Dieta

Bezpieczne odżywki dla sportowców

Publikacja: 29 wrzesień 2018 Ostatnia aktualizacja: 01 październik 2018

Odżywki i suplementy diety stosowane przez sportowców to legalne, dostępne waptekach substancje o dwojakich działaniach:

  • substancje „spalające tłuszcz”, czyli substancje mobilizujące organizm do szybszego spalania tłuszczu;
  • odżywki dla sportowców na masę, czyli substancje mobilizujące organizm do rozbudowywania tkanki mięśniowej.

Czy potrzebuję suplementacji?

Jeśli zastanawiasz się nad tym, aby rozpocząć dodatkową suplementację tabletkami lub odżywkami, z pewnością zauważyłeś u siebie większe zapotrzebowanie na substancje budulcowe. Organizm sportowca - czy to amatora lub profesjonalisty ma całkowicie odmienne zapotrzebowanie na składniki odżywcze i energię. Współczesne założenia są takie, że sportowcy-profesjonaliści powinni stosować dobrze zbilansowaną dietę uzupełnioną odpowiednimi suplementami, które w istotny sposób poprawią efekty treningowe. Jeżeli jednak potrzeba suplementacji nie jest wynikiem samodzielnej obserwacji, a jedynie mody lub presji otoczenia to lepiej zrezygnuj z kupowania jakichkolwiek preparatów. Dla osób uprawiających sport rekreacyjnie lub amatorsko fachowcy od żywienia odradzają zażywanie jakichkolwiek dodatkowych "wspomagaczy", zamiast tego polecają dobrze zbilansowaną dietę. Stosując odpowiednią dietę można zgromadzić wszystkie niezbędne składniki energetyczne, budulcowe i regulacyjne bez konieczności dodatkowej suplementacji!

Ustalenie celu suplementacji.

Jeśli twój organizm potrzebuje dodatkowej suplementacji, ustal w jakim celu chcesz stosować odżywki. Aby wyrzeźbić sylwetkę, zwiększyć masę, schudnąć, poprawić ogólną sprawność i kondycję? W każdym z tych przypadków zalecane są inne suplementy.
Jeśli chcesz nabrać muskulatury, postaw przede wszystkim na aminokwasy BCAA o najlepiej udowodnionej skuteczności, a w dalszej kolejności białko. Dla osoby, która ma problemy z przytyciem i chce nabrać masy odpowiednie są gainery, jednak ich pozytywne działanie jest podważane przez część specjalistów. Tego typu produkty są słabo wchłaniane przez organizm, a dodatkowo ich producenci często podają nieprawdziwy skład. Jeśli chcesz zredukować tkankę tłuszczową- sprawdzą się termogeniki zawierające m.in. ekstrakty z zielonej herbaty, kofeinę, kapsaicynę, CLA. Osoby trenujące amatorsko tylko w celu poprawy ogólnej kondycji, zazwyczaj w ogóle nie muszą zażywać suplementów. Wystarczy im odpowiednio skomponowana dieta.

Dobieraj suplementy do diety – nie odwrotnie!

Suplementy powinny być uzupełnieniem diety, a nie zastępować ją. Dlatego należy kupować odżywkę mając już ustalony plan żywienia. Dopiero po przeanalizowaniu składu diety, m.in. jej kaloryczności, ilości dostarczanego białka, węglowodanów i tłuszczy, można przejść do kupna odpowiednich preparatów.

Przestrzegaj zalecanych dawek.

Wiele suplementów różni się schematem dawkowania np. białko serwatkowe powinno się spożywać tylko po treningu, a kazeinę przed snem tak jak ZMA. Pomylenie pory zażycia suplementu obniża jego skuteczność i niweczy wysiłek włożony w trening. Na każdym opakowaniu suplementu widnieje informacja, w jakich ilościach należy go przyjmować. Jeżeli zażywamy większą dawkę niż ta zalecana to zwiększamy ryzyko wystąpienia skutków ubocznych, a suplementacja nie jest wcale skuteczniejsza. Aby się nie pomylić, warto rozpisać własny plan suplementacji z uwzględnieniem jaki suplement, w jakiej dawce i o jakiej porze zażywamy.

Pamiętaj, że zażywanie suplementów bez ćwiczeń nic nie da.
Źródło:

Bragg MA, Roberto CA, Harris JL, Brownell KD, Elbel B. Marketing Food and Beverages to Youth Through Sports. J Adolesc Health. 2017 Oct 27. 2017.06.016. 

Ostatnie publikacje

strony internetowe | lexurio.pl