Dieta

Czym jest dieta chińska?

Publikacja: 16 wrzesień 2018 Ostatnia aktualizacja: 19 wrzesień 2018
Celem diety chińskiej jest zachowanie równowagi między Yang i Yin. W chińskiej diecie Yang to produkty gorące, np.:  cebula, baranina, czosnek, orzechy, papryka, masło, pieprz, ryby wędzone, kawa, czekolada, przyprawy curry i chilli. Z kolei Yin to produkty zimne, np.: lody, ogórki, pomidory, sałata, tofu, mięso kaczki, miód, nabiał, jabłka, banany, gruszki, winogrona, arbuzy, grzyby. Nadmiar produktów z jednej z tych grup może doprowadzić do zaburzenia równowagi w organizmie. Warto więc układać jadłospis z produktów naprzemiennie raz z Yang a po tym z Yin. Na przykład po zjedzeniu lunchu składającego się z pokarmów Yang, na deser należy zjeść produkty z grupy Yin.
Codziennie przed śniadaniem należy wypić szklankę wody, dzięki czemu oczyszcza się jelita. Ponadto chińska medycyna zleca picie dwóch filiżanek zielonej herbaty dziennie. Nie należy objadać się do syta.

Czego najlepiej unikać?

  • Potrawy tłuste (w tym smażone);
  • przetworzone, konserwowe, w puszkach;
  • zawierające sztuczne słodziki, barwniki oraz środki zapachowe;
  • czerwone mięso (lepiej zastąpić go rybami);
  • potrawy gotowe (z mikrofali).
Każdą dietę należy stosować prawidłowo. Często dieta mylona jest z głodzeniem się i ograniczaniem ilości jedzenia. To że jemy mało nie znaczy, że jesteśmy na diecie. Jeżeli chcemy zmienić swój jadłospis i przejść na dietę to najlepiej udać się do specjalisty, który pomoże nam ułożyć jadłospis dobry dla naszego organizmu. Należy pamiętać, że samodzielnie utworzoną dietą możemy wyrządzić sobie krzywdę.

Ostatnie publikacje

strony internetowe | lexurio.pl