Medycyna ogólna

Zawroty głowy i omdlenia

Publikacja: 02 wrzesień 2010 Ostatnia aktualizacja: 04 październik 2010
Utrzymanie równowagi wymaga złożonego współdziałania różnych części ciała. Mózg musi koordynować stały przepływ informacji z oczu, mięśni i ścięgien oraz ucha wewnętrznego. Wszystkie te części ciała współpracują, aby pomóc w utrzymaniu pozycji pionowej i dać poczucie stabilności przy poruszaniu się. Jeśli ten precyzyjny mechanizm ulegnie zaburzeniu tracimy równowagę, mamy do czynienia ze stanami zawrotów głowy, a niekiedy omdleniami.
Zawroty głowy i utrata równowagi

Zawrotem głowy nazywamy uczucie, sprawiające wrażenie, że otoczenie wiruje wokół nas, chociaż termin ten jest wieloznaczny i w zasadzie odnosi się do wielu różnorodnych odczuć. Może się wtedy wydawać, na przykład że pokój się kręci, albo uczucie wirowania może dotyczyć tylko naszego ciała lub głowy. Zawroty takie zazwyczaj łączą się z dolegliwościami ucha wewnętrznego, które jest wyposażone w bardzo wrażliwy aparat wyczuwający ruch. Choroby wirusowe, urazy czy inne zaburzenia mogą spowodować, że aparat ten wyśle nieprawidłową informację do mózgu. Utrata równowagi natomiast to uczucie sprawiające wrażenie, że trzeba się czegoś chwycić, aby utrzymać równowagę. W przypadku ostrych stanów utraty równowagi, jej utrzymanie i niedopuszczenie do upadku bywa niemożliwe.

Wiele problemów z zawrotami głowy jest spowodowanych wspomnianymi chorobami ucha wewnętrznego. Jednak zaburzenia w jakichkolwiek innych częściach układu kontrolującego równowagę mogą również wywołać jej utratę. Inne przyczyny takiego stanu to na przykład leki i stres. Na szczęście, większość zawrotów głowy jest łagodna, trwa krótko i jest zupełnie nieszkodliwa.

Zamroczenia i omdlenia

Do stanu zamroczenia zaliczamy: zawroty głowy, brak równowagi lub uczucie bliskie omdleniu. Omdleniem jest  natomiast nagła, krótkotrwała utrata świadomości. Dochodzi do niej wtedy, gdy do mózgu nie dociera odpowiednia ilość utlenowanej krwi. Mimo że omdlenie wygląda groźnie, na ogół nie daje powodu do rozpoczynania alarmu. Wystarczy wtedy położyć chorego na wznak, dzięki czemu krew dopłynie do mózgu i przytomność powinna powrócić w ciągu minuty.

Omdlenie może być spowodowane przez: choroby serca, napady silnego kaszlu oraz zaburzenia krążenia. W innych przypadkach jego wystąpienie może być związane z:
 • Przyjmowaniem leków na nadciśnienie i arytmię serca.
 • Nadmierną potliwością, powodującą utratę sodu i odwodnienie.
 • Skrajnym wyczerpaniem.
 • Przykrymi wiadomościami lub nagłym i nietypowym stresem, wywołanym np. widokiem krwi.
Nagłe obniżenie ciśnienia krwi, zwane ortostatycznym, występuje, kiedy szybko podnosimy się z pozycji siedzącej lub półleżącej. Każdy z nas doświadcza tej reakcji w niewielkim stopniu, odczuwamy wtedy zamroczenie lub jesteśmy bliscy omdlenia i zazwyczaj po kilku sekundach ten stan mija. Taka reakcja może pojawić się również po gorącej kąpieli lub u osób przyjmujących leki na nadciśnienie. Jest ona cięższa, jeżeli  w jej wyniku rzeczywiście dochodzi do omdleń lub chwilowego zaniku pamięci.

Zapobieganie

 • Wstawaj i zmieniaj pozycję powoli, zwłaszcza jeśli obracasz się z boku na bok przy obracaniu się z jednej strony na drugą lub przy zmianie pozycji z leżącej na stojącą. Zanim rano wstaniesz, usiądź na kilka minut na krawędzi łóżka.
 • Stój nieruchomo przez kilka minut zanim zaczniesz chodzić.
 • Wyznacz sobie odpowiednie tempo. Rób przerwy w czasie czynności podejmowanych w gorącym lub wilgotnym klimacie. Ubieraj się odpowiednio do warunków, aby uniknąć przegrzania.
 • Pij odpowiednio dużo płynów, aby uniknąć odwodnienia i zapewnić sobie dobre krążenie.
 • Unikaj palenia papierosów, picia alkoholu i nielegalnych używek.
 • Nie prowadź samochodu ani nie obsługuj niebezpiecznego sprzętu, jeżeli masz zawroty głowy.
 • Nie wspinaj się i nie wchodź po schodach.
 • Sprawdź leki, które przyjmujesz. Być może będziesz musiał poprosić lekarza o zmianę ich dawkowania.
Jak możesz sobie pomóc?

Jeśli odczuwasz zaciemnienie pola widzenia lub jest ci słabo, pochyl głowę do dołu. Połóż się i unieś nogi lekko do góry, aby krew wróciła do serca. Jeśli nie możesz położyć się, pochyl się do przodu i włóż głowę między kolana.

Jak pomóc drugiej osobie?

Do czasu nadejścia pomocy lekarskiej poszkodowanego należy położyć na plecach. W przypadku odruchu wymiotnego, należy przewrócić go na bok. Unieść mu nogi powyżej poziomu, na którym znajduje się głowa. Jeśli ktoś mdleje w pozycji siedzącej, trzeba go szybko położyć na wznak. Rozluźnić zapięte lub zbyt obcisłe części ubrania. Posłuchać oddechu i sprawdzić tętno. Jeśli ich brak, problem może być poważniejszy niż omdlenie i trzeba zacząć resuscytację.

Pomoc lekarska

Nawet łagodne objawy, które utrzymują się przez tygodnie lub miesiące, mogą być spowodowane ciężkimi chorobami układu nerwowego. Krwawienie w tyłomózgowiu (móżdżek) może wywoływać nagłe nudności, wymioty, zawroty głowy i podwójne widzenie. Te objawy wymagają natychmiastowej pomocy!
Ponieważ problemy z utrzymaniem równowagi i zawrotami głowy mogą mieć różne przyczyny, rozpoznanie zwykle wymaga zebrania dokładnego wywiadu medycznego i kilku badań. Leczenie początków nagłych zawrotów głowy może polegać na połączeniu farmakoterapii z unikaniem pozycji lub ruchów, które je wywołują. Twój lekarz może także zalecić wykonanie testów w różnych pozycjach ciała.

Skontaktuj się z lekarzem w następujących sytuacjach:
 • Jeśli stan jest ciężki, przedłużający się (dłuższy od kilku dni lub tygodnia) - lub nawracający.
 • Przyjmujesz leki na nadciśnienie.
 • Stolec jest smolistoczarny, zawiera krew lub gdy są inne oznaki utraty krwi.
Zgłoś się po natychmiastową pomoc lekarską w następujących wypadkach:
 • Mdlejesz, kiedy obracasz głowę lub wyciągasz szyję. Omdleniom lub zawrotom głowy towarzyszą takie objawy, jak: ból w klatce piersiowej lub ból głowy, trudności w oddychaniu, sztywnienie lub stałe osłabienie, nieregularne bicie serca, niewyraźne lub podwójne widzenie, zaburzenia mowy, nudności lub wymioty.
 • Opisane objawy są obecne przy budzeniu się.
 • Mdlejesz bez ostrzeżenia.
 • Jest to pierwsze nagłe omdlenie bez oczywistego powodu.
 • W czasie omdlenia dochodzi do okaleczenia.
Źródło:
"Co radzi lekarz. Najczęstsze problemy zdrowotne" Świat Książki

TEL-MED POLECA

Densytometria kości Poznań Grunwald/ USG stawów w Poznaniu/ Leczenie Osteoporozy

MEDYCZNE CENTRUM HETMAŃSKA Kompleksowa opieka reumatologiczna w Poznaniu

woj. wielkopolskie
Poznań, ul. Hetmańska 55/1
 • czynna
 • nieczynna

Ostatnie publikacje

Czy wiesz że.. ?
, badania doświadczalne wykazały, że dla wywołania stanu omdlenia, czyli krótkotrwałej utraty przytomności, wystarcza przerwanie dopływu krwi do mózgu na czas 6-8 sekund. Podobny efekt powoduje także spadek ciśnienia skurczowego krwi poniżej 60 mmHg, albo spadek ilości dostarczanego tlenu o 20%.
strony internetowe | lexurio.pl