Uroda

Krzem - jakie ma właściwości?

Publikacja: 13 luty 2019 Ostatnia aktualizacja: 14 luty 2019

Krzem jest minerałem, który należy do grupy półmetali o symbolu SI. Krzem to po tlenie drugi najbardziej rozpowszechniony pierwiastek w przyrodzie. W organizmie człowieka pierwiastek ten występuje w tkance łącznej, a więc w ściegach, więzadłach, torebkach stawowych, chrząstkach, kościach, mięśniach, tkance tłuszczowej, skórze, krwi i limfie oraz narządach wewnętrznych organizmu.

Dlaczego krzem jest tak ważny?

O krzemie mówi się, że to „pierwiastek życia”. Jest niezbędnym składnikiem budulcowym tkanki łącznej, z której zbudowane są ściany naczyń krwionośnych. Krzem odpowiada za kondycję włosów i paznokci. Wspomaga także leczenie stanów zapalnych skóry, trądziku pospolitego oraz przyspiesza regenerację naskórka. Bierze udział w syntezie kolagenu, elastyny i kwas hialuronowego - podstawowych składników budujących skórę. . W organizmie człowieka jest około 7g tego pierwiastka, to więcej niż żelaza i miedzi. Niestety ilość krzemu w narządach maleje wraz z wiekiem. Dobowe zapotrzebowanie na ten pierwiastek mieści się w przedziale od 25 do 50mg. Większość społeczeństwa, a nawet jego całość zmaga się z niedoborem krzemu.

Krzem – występowanie:

Pierwiastek ten możemy znaleźć w wielu roślinach, które są uznawane za zioła. Zaliczamy
do nich skrzyp polny, dziewannę, kozieradkę, płucnicę islandzką, pokrzywę, podbiał, rdest,
przywrotnik, turzyce, poziewnik i przytulie. Występuje również  w: płatkach owsianych, otrębach, kaszy jaglanej, brązowy ryż, szparagi, cebula, pasternak, szczypior, czosnek, rzodkiewka, kapusta oraz świeże zioła. Krzem jest także obecny w mleczku pszczelim.

Czym może objawiać się niedobór krzemu?

Charakterystyczne objawy braku krzemu w organizmie to: wypadanie, przesuszenie i osłabienie włosów, łupież, przedwczesne siwienie, łamliwość, kruchość i rozdwajanie się paznokci. Zmiany skórne - podrażnienia, powstawanie tzw. pajączków, wypryski i trądzik. Żylaki, hemoroidy, zmiany miażdżycowe, a także problemy z kośćmi. Brak krzemu skutkuje też obniżeniem samopoczucia, osłabieniem odporności, przyspieszeniem starzenia się organizmu, a także zwiększeniem ryzyka rozwoju chorób nowotworowych.
W przypadku znacznego niedoboru i zwiększonego zapotrzebowania na krzem można stosować krzem do picia czy rozpocząć suplementację. Należy również uzupełnić dietę w produkty bogate w pierwiastek. Bardzo dobrym źródłem krzemu są: skrzyp polny, podbiał, pokrzywa, kozieradka, rdest ptasi.

Praktycznie nie spotyka się nadmiaru krzemu w organizmie. Bardzo trudno o przedawkowanie tego pierwiastka.

Źródło:
Krzem. Pierwiastek życia.
Autor: Krupka Krzysztof Janusz.
Wydawnictwo: CoJaNaTo

Ostatnie publikacje

laskovski.pl