Dieta

Dieta wegetariańska - zalety i wady

Publikacja: 09 wrzesień 2018 Ostatnia aktualizacja: 12 wrzesień 2018
Dieta bezmięsna niesie ze sobą cały wachlarz korzyści dla zdrowia. Zachwalają ją nie tylko entuzjaści tego modelu żywienia, ale i specjaliści z dziedziny medycyny. Prawidłowo skomponowana, pełnowartościowa dieta wegetariańska, pomaga zapobiegać wielu chorób. Dieta wegetariańska zmniejsza bowiem ryzyko wystąpienia: otyłości, cukrzycy, choroby niedokrwiennej serca, nadciśnienia tętniczego, hipercholesterolemii, nowotworów, kamicy żółciowej i nerkowej, zaparć i hemoroidów oraz próchnicy zębów.
Istnieje kilka rodzajów diety wegetariańskiej, które różnią się stopniem dopuszczenia produktów pochodzenia mięsnego. Najpopularniejsze rodzaje wegetarianizmu to:
 • frutarianizm – dopuszcza tylko spożywanie owoców i warzyw, jeśli ich zerwanie nie spowoduje śmierci rośliny, radykalni frutarianie jedzą wyłącznie owoce, które same spadły z drzewa,
 • laktowegetarianizm – dopuszcza spożywanie, oprócz produktów pochodzenia roślinnego, także mleka i przetworów mlecznych,
 • laktoowowegetarianizm – dopuszcza spożywanie mleka, napojów mlecznych i jaj,
 • owowegetarianizm – spośród produktów pochodzenia zwierzęcego dopuszcza jedynie jaja,
 • semiwegetarianizm – jest odmianą wegetarianizmu, która wyklucza z diety czerwone mięso, co oznacza, że można spożywać ryby, drób, jaja, mleko,
 • weganizm – dopuszcza spożywanie jedynie produktów pochodzenia roślinnego,
 • witarianizm – dopuszcza spożywanie produktów nieprzetwarzanych przemysłowo oraz odrzuca potrawy poddane obróbce termicznej np. gotowanie, pieczenie czy smażenie.

Zalety diety wegetariańskiej

Dieta wegetariańska to mniejsza zawartość tłuszczów i kwasów nasyconych, również cholesterolu - przyjmowanych z pożywieniem. Plusem diety jest również mała podaż kalorii nawet w dużej porcji jedzenia, duża zawartość witaminy C, a także korzystny stosunek zawartości sodu do potasu. Przeprowadzone badania wykazały, że u wegetarian rzadziej występuje nadwaga niż u osób odżywiających się tradycyjnie. Wegetarianie również rzadziej chorują na cukrzycę, zawały serca i udary mózgu, rzadko występuje u nich nadciśnienie i nowotwory jelit. Ponadto mleko karmiących wegetarianek zawiera małe ilości substancji szkodliwych dla prawidłowego rozwoju noworodka, a mianowicie środków ochrony roślin. Decydując się na wegetarianizm, wybieramy przede wszystkim świeże warzywa i owoce oraz zboża. Dzięki temu eliminujemy zbędne i niezdrowe tłuszcze z diety i oprócz miłego działania dietetycznego, zyskujemy bardzo pozytywny wpływ na zdrowie. Zwiększając w diecie ilość warzyw i owoców oraz zdrowych tłuszczów, uprawiamy najlepszą profilaktykę przeciw chorobom cywilizacyjnym i nowotworowym. Jednocześnie dostarczamy organizmowi większość ilość przeciwutleniaczy, witamin i minerałów.

Wady diety wegetariańskiej

Nieprawidłowe odżywianie podczas stosowania diety wegetariańskiej, jest przyczyną wielu niedoborów, co w konsekwencji może prowadzić do poważnych chorób. Główny problem dla wegetarian stanowi właściwe pokrycie zapotrzebowania energetycznego i zbyt mała ilość białka pełnowartościowego w pożywieniu, a także witamin – głównie B12 i D, wapnia, żelaza, cynku. W zależności od tego, którą formę wegetarianizmu przyjmiemy, musimy się liczyć z tym, że po pewnym czasie stosowania mogą pojawić się niedobory różnych pierwiastków. Nieodpowiednio zbilansowany jadłospis wegetarian powoduje, że częściej chorują oni na niedokrwistość, krzywicę, mają niedostateczną mineralizację kości, u wegetarianek pojawiają się zaburzenia miesiączkowania. Wśród dzieci wegetarian częściej występuje anemia z niedoboru witaminy B12 i żelaza, krzywica, zaburzenia rozwoju psychofizycznego. Zdarza się, że osoby które stawiają pierwsze kroki w tworzeniu dla siebie nowej diety ograniczają się do jedzenia dużej ilości owoców i węglowodanów, co może sprzyjać tyciu, pojawieniu się uczucia zmęczenia i osłabienia. Wtedy należy zrobić odpowiednie badania, które pozwolą znaleźć powód tego stanu rzeczy i uzupełnić swoją dietę w brakujące składniki odżywcze.

Dieta wegetariańska - na co zwrócić uwagę?

Dieta wegetariańska, jak każda inna, ma swoje plusy i minusy. Podstawowym zadaniem w przypadku niejedzenia mięsa jest umiejętność skomponowania zrównoważonej diety bogatej w wartości odżywcze. Należy zwrócić uwagę, aby dieta bezmięsna dostarczała organizmowi:
 • wapń – duże ilości występują w produktach mlecznych (sery twarogowe, sery żółte, jogurty, kefiry, maślanka), suszonych figach, orzechach brazylijskich, tofu,
 • żelazo – szpinak, natka pietruszki, soczewica, otręby, suszone morele, pestki z dyni,
 • cynk – otręby, soczewica, orzechy brazylijskie,
 • witamina B12 – płatki śniadaniowe, jaja, produkty mleczne.
Pytanie o to, czy jeść mięso, czy nie, jest pytaniem natury etycznej, filozoficznej, moralnej, kwestią przekonań i wiary. Kluczem do sukcesu jest przede wszystkim umiejętność skomponowania pełnowartościowych posiłków. Zawsze bez względu na przekonania, należy dostarczać swojemu organizmowi składników, jakie są mu niezbędne do prawidłowego funkcjonowania.
Źródło:
Wieczorek-Chełmińska Z., Dietetyczna kuchnia wegetariańska

Ostatnie publikacje

strony internetowe | lexurio.pl