poznań, ul.
  • czynna
  • nieczynna

Ostatnie publikacje