Medycyna ogólna

Czym się różni kolonoskopia od kolonografii?

Publikacja: 18 wrzesień 2018

Kolonoskopia

Kolonoskopia to badanie całego jelita grubego. Kolonoskopia pozwala na dokładne przyjrzenie się końcowemu odcinkowi układu pokarmowego. Wykorzystywany do badania kolonoskop - to cienka i bardzo giętka rura. Dzięki technice światłowodowej urządzenie rejestruje obraz i przesyła go na ekran monitora. Aparat umożliwia także wykonanie drobnych zabiegów m.in. usunięcie polipa czy aplikację leków hamujących krwawienie. Najczęściej jednak kolonoskop wykorzystywany jest do pobierania wycinków z jelita grubego koniecznych do wykonania dalszej diagnostyki, przede wszystkim do badania histopatologicznego. Kolonoskopię wykonuję się w szpitalu lub w pracowni endoskopowej. Badanie wykonuje się przez odbyt i jest ono mało komfortowe dla pacjenta. Chory jest zobowiązany do zażywania środka czyszczącego okrężnicę i musi być na czczo. Kolonoskopię wykonuje się w celu wyeliminowania przyczyn zaparć lub częstych biegunek.

Jak przygotować się do kolonoskopii?

Przygotowanie polega na dokładnym oczyszczeniu jelita grubego. Zazwyczaj na dzień przed badaniem pacjent pozostaje na ścisłej diecie. Dostaje jedynie saszetki z środkiem przeczyszczającym. Należy je rozpuścić w trzech litrach wody i wypić w ciągu dnia. Czasem aby jeszcze usprawnić cały mechanizm, po wypiciu wymaganego płynu zaleca się wypicie dużej ilości wody niegazowanej.
Wskazania do wykonania kolonoskopii to:
  • podejrzenie raka jelita grubego,
  • usunięcie ciała obcego z jelita grubego,
  • wrzodziejące zapalenie jelita grubego,
  • choroba Leśniowskiego-Crohna,
  • usuniecie polipa.

Kolonografia

Kolonografia witrualna to nieinwazyjna metoda badania jelita grubego, która ma na celu wykrycie wczesnych postaci raka oraz stanów przedrakowych. Badanie wykorzystuje promienie rentgenowskie, jego czas uzależniony jest od tego czy podany zostaje środek kontrastowy. Badanie tomograficzne w porównaniu z innymi metodami jest mało uciążliwe dla pacjenta. W porównaniu do tradycyjnej techniki kolonoskopii charakteryzuje się krótkim czasem badania, małą inwazyjnością i komfortem dla pacjenta. Jedyne nieprzyjemne doznania związane z badaniem, na jakie narażony jest pacjent, to bezpośrednio przed badaniem w pracowni tomografii komputerowej, wypełnianie jelita grubego pacjenta powietrzem. Rozdęcie jelita przez gaz umożliwia wirtualną endoskopię wewnątrz światła przewodu pokarmowego. W kolonografii nie ma jednak możliwości pobrania wycinków do badania histopatologicznego tak jak podczas kolonoskopii.

Jak przygotować się do kolonografii?

Na dwa dni przed badaniem należy stosować dietę bezresztkową (niskobłonnikową) tzn. nie spożywać warzyw i owoców. Posiłek można oprzeć na nabiale, jajkach, gotowanym mięsie. Dzień przed badaniem należy przyjąć doustnie baryt w postaci tzw. papki barytowej. W dniu badania wcześnie rano (około 2-3h przed badaniem) w warunkach szpitalnych podawany jest doustnie kontrast o w ilości 20 ml po rozpuszczeniu w szklance wody.
Wskazaniami do wykonania kolonografii TK są m.in.:
  • niepełna lub nieudana kolonoskopia z powodu zrostów, przewężeń, ciasnych zagięć,
  • pacjenci z przeciwwskazaniami do kolonoskopii (ostre zapalenie uchyłków i ostra faza zapalenia jelita),
  • chorzy po świeżo przebytej radioterapii jamy brzusznej z ryzykiem perforacji,
  • badania przesiewowe nowotworów jelita grubego.
Źródło:
Dubiski S., Rak jelita grubego: nowe metody badania, nowe sposoby leczenia, nowe nadzieje

Ostatnie publikacje

strony internetowe | lexurio.pl