Uroda

Przesuszone włosy - jak przywrócić im blask?

Publikacja: 13 styczeń 2019 Ostatnia aktualizacja: 16 styczeń 2019

Co powoduje, że włosy są przesuszone i zniszczone?

Długotrwałe i częste farbowanie włosów, codzienne suszenie, prostowanie i kręcenie lokówką.  Nieumiejętnie wykonane zabiegi  (np. trwała) oraz nieodpowiednia pielęgnacja Twoich włosów sprawiają, że włosy stają się przesuszone, łamliwe.  Nieodpowiednia dieta, źle dobrane kosmetyki do pielęgnacji, bardzo ciasne gumki i upięcia, spanie z mokrymi włosami, szarpanie w czasie rozczesywania – to jedne z wielu czynników, przez które nasze włosy nie wyglądają najlepiej. Warto zaznaczyć, że można mieć także suche włosy z natury. Włosy suche z natury  nie mają naturalnej otoczki tłuszczowej, która pełni ważną funkcję ochronną. Przez to ich łuski rozchylają się, co dodatkowo prowadzi do utraty wilgoci z wnętrza włosa. Niestety wykazują one także tendencję do puszenia się.  Jeśli twoje włosy  są przesuszone, matowe i  pozbawione życia możesz przywrócić im blask. Najlepiej zacznij działać jak najszybciej. Od czego zacząć?

Najpierw ustal co niszczy Twoje włosy, mogły być to między innymi takie czynniki jak:

 • długotrwałe rozjaśnianie włosów
 • codzienne prostowanie włosów
 • częste suszenie włosów gorącym nawiewem suszarki
 • codzienne używanie lokówki
 • farbowanie, któremu nie towarzyszy odpowiednia pielęgnacja
 • codzienne tapirowanie i zła technika rozczesywania włosów
 • używanie zbyt mocnych szamponów o niekorzystnym dla włosów składzie
 • brak nawilżania i odżywiania włosów
Jeśli ustalisz co miało najbardziej niekorzystny wpływ na twoje włosy – koniecznie z tego zrezygnuj!

Jak uratować nawet ekstremalnie zniszczone włosy i przywrócić im zdrowie i blask?

Warto podcinać regularnie włosy, bo lepiej się wtedy układają i wyglądają na zdrowe – szczególnie gdy końcówki są suche albo rozdwojone. Zniszczone kosmyki wymagają intensywnego odżywienia i regeneracji, więc im to zapewnij. Pamiętaj też o tym, aby podczas mycia nie szarpać włosów, delikatnie masować skórę głowy opuszkami palców i zamiast energicznie wycierać je ręcznikiem, odsącz je delikatnie z nadmiaru wody i pozwól im wyschnąć naturalnie. Nakładanie na włosy odżywek i masek to podstawa, aby przywrócić twoim włosom zdrowy wygląd. Chcąc uratować zniszczone włosy intensywne odżywianie będzie niezbędne.

Odpowiednia maska powinna mieć bogaty i zróżnicowany skład, np:

 • proteiny, owsa, pszenicy, jedwabiu, keratyny, soi
 • humektanty, czyli substancje nawilżające, takie jak aloes, czy kwas hialuronowy,
 • oleje roślinne.
Ważnym czynnikiem jest zrezygnowanie lub ograniczenie do minimum używania prostownicy, lokówki i suszarki do włosów.  Jeśli stosowanie suszarki jest konieczne, najlepiej susz włosy z odległości 20-30cm letnim lub zimnym powietrzem. Nigdy nie susz gorącym i blisko skóry głowy!
Olejowanie włosów sprzyja ich regeneracji i odbudowie, odżywia, wzmacnia cebulki, chroni włosy przed działaniem czynników zewnętrznych. Jeśli więc zależy Ci na tym, aby odbudować zniszczone włosy, olejowanie, tak jak odżywianie, powinno być jednym z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych. Możesz olejowa całe włosy lub tylko końcówki. Pamiętaj też o regularnym podcinaniu włosów co 6-8 tygodni. Pamiętaj, aby rozczesywać włosy delikatnie, zaczynając od końcówek i stopniowo przesuwając się ku górze.

Na wygląd naszych włosów ogromny wpływ ma również sposób w jaki się odżywiamy. Warto przyjrzeć się swojej diecie i wprowadzić w niej zmiany, jeśli jest to konieczne. Włącz do diety produkty bogate w białko, witaminy i składniki mineralne. Jedz dużo zielonych warzy, tłuste ryby, pełnoziarniste pieczywo, migdały, orzechy i pestki dyni. Doceń też właściwości siemienia lnianego!

Ostatnie publikacje

laskovski.pl