Ważny temat

Co wiesz na temat cyklu miesiączkowego?

Publikacja: 29 grudzień 2009
Będąc jeszcze w macicy, żeński embrion wytwarza 400 000 zawiązków pęcherzyków jajowych i reaguje na docierające poprzez łożysko hormony płciowe matki. W momencie narodzin i odcięcia od estrogenu matki u około 3% nowo narodzonych dziewczynek dochodzi do widocznego „pierwszego krwawienia". Po upływie 3 tygodnia życia ta faza przejściowa mija i u dziewczynki zaczyna funkcjonować jej własna gospodarka hormonalna.
Pierwsza miesiączka Pierwsza miesiączka pojawia się przeważnie około 13 roku życia. Oczywiście zdarzają się przesunięcia tej granicy zarówno w górę jak i w dół, i jest to jak najbardziej prawidłowe.
Przy okazji pierwszej menstruacji najczęściej nie dochodzi do jajeczkowania. Cykle bezowulacyjne zdarzają się często także później.
W takim cyklu bezowulacyjnym wskutek dużej koncentracji estrogenów, błony śluzowej macicy znacznie przybywa a następnie zostaje ona wydalona (cykle jednofazowe). Mogą upłynąć nawet 2 lub 3 lata zanim wykształci się prawidłowy cykl dwufazowy z jajeczkowaniem.
Cykl miesiączkowy W chwili narodzin w jajnikach noworodka płci żeńskiej znajduje się od 300000 do 400000 zawiązków pęcherzyków jajowych. Tylko od 300 do 400 z nich rozwinie się później w trakcie cykli miesiączkowych w dojrzałe komórki jajowe - pozostałe ulegną zanikowi.

Podczas każdego cyklu dojrzewa jedna komórka jajowa, która w momencie owulacji opuszcza jajnik, zostaje przechwycona przez lejkowate zakończenie jajowodu i wędruje jajowodem do macicy.
Jeśli komórka jajowa nie zostanie zapłodniona, ulega rozpadowi i cały cykl przebiega od początku w miesięcznym rytmie.

Jeśli we właściwym momencie cyklu dojdzie do złożenia nasienia w pochwie, plemniki docierają do komórki jajowej w chwili, gdy ta znajduje się jeszcze w jajowodzie. Zapłodnione jajo już tam zaczyna się dzielić i po 3 lub 4 dniach dociera do macicy jako morula (kuliście ukształtowane skupisko 8 lub więcej komórek). W macicy następują kolejne podziały komórkowe, w wyniku których powstaje blastocysta - pusta kulka zawierająca w jednejz połówek grupę późniejszych komórek płodu. Blastocysta przyczepia się do błony śluzowej (endometrium) wyściełającej jamę macicy, a następnie zagnieżdża w ścianie macicy. Z zawartości tej kulki wykształca się płód, natomiast jej komórki zewnętrze tworzą potem - wraz z sąsiadujący m i komórkami l naczyniami krwionośnymi ściany macicy - łożysko. Za początek ciąży uznaje się moment zagnieżdżenia się (implantacji) blastocysty.

Wszystkie przedstawione powyżej procesy zachodzą dzięki hormonom produkowanym przez fragment podwzgórza, w przysadce mózgowej, w jajnikach oraz podczas ciąży - w łożysku. Pod wpływem hormonu pobudzającego pęcherzyki, wydzielanego przez przysadkę, w pęcherzyku Graafa tworzy się komórka jajowa.

Po osiągnięciu przez pęcherzyk odpowiedniej wielkości, jego komórki zaczynają produkować estrogeny (żeńskie hormony płciowe) - przede wszystkim estradiol - oddziałujące zarówno na podwzgórze, jak i na macicę. W podwzgórzu zostaje przejściowo zahamowana produkcja FSH, w macicy zaś hormony te powodują rozrost błony śluzowej i jej gruczołów. Następnie główną rolę zaczyna odgrywać hormon luteinizujący (LH), który pobudza komórkę jajową do osiągnięcia pełnej dojrzałości i powoduje, że pęcherzyk Graafa pęka, uwalniając jajo (owulacja, jajeczkowanie). Od tej chwili gotowe do zapłodnienia jajo może opuścić jajnik i przedostać się do jajowodu.

LH sprawia dodatkowo, że pozostałe w jajniku komórki pęcherzyka przekształcają się w ciałko żółte wytwarzające z kolei progesteron. który pobudza macicę do dalszej rozbudowy błony śluzowej, przygotowując ją do przyjęcia zapłodnionej komórki jajowej.

Jeśli do ciąży nie dojdzie (blastocysta nie dotrze do macicy), w jajniku zaczyna rosnąć kolejny pęcherzyk, a ciałko żółte poprzedniego pęcherzyka rozkłada się. Wynikająca z tego zmiana równowagi estradiolowo-progesteronowej powoduje, że błona śluzowa macicy obumiera i zostaje wydalona w czasie następującej potem miesiączki.
Źródło:
W. Feichtinger, Ch. Kurt "Sprawy kobiece, sprawy intymne"

Ostatnie publikacje