Dieta

Czego należy unikać przy zapaleniu stawów?

Publikacja: 29 sierpień 2018

Zapalenia stawów - objawy

Zapalenie stawów rozwija się u osób między 40 a 60 rokiem życia, jednakże zdarzają się przypadki 20-latków cierpiących na tą chorobę. Zwyrodnienie stawów to choroba, podczas której dochodzi do zwyrodnienia chrząstki stawowej. Stan zapalny powoduje jej uszkodzenie, zniekształcenie oraz ograniczenie ruchów, a następnie pojawienie się objawów zapalenia stawów. Charakterystyczne w tym przypadku są ból, obrzęk i sztywność stawów.

Jak zdiagnozować zapalenie stawów?

Występowanie wymienionych powyżej objawów jest dla nas  wystarczającymi wskazówkami do tego aby udać się do specjalisty, który potwierdzi lub wykluczy nasze podejrzenia. Z bolącymi stawami należy udać się do ortopedy lub reumatologa. Warto również zrobić badania obrazowe stawów, np. USG.

Czego nalezy unikać po zdiagnozowaniu stawów?

Przy zdiagnozowanym zapaleniu stawów należy unikać żywności, która ma zły wpływ na organizm. Niestety to jakich produktów pacjent powinien unikać to kwestia indywidualna dla każdego pacjenta. Należy więc zaobserwować jakie produkty pogarszają stan naszych stawów. Po kolei wykluczać produkty z diety codziennej. Każdy na około dwa tygodnie i obserwować czy objawy choroby są łagodniejsze. Wskazane jest zażywanie produktów bogatych w witaminę D, wapń, żelazo, kwas foliowy.
Jeżeli chodzi o zajęcia sportowe to przy zapaleniu stawów jak najbardziej można uprawiać sport, ale tylko pod warunkiem, że ćwiczenia nie obciążają stawów. Takimi czynnościami mogą być:
  • spacer i marsz: jest codzienną formą ruchu dla każdego z nas. Jednak aby przyniósł on efekt należy robić to żwawo przez 30-60 minut dziennie.
  • Jazda na rowerze: coraz popularniejsza forma spędzania wolnego czasu jest jak najbardziej właściwa dla osób z zapaleniem stawów.
  • Pływanie: jest bardzo atrakcyjną dyscypliną sportową, która ma duży wpływ na usprawnienie chorych na zapalenia stawów. Czynność ta nie obciąża stawów, zmniejsza napięcie mięśni orz nacisk powierzchni stawowych za czym idzie złagodzenie bólu stawów. Pływanie działa również bardzo korzystnie na funkcje narządu krążenia i narządu oddechowego.

Ostatnie publikacje

strony internetowe | lexurio.pl