Uroda

Bezpieczne wybielanie zębów?

Publikacja: 15 wrzesień 2018 Ostatnia aktualizacja: 18 wrzesień 2018
Wizytówką naszego wyglądu jest uśmiech i białe zęby, które dodają nam atrakcyjności, pewności siebie oraz zapewniają swobodę w kontaktach towarzyskich. Niestety, jest wiele czynników powodujących zmianę odcienia zębów. Należą do nich:
  • picie ciemnych napojów,
  • herbaty,
  • kawy,
  • palenie tytoniu,
  • długotrwałe leczenie antybiotykami.
Przed wybielaniem powinno się usunąć kamień i osad nazębny, ponieważ przeszkadzają one w pokryciu zęba aktywną substancją i uniemożliwiają jej równomierne rozprowadzenie.

Jaką metodę wybielanie zębów wybrać?

Metod jest ich kilka. Jeżeli zależy nam na czasie i oczekujemy szybkich efektów, możemy zdecydować się na profesjonalne wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym. Obecnie stosuje się dwie metody:
  • Metoda nakładkowa jest przeprowadzana samodzielnie przez pacjenta w domu. Preparat wybielający zakłada się na noc na indywidualnie wykonanych nakładkach przez 10 – 14 dni. Metoda ta niesie ze sobą powikłania w postaci nadwrażliwości zębów, podrażnienia błony śluzowej, jest bardziej czasochłonna i wymaga samodyscypliny pacjenta. Przynosi jednakże zadowalające efekty (poprawa do 6 odcieni), które przy współpracy pacjenta utrzymują się nawet do 3 lat. Jest  także dużo tańsza od metody laserowej, a nakładki mogą być użyte do kolejnego wybielania, oczywiście po konsultacji ze stomatologiem.
  • Metoda (laserowa) przy użyciu lampy Beyond polega na 3-krotnej aplikacji preparatu wybielającego o wysokim stężeniu i dodatkowej aktywacji żelu dużą dawką energii z lampy podczas jednej wizyty. Wizyta trwa około 1,5 godziny, a efekt jest bardziej spektakularny, gdyż występuje poprawa nawet do 10 odcieni w skali Vita. Metoda jest skuteczniejsza przy trudniejszych przebarwieniach. Efekt utrzymuje się około 2-3 lata. Wybielanie lampą LED, Beyond czy Radii Plus jest droższe od nakładkowego, i może przynieść większą wrażliwość pozabiegową oraz nieznaczne ryzyko powikłań.
Jeżeli nasze przebarwienia nie są zbyt poważne możemy spróbować metod wybielania stosowanych w warunkach domowych. Na rynku dostępnych jest szereg preparatów wybielających: pasty, żele z nakładkami, paski nasączone substancjami wybielającymi. Są to dość bezpieczne metody i zdecydowanie najtańsze, jednakże efekty nie są satysfakcjonujące.                                                           

Przed podjęciem decyzji o wybielaniu należy rozważyć wszystkie wady i zalety poszczególnych metod. Pamiętajmy, że wybielanie poza wyżej wymienionymi efektami niesie także konieczność wymiany dotychczasowych wypełnień dla osiągnięcia ostatecznego estetycznego rezultatu, a także nie zawsze rozjaśnia zęby w stopniu zadowalającym Pacjenta. Stosując skuteczne i bezpieczne metody wybielania  zębów, przywracamy im naturalny kolor i wygląd. Uwzględniając ogólny stan uzębienia,  wrażliwość zębiny, oraz preferencje pacjentów, należy dobrać odpowiednią metodę wybielania zębów i czas trwania takiej kuracji.
Źródło:
Stomatologia estetyczna J. Schmidseder

Ostatnie publikacje

strony internetowe | lexurio.pl