Ważny temat

Przeciwutleniacze

Publikacja: 04 marzec 2010
Przeciwutleniacze należą do grupy witamin, substancji mineralnych i enzymów, które chronią organizm przez neutralizowanie wolnych rodników, będących produktem ubocznym prawidłowego metabolizmu komórkowego. Uważa się, że wolne rodniki mają swój udział w zmianach związanych z wiekiem oraz występowaniu niektórych chorób.
Do przeciwutleniaczy, o których głośno się mówi, że zwalczają choroby związane ze starzeniem należą wymienione dalej:

Witamina E. Witaminę E uważano za pomocną w przeciwdziałaniu procesowi oksydacji, który niszczy komórki i może przyspieszać starzenie się oraz prowadzić do chorób krążenia i nowotworów. Jednak z raportu z roku 2004 wynika, że stosowanie tzw. megadawek witaminy E może wyrządzić więcej szkód, niż pożytku. Naukowcy dokonali przeglądu wyników 19 badań i stwierdzili większą częstość zgonów ludzi, którzy stosowali witaminę w dobowej dawce większej od 400 j.m. (jednostek międzynarodowych), w porównaniu z osobami, które jej nie stosowały. Przyczyna tego nie jest znana. Dopóki nie będzie znanych więcej informacji, dopóty nie należy przyjmować więcej niż 400 j.m. witaminy E dziennie. Najlepiej jest wykorzystywać jej naturalne źródła (orzechy, oleje roślinne, ziarna).

Witamina A i beta-karoten. W kilku badaniach wykazano, że suplement, jakim jest beta-karoten, który w organizmie jest zamieniany na witaminę A, nie daje żadnej ochrony przeciwko chorobom serca. W 2 badaniach wykazano zwiększone ryzyko zachorowania palaczy stosujących ten suplement na raka płuc. Lepiej jeść czerwone i żółte warzywa, niż stosować suplementy z be-ta-karotenem.

Witamina C. Badania wykazują, że wśród osób, których dieta jest bogata w witaminę C, występującą przede wszystkim w owocach cytrusowych, częstość zachorowań na nowotwór oraz choroby serca jest mniejsza. Niejasny jednak pozostaje fakt, czy branie witaminy C w postaci suplementu daje podobne korzyści. Jedzenie większej ilości owoców cytrusowych oraz picie soków z cytrusów może być w tej sytuacji najrozsądniejszym podejściem.

Selen. Ten pierwiastek będący przeciwutleniaczem występuje przede wszystkim w owocach morza i wątrobie. Bywa pomocny w zapobieganiu nowotworom, jednak nadmierna jego ilość może spowodować utratę włosów i paznokci. Potrzeba więcej badań na jego temat.

Koenzym Q10. Ten przeciwutleniacz występuje w licznych pokarmach, jak mięso i owoce morza. Jednak twierdzenie, że może on spowolnić procesy starzenia się i zatrzymać rozwój nowotworu nie zostało udowodnione. Pewne dowody jednakże sugerują, że może okazać się obiecującym środkiem w leczeniu niewydolności serca.

Kwas foliowy i kompleks witamin B. Wykazano, że witaminy B6, B12, a zwłaszcza kwas foliowy współdziałają w zmniejszaniu stężenia homocysteiny - aminokwasu, który w większym stężeniu łączono ze zwiększonym ryzykiem
chorób serca. Trwają badania mające na celu sprawdzenie, czy zmniejszenie stężenia homocysteiny za pomocą witamin zmniejsza ryzyko wystąpienia zawału serca, udaru i podobnych chorób. Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne (American Heart Association) nie zaleca rozpowszechniania stosowania kwasu foliowego oraz innych witamin z grupy B w celu zmniejszania ryzyka chorób serca i udaru. Zamiast suplementów stosuj zdrową dietę, która składa się z przynajmniej 5 porcji owoców i warzyw dziennie.
Źródło:
"Co radzi lekarz. Najczęstsze problemy zdrowotne" Świat Książki

Ostatnie publikacje