Medycyna ogólna

Jedna z najczęstszych chorób u mężczyzn, czyli zapalenie prostaty

Publikacja: 17 marzec 2019 Ostatnia aktualizacja: 01 kwiecień 2019
Prostata, inaczej gruczoł krokowy jest to element męskiego układu moczowo-płciowego. Wielkość gruczołu przypomina wielkość kasztana i leży u podstawy pęcherza moczowego. Przez prostatę przechodzi cewka moczowa i przewody wytryskowe, które stanowią część dróg nasiennych. Gruczoł krokowy wytwarza płyn, który bogaty jest w substancje powodujące odpowiednią jakość nasienia.
Zapalenie prostaty można podzielić na dwa rodzaje: ostre zapalenie prostaty oraz przewlekłe zapalenie prostaty. Ostre zapalenie stercza charakteryzuje się gwałtownym i intensywnym przebiegiem, wymaga podjęcia szybkiego i intensywnego leczenia. Natomiast przewlekłe zapalenie gruczołu krokowego charakteryzuje mniej intensywnym, lecz długotrwałym przebieg związanym z nawrotami objawów, to znaczy, że pomimo zaleczania symptomów, mogą one powracać. Na dłuższą metę objawy przewlekłego zapalenia prostaty są bardzo uciążliwe i ze względu na ich negatywny wpływ na jakość życia mogą także prowadzić do pogorszenia zdrowia psychicznego. Zapalenie prostaty zazwyczaj powodują infekcje bakteryjne lub wirusowe, zdarza się również, że choroba może być spowodowana przez zaleganiem moczu w pęcherzu moczowym po próbie jego całkowitego opróżnienia.

Objawy zapalenia prostaty

Jeśli chodzi o objawy zapalenia prostaty, to różnią się one nieco, w zależności od tego czy mamy do czynienia z przewlekłym zapaleniem stercza czy też ostrym zapaleniem gruczołu krokowego. W przypadku przewlekłego zapalenia prostaty zauważalne mogą być takie symptomy, jak:
  • kłopoty z oddawaniem moczu,
  • bóle lub dyskomfort w okolicach podbrzusza i krocza,
  • ból podczas wytrysku,
  • dolegliwości bólowe w dole pleców,
  • ogólne zmęczenie organizmu.
Te objawy ze względu na ich długi okres trwania, a także wznowy bardzo często mogą powodować znaczne pogorszenie stanu zdrowia psychicznego mężczyzny. Jeśli zaś chodzi o ostre zapalenie prostaty, charakterystyczne są następujące objawy:
  • wzmożone częstotliwości i natężenia parcia na moczu,
  • dokuczliwe pieczenie i ból w trakcie oddawania moczu,
  • uciążliwe bóle w okolicach krocza i podbrzusza,
  • nudności, podwyższona temperatura lub gorączka, zauważalne osłabienie,
  • ropa w moczu lub krwiomocz, krew w nasieniu.
Niezależnie od tego, czy jest to ostre czy przewlekłe zapalenie prostaty, to w przypadku zaobserwowania któregokolwiek z wyżej wymienionych symptomów, należy się niezwłocznie zgłosić do lekarza urologa, który powinien wykonać badanie prostaty.

Diagnostyka i leczenie zapalenia prostaty

Zapalenie prostaty diagnozuje się po ogólnych i bakteriologicznych badaniach moczu. Stosowana jest czasami tzw. próba trzech szklanek, polegająca na ogólnym badaniu moczu przed masażem i po masażu stercza. Badanie to wykonuje się często, aby potwierdzić przewlekłe zapalenie prostaty. Zapalenie stercza może powodować znaczne trudności podczas mikcji, co może być związane z odruchowym skurczem zwieracza. Jednym z poważniejszych powikłań zapalenia stercza jest jego ropień, który zawsze wymaga leczenia operacyjnego. Ostre zapalenie prostaty ma podłoże bakteryjne, dlatego aby potwierdzić podejrzenia wykonuje się posiew krwi i badanie moczu na obecność bakterii. Innymi badaniami stosowanymi w diagnostyce zapalenia prostaty jest USG, USG przezodbytnicze, badanie stężenia markerów prostaty PSA.
Najczęściej zapalenie prostaty można skutecznie leczyć farmakologicznie. Ze względu na to, że choroba jest zazwyczaj spowodowana infekcją bakteryjna lub wirusową, jej objawy powinny ustąpić po podaniu odpowiednich leków antybiotykowych, które eliminują patogeny. Zdarza się jednak, zwłaszcza przy przewlekłym zapaleniu prostaty, że pomimo leczenia farmakologicznego objawy choroby nadal się utrzymują. W takich przypadkach możliwe jest specjalistyczne leczenie zapalenia prostaty metodą STORZ ESWT. Jest to bezbolesna i nowoczesna terapia, polegająca na zaaplikowaniu akustycznych fal uderzeniowych w okolicach krocza. Dzięki temu poprawia się znaczenie ukrwienie gruczołu krokowego, ma to bezpośrednie przełożenie na ustąpienie objawów związanych z zapaleniem prostaty. Terapia STORZ ESWT trwa 4 tygodnie, w trakcie których co tydzień należy wykonać jedną 30-minutową sesję. Skuteczność metody jest potwierdzona klinicznie, terapia jest rekomendowana przez Europejskie Towarzystwo Urologiczne.
Źródło:
Dadej R., Zapalenie gruczołu krokowego, Geriatria, 2008

Ostatnie publikacje

laskovski.pl