Kobieta

Bolesny problem - przerost warg sromowych mniejszych

Publikacja: 28 wrzesień 2018

Wargi sromowe - budowa

Jednymi z elementów sromu, czyli kobiecych narządów płciowych zewnętrznych są wargi sromowe większe i wargi sromowe mniejsze. Są to parzyste fałdy skórne, okalające szparę sromową i ujście pochwy. Wargi sromowe większe zawierają dużą ilość tkanki tłuszczowej, podczas gdy mniejsze to prawie wyłącznie cienka i nieowłosiona skóra. Fizjologicznie wargi sromowe mniejsze powinny być przykryte wargami sromowymi większymi i być widoczne dopiero po rozchyleniu tych drugich. Są sytuacje, gdy dochodzi do całkowitego zaburzenia tego porządku. Dzieje się tak w momencie, gdy wewnętrzne, z natury mniejsze wargi sromowe stają się dużo większe od warg zewnętrznych. Lekarze za przerost uznają wargi sromowe, których długość od postawy do krawędzi przekracza 4 cm. Przerost warg sromowych może być jednostronny lub dwustronny, bywa również tzw. przerost asymetryczny.

Przerost warg sromowych nie tylko problemem estetycznym

Problem pojawia się wtedy, gdy ten przerost jest znaczący i zaczyna mieć wpływ na kobiece samopoczucie. Problem przerostu warg sromowych mniejszych dopiero przestaje być tematem tabu. Dotychczas uważano, że jest to problem wyłącznie kosmetyczny, a dopiero teraz zauważa się także znaczny wpływ zmian na kondycję zdrowotną kobiety. Zwykle w przypadku tej wady, największą uciążliwością jest dyskomfort i ograniczenia, jakie nakłada ona na kobietę, choć i estetyka też ma dla wielu kobiet ogromne znaczenie. Czasem wargi sromowe osiągają takie rozmiary, że nie da się tego mankamentu ukryć pod kostiumem kąpielowym czy bielizną, co wyłącza kobietę z wielu aktywności. Dodatkowo, w tym przypadku problem stwarza utrzymanie właściwej higieny intymnej. Poza dyskomfortem związanym z wyglądem pochwy, w przypadku tej wady dochodzą jeszcze uciążliwości związane z bólem, jaki ona powoduje. Bywa, że cierpienie sprawia noszenie normalnej bielizny czy przylegających do ciała spodni. Dochodzi do bolesnych otarć. Ocierające się o siebie wargi sromowe uniemożliwiają wręcz uprawianie niektórych sportów jak np. jazda na rowerze, jazda konna, jazda na nartach.

Przyczyny przerostu warg sromowych

Zbyt duże wargi sromowe to zwykle problem, który towarzyszy kobiecie od zawsze. Najczęściej jest to wada wrodzona. Czasem to genetyka, czasem taki po prostu urok. A jednak może się zdarzyć, że przerost warg sromowych jest wadą nabytą. Takie sytuacje mają miejsce oczywiście bardzo rzadko jako swoiste „powikłanie”:

  • na skutek intensywnego i bogatego życia seksualnego, częstej masturbacji,
  • na skutek noszenia biżuterii intymnej,
  • po licznych porodach lub porodach trudnych,
  • po leczeniu hormonalnym w dzieciństwie,
  • na skutek przewlekłych infekcji pochwy,
  • na skutek podrażnień skóry pod wpływem nietrzymania moczu.

Czy istnieje możliwość zmniejszenia warg sromowych?

Jedyną skuteczną metoda likwidowania wady jest operacja plastyczna tzw. labioplastyka. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym i polega na wycięciu nadmiaru tkanek, co powoduje zmniejszenie warg sromowych mniejszych i powrót do ich prawidłowej fizjologii. Efekt labioplastyki najczęściej jest bardzo zadowalający. Jeśli wada nie ma tylko charakteru estetycznego i uniemożliwia kobiecie normalne funkcjonowanie, lekarz ginekolog może skierować taką pacjentkę na taki zabieg w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Trzeba jednak pamiętać, że to są bardzo nieliczne przypadki i to te najtrudniejsze.

Ostatnie publikacje

laskovski.pl