Leczenie w ramach NFZ

Przesiewowe badanie raka jelita grubego

Publikacja: 16 grudzień 2018 Ostatnia aktualizacja: 08 styczeń 2019

W ramach „Programu badań przesiewowych raka jelita grubego” można wykonać profilaktyczne badanie kolonoskopowe.

Co to jest kolonoskopia?

Kolonoskopia  to badanie, które umożliwia obejrzenie wnętrza jelita grubego przy użyciu giętkiego przyrządu wyposażonego w kamerę i źródło światła tzw. kolonoskop. Badanie jest bezpieczne, w szczególnych przypadkach może odbyć się w znieczuleniu, wymagane są wtedy aktualne badania krwi.

Zaproszenie na kolonoskopię

Na kolonoskopię może zgłosić się osoba, która ma od 55 do 64 lat oraz otrzymała imienne zaproszenie.
Zaproszenie na kolonoskopię jest ważne do końca roku, w którym skończy się 64 lata. Badanie można wykonać bez względu na to czy występują objawy sugerujące raka jelita grubego.

Badanie bez zaproszenia

Natomiast bez zaproszenia kolonoskopię może zrobić osoba, która ma:

  • Od 50 do 65 lat i nie miała kolonoskopii w ciągu ostatnich 10 lat;
  • Od 40 do 49 lat i ma krewnego pierwszego stopnia, u którego wykryto raka jelita grubego;
  • Od 25 do 49 lat i w rodzinie wystąpił dziedziczny rak jelita grubego nie związany z polipowatością (HNPCC). Fakt ten trzeba potwierdzić w poradni genetycznej. W przypadku takiej sytuacji należy powtarzać kolonoskopię co 2 – 3 lata. Zwolniona z kontrolnych kolonoskopii może być osoba, u której badanie genetyczne wykaże, że nie ma mutacji genetycznych.

Przygotowanie do badania

Do badania należy się odpowiednio przygotować, najlepiej na 3 dni przed badaniem przejść na dietę płynną; można pić kawę, herbatę, wodę, soki; można jeść zupy, jednak bez warzyw i dodatków. Natomiast w dniu poprzedzającym można zjeść jedynie śniadanie, nie należy pić napojów gazowanych i mleka. Po południu ok. godz. 14.00 należy zacząć przyjmować specjalny preparat do oczyszczenia okrężnicy. Reakcją organizmu będą liczne wypróżnienia; od tego momentu nie można jeść aż do badania.

Źródło:
https://www.gov.pl/web/zdrowie/profilaktyka-raka-jelita-grubego1

Ostatnie publikacje

laskovski.pl