Dziecko

Prawidłowa waga dziecka - nadwaga, niedowaga, cukrzyca dziecięca

Publikacja: 04 czerwiec 2019 Ostatnia aktualizacja: 28 czerwiec 2019

Nadwaga i otyłość u dzieci

Współczesny styl życia sprzyja rozwojowi nadwagi i otyłości – również u najmłodszych członków społeczeństwa. Wysoko przetworzona i bogata w energię żywność zaburza wewnętrzną równowagę i prowadzi do odkładania się tkanki tłuszczowej w organizmie. Zarówno nadwaga jak i otyłość mogą zwiększać ryzyko pojawienia się różnych chorób – m.in. cukrzycy typu 2.

Przyczyny nieprawidłowej wagi u dzieci
Nieprawidłowa waga u dzieci może wynikać z zaburzeń hormonalnych, uszkodzeń układu nerwowego, podłoża genetycznego lub przewlekłego stosowania niektórych leków. Nierzadko nadwaga jest konsekwencją niezdrowego trybu życia, który wiąże się z nieodpowiednią dietą, nieregularnym spożywaniem posiłków i niskim poziomem aktywności fizycznej.
 
Cukrzyca dziecięca jako konsekwencja otyłości
Otyłe dzieci są zagrożone cukrzycą bardziej niż dorośli. Wiąże się to z większym zapotrzebowaniem na insulinę, która odpowiada za prawidłowy poziom cukru we krwi. W przypadku szybkiego przybierania na wadze, organizm nie jest w stanie produkować wystarczającej ilości insuliny. Pierwszymi objawami, które mogą świadczyć o występowaniu cukrzycy u dziecka jest:
  • szybkie męczenie się i ogólne osłabienie organizmu,
  • apatia i rozdrażnienie,
  • kłopoty z widzeniem,
  • senność,
  • wzmożone pragnienie i apetyt.

Niedowaga u dzieci

Dzieci z niedowagą stanowią zazwyczaj niski odsetek w wysoko rozwiniętych społeczeństwach. Małe „niejadki” traktuje się raczej z przymrużeniem oka, aniżeli doszukuje się w nich podłoża jakichś chorób.
Nieprawidłową masę ciała można wykryć za pomocą wskaźnika BMI czy za pomocą siatek centylowych - niedowagę można stwierdzić przy dużym odchyleniu centyla masy od centyla prawidłowego wzrostu dla danego wieku. Natomiast w przypadku wskaźnika BMI, wartość poniżej 18,5 będzie wskazywać na niedobór masy ciała.

Przyczyny niedowagi u dzieci
Niedowaga u dzieci może stanowić niespecyficzny objaw wielu chorób występujących w okresie dziecięcym. Źródłem problemu mogą być alergie i choroby pokarmowe, zaburzenia hormonalne, celiakia czy nawet zaburzenia psychiczne, m.in. anoreksja i bulimia – które mogą wystąpić u dorastających dzieci.
Niedostateczna ilość przyjmowanego pokarmu może być groźna dla dzieci – które w przeciwieństwie do osób dorosłych, potrzebują dużo składników odżywczych i energii do prawidłowego rozwoju. Niedobór masy ciała może przyczyniać się do wielu zaburzeń – powodować częstsze infekcje, osłabiać odporność organizmu, obniżać wydolność i kondycję fizyczną.
 
Co zrobić, aby dziecko przybrało na wadze?

Warto pamiętać, że w przypadku braku apetytu – szczególnie u najmłodszych dzieci, nie należy wymuszać jedzenia. Z pewnością nie rozbudzi to w dziecku apetytu. Posiłki nie mogą stać się przykrą koniecznością. Warto serwować różnorodne potrawy, wyłożone na talerzach różne warzywa i owoce – co zwiększa szansę, że maluch po coś sięgnie Jeśli dziecko przez długi okres czasu ma problemy z apetytem, warto zbadać poziom cynku w jego organizmie.

Źródło:
Biernat J., Żywienie, żywność a zdrowie, Wrocław, Astrum, 2001.
Jarosz M., Praktyczny podręcznik dietetyki, Warszawa, IŻŻ, 2012.

Ostatnie publikacje

laskovski.pl