Medycyna ogólna

Ginekomastia - wstydliwy problem u mężczyzn

Publikacja: 31 maj 2019 Ostatnia aktualizacja: 28 czerwiec 2019

Ginekomastia - wstydliwy problem u mężczyzn

Ginekomastia to zaburzenie, o którym pomimo jego powszechności, mówi się dosyć mało. Jednak warto wiedzieć czym jest ponieważ czasem może sygnalizować inne choroby. Ginekomastia może wystąpić w każdym wieku i najczęściej jest objawem zmian hormonalnych. Należy jednak udać się do lekarza aby ustalić przyczynę.

Ginekomastia jest schorzeniem, polegającym na przeroście tkanki gruczołowej sutków u mężczyzn, który objawia się powiększeniem piersi. Należy jednak zaznaczyć, że nie każde powiększenie piersi jest ginekomastią. U otyłych mężczyzn powiększenie piersi związane jest po prostu z nadmiarem tkanki tłuszczowej. Jeśli natomiast obserwujemy poszerzenie otoczki gruczołu piersiowego, zmianę jej barwy na ciemnobrązową, wyniesienie jej ponad poziom skóry, a także produkcję wydzieliny przez gruczoł piersiowy, ból, uczucie gorąca, niezwłocznie powinniśmy odbyć konsultacje lekarskie.

Ginekomastia u chłopców i młodych mężczyzn w okresie dojrzewania ma zwykle charakter fizjologiczny i związana jest z występującą w tym okresie burzą hormonalną, a dokładnie – ze wzrostem poziomu estrogenów (żeńskich hormonów płciowych) w stosunku do poziomu androgenów (męskich hormonów płciowych). Taki rodzaj ginekomastii zwykle ustępuje po okresie kilku bądź kilkunastu miesięcy i nie wymaga inwazyjnego leczenia.
U mężczyzn w starszym wieku ginekomastia związana jest natomiast ze spadkiem androgenów i również zaliczana jest do objawów fizjologicznych, związanych z procesem starzenia się.
Można ją również zaobserwować u noworodków – ten rodzaj spowodowany jest wysokim poziomem estrogenów, przekazanych przez łożysko matki i mija zwykle po kilku lub kilkunastu dniach.
Jeżeli jednak problem ten występuje u dorosłego mężczyzny, wówczas mówimy o tzw. ginekomastii patologicznej. Jej pojawienie się może być uzależnione od wielu czynników i dopiero szczegółowe badania pozwalają zdiagnozować jej źródło. Wśród przyczyn powstawania ginekomastii możemy wyszczególnić m.in. nieodpowiednią dietę (zwłaszcza nadmierne spożywanie przetworzonych produktów sojowych) oraz działania niepożądane wielu leków (m.in. środków przeciwgrzybicznych), które mogą przyczyniać się do obniżenia poziomu testosteronu w organizmie mężczyzny. Jednak ginekomastia może stanowić przede wszystkim objaw innej, groźnej choroby jak np. nowotwory jąder czy nadnerczy, nadczynność tarczycy czy marskość wątroby.

Leczenie ginekomastii opiera się w głównej mierze na postawieniu prawidłowej diagnozy. W przypadku ginekomastii spowodowanej zażywaniem określonych leków, zwykle wystarczy zmiana na odpowiedniki nie zawierające substancji wywołujących schorzenie. W przypadku zaburzeń hormonalnych, lekarz zaleci odpowiednie leczenie przywracające równowagę hormonalną organizmu. Jeżeli natomiast ginekomastia wywołana jest przez inne schorzenie, należy najpierw wprowadzić leczenie podstawowej choroby – nieprawidłowości funkcjonowania tarczycy, wątroby czy nerek. W przypadku wykrycia stanów nowotworowych, niezwłocznie należy oczywiście podjąć leczenie onkologiczne.

Chirurgiczne leczenie ginekomastii wskazane jest w sytuacji, kiedy nie została jasno określona przyczyna jej powstania (ginekomastia samoistna lub przetrwała z okresu dojrzewania) lub też kiedy podjęte i zakończone leczenie chorób wywołujących ginekomastię, nie przyniosło zadowalających rezultatów zewnętrznych w postaci unormowania wyglądu gruczołów piersiowych. Zabieg usunięcia ginekomastii polega na usunięciu nadmiaru tkanki tłuszczowej i gruczołowej i wykonywany jest przez chirurga najczęściej w znieczuleniu ogólnym. Blizna po prawidłowo wykonanym zabiegu zwykle nie jest duża i nie jest przyczyną dyskomfortu w późniejszym codziennym życiu.

Mężczyźni, którzy cierpią na ginekomastię zmagają się ze zmianą sylwetki – to z kolei, w przypadku braku jej akceptacji, może doprowadzić do spadku poczucia własnej wartości i pojawienia się kompleksów. Wśród mężczyzn, którzy zmagają się z tym schorzeniem dużą rolę odgrywa psychologiczne podejście do choroby, zarówno w momencie jej pojawienia się, jak i podczas leczenia. Fizyczne oznaki ginekomastii mogą doprowadzić do utraty pewności siebie i poczucia własnej wartości. Ginekomastia to choroba, która nie tylko zmienia męską sylwetkę, ale może negatywnie wpływać na inne aspekty życia. Dlatego tak ważna jest szybka diagnostyka i wdrożenie skutecznego leczenia.

Ostatnie publikacje

laskovski.pl