Dziecko

Rodzaje butelek dla niemowląt

Publikacja: 25 marzec 2019 Ostatnia aktualizacja: 01 kwiecień 2019

Rodzaje butelek dla niemowląt

Rynek oferuje dużo rodzajów butelek. Różnią się one materiałem, wielkością, kształtem i celem. Są też takie z czujnikiem ciepła lub samosterylizujące, ułatwiające zachowanie czystości. Łatwo pogubić się więc w ich wyborze. Każde dziecko ma swoje indywidualne potrzeby zależne od wieku i poziomu samodzielności. Dopasowanie odpowiedniego modelu jest więc kluczowym kwestią, z którą musi zmierzyć się każdy rodzic. Plastikowe butelki trzeba wymieniać mniej więcej raz na 2-3 miesiące. Warto wybrać butelkę, w której po 6. miesiącu łatwo będzie można zamienić smoczek na ustnik. Siedmiomiesięczne niemowlę nie powinno już pić przez smoczek.

Rozmiar butelki
Na początek wystarczą dwie małe butelki o pojemności 120-150 ml. Później będzie można je wykorzystać do podawania dziecku wody lub rozcieńczonych soków owocowych. Czteromiesięcznemu niemowlęciu można podać mleko w butelce 180 lub 220 ml, a w kolejnych miesiącach, w razie konieczności, sięgnąć po większe - 250 i 330 ml. Noworodek karmiony butelką je 6-7 razy na dobę, jednorazowo wy-pija średnio 90-110 ml mleka. W drugim miesiącu wypada 6 karmień dziennie (po 110-130 ml), w trzecim porcja wzrasta o kolejne 10 ml.

Kształt
W pierwszych sześciu miesiącach życia najwygodniejsze w użyciu są butelki o niewymyślnym, prostym kształcie, szerokim otworze i odpowiedniej wielkości. Ważne, żeby można je było łatwo umyć, wygodnie wsypać i wymieszać mieszankę mleczną, a także żeby były lekkie. Można też spróbować  butelek profilowanych, lekko przekrzywionych. Później, kiedy dziecko będzie w stanie samo trzymać butelkę, łatwiejsze będą takie z dziurką w środku. Są one jednak bardziej problematyczne w czyszczeniu. Wąskie butelki przeznaczone są głównie do bardziej płynnego pokarmu, a szerokie- do gęstych soczków czy zupek.

Materiał
Na rynku dostępne są butelki szklane, plastikowe i silikonowe. Najstarszy rodzaj materiału to szkło. Obecnie takich butelek sprzedaje się coraz mniej, bo jest to materiał, który sporo waży, a więc butelka jest relatywnie ciężka, a także może się stłuc, a więc jest nietrwała. Ale z kolei ten materiał nie odbarwi się pod wpływem soku z marchewki, czy innego, barwiącego posiłku, a także łatwo go utrzymać w czystości. Bez problemu butelkę wyparzymy czy wysterylizujemy bez wpływu na jakość materiału. Butelką lekką, taką którą nawet małe dziecko utrzyma w trakcie picia, jest model z polipropylenu. Butelki takie są kolejną wersją plastikowych modeli po wycofanych butelkach z poliwęglanu, jednak one nie zawierają w swoim składzie BPA – organicznego związku chemicznego z grupy fenoli. Butelki są praktyczne i lekkie. Tworzywo to również pozwala na urozmaicone kształty butelek. Jednak łatwo się odbarwia, czy też zabarwia pożywieniem. Dlatego po jakimś czasie wygląda nieestetycznie. Kolejny materiał, jaki jest wykorzystywany przy produkcji butelek dla dzieci to silikon. Jest to również lekki materiał. Silikonowe butelki dla dzieci w dobrych cenach to modele o elastycznych ściankach (można je lekko ugiąć), dzięki czemu można wspomagać dziecko w jedzeniu. Butelki takie również się odbarwiają pod wpływem jedzenia mającego mocne zabarwienie.

Butelka antykolkowa
Są polecane maluszkom które jedzą łapczywie i stąd miewają bóle brzuszka. Takie butelki mają specjalny kształt, system odpowietrzania i inaczej wyprofilowany smoczek. Mogą być jednak różnie zbudowane. Na przykład wyposażone są w rurkę odpowietrzającą, wentylowaną podstawkę czy zawór odpowietrzający znajdujący się w smoczku. Dzięki niemu butelka antykolkowa zmniejsza ryzyko wystąpienia u niego kolki. Minusem takiej butelki będzie większa trudność w utrzymaniu jej w czystości, a także cena jej będzie wyższa od tradycyjnej butelki.

Ostatnie publikacje

strony internetowe | lexurio.pl