Kobieta

Leki hormonalne wady i zalety

Publikacja: 07 wrzesień 2018

Leki hormonalne wady i zalety

Leki hormonalne są stosowane głównie przy zburzeniach ze strony układu hormonalnego. Hormony mają bardzo duży wpływ na jakość naszego samopoczucia i życia. Ich dobre funkcjonowanie wiąże się praktycznie ze wszystkimi innymi organami. Przy zaburzeniach hormonalnych pojawiają się różne objawy. Szczególną rolę hormony odgrywają u kobiet . Do najbardziej popularnych należą zaburzenia cyklu miesiączkowego i związane z tym problemy z zajściem w ciążę. Zachwiania równowagi hormonalnej objawią się również w zaburzeniach nastroju, trądziku, przebarwień oraz nadmiernym tyciu lub chudnięciu. U mężczyzn zaburzenia hormonalne najczęściej objawiają się zaburzeniami erekcji.
Terapie  z zastosowaniem leczenia hormonalnego głównie stosuje się przy zaburzeniach ze strony tarczycy oraz antykoncepcyjnie.

Zalety leczenia hormonalnego

Niewątpliwie zaletą przyjmowania odpowiedniej dawki hormonalnych leków jest przy niedoczynności lub nadczynności tarczycy.
Duże znaczenie mają odpowiednio dobrane dawki hormonów przy chorobie Hashimoto. Gdy poziom hormonów tarczycy jest za niski, wtedy zalecane jest przyjmowanie syntetycznego hormonu tarczycowego, lewoskrętnej tyroksyny. Przyjmowanie leków hormonalnych musi być kontrolowane przez odpowiedniego lekarza.  Z reguły dawkowanie zaczyna się od małych dawek. Ze względu na to iż przy niedoczynności tarczycy, mięsień sercowy jest bardzo wrażliwy na podawane hormony, endokrynolodzy zapisują na początek najmniejsze dawki.Z reguły trudno stwierdzić lekarzowi od kiedy trwa  proces chorobowy. Każdy organizm jest inny i dlatego nigdy  nie wiadomo jaka jest zdolność adaptacji organizmu do leku hormonalnego.Dlatego endokrynolodzy na początku leczenia zachowują dużą ostrożność w dawkowaniu. Zwłaszcza  ludzie w starszym wieku oraz z zaburzeniami rytmu serca. U tych pacjentów należy  bardzo wolno zwiększać dawkę tyroksyny. Często leczenie jest kontynuowane do końca życia. Gdy proces niszczenia tarczycy przebiega stopniowo wówczas dawki leków będą sukcesywnie zwiększane. Ostrożność w dawkowaniu jest ważna, ponieważ może spowodować zaburzenia rytmu serca i może mieć negatywy wpływ na gęstość kości.

Wady leków antykoncepcyjnych

Kobiecy organizm naturalnie produkuje estrogeny i progesteron .Tabletka antykoncepcyjna, zawierająca syntetyczne odpowiedniki tych hormonów choć chroni przed niepożądaną ciążą,  może przysparzać kłopotów ze zdrowiem. Leczenie zaburzeń równowagi hormonalnej.Przy zaburzeniach równowagi hormonalnej najczęściej stosuje się syntetyczne środki hormonalne w postaci doustnej antykoncepcji. Głównym zadaniem tych środków jest hamowanie owulacji, regulacja gospodarki hormonalnej. Jednak wpływ środków antykoncepcyjnych ma wpływ  na cały organizm. Dlatego nie każda kobieta ze względu na istniejące przeciwskazania może je stosować. Antykoncepcja jest bardzo dużą ingerencją w żeńską gospodarkę hormonalną i nie jest odpowiednia dla kobiet, które chciałyby zajść w ciążę.
W związku z tym, iż tabletki antykoncepcyjne są stosowane przez około 100 mln kobiet na świecie, trwają badania pomiędzy nad związkiem ich stosowania a rozwojem procesów nowotworowych.
W badaniach w 1996r. wykonanych w Collaborative Group on Hormonal Factors in Breast Cancer wykazano, iż u kobiet, które zaczęły antykoncepcję hormonalną jako nastolatki, doustna antykoncepcja w niewielkim stopniu zwiększa ryzyko zachorowania na raka piersi, szyjki macicy i wątroby. Jednak zmniejsza ryzyko zagrożenia rakiem trzonu macicy, jajnika i jelita grubego.
Badania przeprowadzone na terenie Holandii, Wielkiej Brytanii i Francji, przez International BRCA1/2 Carrier Cohort Study w 2010 r. wykazały, że w przypadku kobiet mających genetyczne predyspozycje do zachorowania na raka jajnika, antykoncepcja hormonalna działa profilaktycznie chroniąc w niewielkim stopniu przed tym nowotworem. Skuteczność zwiększa się wraz z długością stosowania. Stwierdzo, że po roku stosowania tabletki antykoncepcyjnej zagrożenie chorobą spada o 10-12 proc. Natomiast po 5 latach o 50 proc. Gdy jest przypadek raka trzonu macicy, profilaktyczne skutki ustnej antykoncepcji mogą utrzymać się nawet przez wiele lat po jej ustaniu.

Kiedy się stosuje hormonalną terapię zastępczą (HTZ)?

Leki hormonalne często stosuje się do łagodzenia objawów menopauzy tj. uderzeń gorąca, suchości pochwy, osłabienia struktury kości.
Jednak z powodu wzrostu ryzyka wystąpienia demencji, udaru mózgu, zawału serca i nowotworów w ostatnich latach lekarze zalecają jak najkrótsze stosowanie tej terapii oraz w minimalnych dawkach.
Źródło:
https://kobieta.onet.pl/zdrowie/profilaktyka/antykoncepcja-hormonalna-czy-na-pewno-jest-bezpieczna/28tef
http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/hormony/zaburzenia-hormonalne-objawy-i-rodzaje-leczenie-zaburzen-hormonalnych_44082.
https://www.e-ginekologia.pl/index.php/choroby/1926-hashimoto-gdy-brakuje-hormon%C3%B3w-tarczycy.html
http://onkologia.org.pl/przyjmowanie-hormonow/
http://www.bionorica.pl/natura/leczenie_zaburzen_rownowagi_hormonalnej.php
http://www.czytelniamedyczna.pl/1506,hormonalne-leczenie-nowotworow-stan-obecny-i-perspektywy.html

Ostatnie publikacje

strony internetowe | lexurio.pl