Medycyna ogólna

Jak powstają haluksy i jak można je leczyć?

Publikacja: 14 luty 2019 Ostatnia aktualizacja: 19 luty 2019

Czym są haluksy?

Haluks to zniekształcenie stopy, a najczęściej stawu dużego palca, jest to deformacja stawu śródstopno–paliczkowego palucha, która charakteryzuje się bocznym odchyleniem palucha. W większości przypadków deformacja występuje na obu stopach. Dla wielu osób już sam estetyczny aspekt tego schorzenia jest powodem, by rozpocząć leczenie. Jednak pogłębiające się zmiany zwyrodnieniowe powodują u chorego ból i problemy z poruszaniem się. Niestety, w dużej mierze sami jesteśmy odpowiedzialni  za pojawienie się zwyrodnienia palca i stawu nosząc złe obuwie, dopuszczając do nadwagi, unikając ruchu itp.

Jak powstają haluksy?

Są dwa czynniki, które mają wpływ na pojawienie się haluksów. Pierwszy to uwarunkowania genetyczne, które objawiają się pewnymi predyspozycjami w budowie stopy, jak nieprawidłowe ustawienie kości śródstopia  czy nietypowy kształt stawu śródstopno-palcowego. Jednak  główną przyczyną  haluksów są czynniki zewnętrzne np. noszenie źle dopasowanego obuwia. Problem dotyczy głownie kobiety, zwłaszcza te, które noszą wysokie buty. Wysoki obcas powoduje przeciążenie przedniej części stopy a buty z ostrym czubkiem zwiększają ucisk na paluch i łuk poprzeczny stopy, co doprowadza do deformacji palców, rozwoju płaskostopia poprzecznego i bólu. Paluch stopniowo odchyla się na bok w stronę pozostałych palców. W efekcie na wysokości stawu śródstopno-palcowego tworzy się wypukłość, w której z czasem pojawia się bolesny stan zapalny. Początkowo deformacja nie jest bolesna, jednak z czasem może się stać przyczyną dolegliwości związanych z rozwojem miejscowego stanu zapalnego. Wysokie obcasy to wróg numer jeden naszych stóp. Do grupy osób zagrożonych ryzykiem haluksów należą także osoby otyłe oraz wykonujące pracę na stojąco.

Jak leczyć haluksy?

Sposób leczenia zależy od tego, jak intensywny jest ból powodowany przez haluks. Po pojawieniu się pierwszych objawów koślawego palucha zacznij działać, przede wszystkim idź na konsultacje ortopedyczną. Lekarz obejrzy twoją stopę i wybierze najlepszą dla ciebie metodę.Co pozwoli zminimalizować tempo nasilania się deformacji stopy?
Dostępne są m.in:
  • plastry na haluksy -  nakleja się je na powstałą na stopie wypukłość. Plastry ochraniają to miejsce przed otarciami i uśmierzają ból.
  • żelowe osłony na haluksy - często wzbogacone o olejki o działaniu leczniczym, chroniące bolące miejsce.
  • opaska na haluksy - żelowa wkładka chroni przed otarciami i utrzymuje paluch we właściwej pozycji.
  • separatory lub kliny międzypalcowe - polecane w początkowej fazie choroby. Przywracają prawidłowe ustawienie stopy.
  • ortezy korekcyjne - stosuje się je w celu skorygowania ustawienia palucha i zapobiegania pogłębiania się deformacji, stosuje się je na dzień lub na noc.

 

Wszystkie wymienione wyżej produkty można bez problemu nabyć w aptece.
Jeśli jednak ból nie ustępuje, a choroba się rozwija i zaczyna utrudniać normalne funkcjonowanie, jedynym wyjściem jest leczenie operacyjne. Po zakończeni leczenia operacyjnego konieczna jest rehabilitacja pod okiem specjalisty. Oprócz indywidualnych ćwiczeń wykonywanych przez pacjenta, proces ten można wspomóc różnymi zabiegami jak krioterapia czy laser. Przyspieszają one regenerację i umożliwiają szybszy powrót do zdrowia.

Ostatnie publikacje

strony internetowe | lexurio.pl