Uroda

Jaka jest różnica pomiędzy kosmetologiem, a kosmetyczką?

Publikacja: 28 sierpień 2018 Ostatnia aktualizacja: 29 sierpień 2018

Różnice w wykształceniu

Kosmetyczką można zostać już po ukończeniu  odpowiedniego kursu zawodowego, związanego z pielęgnacją urody, jednak większość decyduje się na 2-letnie studium kosmetyczne, dające tytuł technika usług kosmetycznych. Natomiast kosmetologiem jest osoba, która ukończyła studia wyższe (licencjackie lub magisterskie) o charakterze paramedycznym.  Oprócz samej długości kształcenia, istotną różnicę stanowi rodzaj przedmiotów. Część z nich, jak np. anatomia, higiena, chemia kosmetyczna, fizykoterapia, elementy ekonomii czy podstaw przedsiębiorczości są wspólne dla obydwu kierunków. Kosmetolog musi dodatkowo posiąść również wiedzę na temat biochemii, dermatologii, patofizjologii, immunologii, histologii, toksykologii, alergologii, farmakologii, aromaterapii, właściwości roślin leczniczych, mikrobiologii, a nawet podstaw masażu i chirurgii plastycznej, jako że studia te stanowią swego rodzaju pomost pomiędzy kosmetyką, a medycyną. Kosmetolog posiada zatem bardziej rozległą wiedzę na temat skóry oraz związanych z nią problemów zdrowotnych, ponieważ jego zadaniem jest nie tylko walka z defektami urody (jak w przypadku kosmetyczki), ale także propagowanie wiedzy na temat zdrowego stylu życia. Posiada szeroką wiedzę medyczną, co zdecydowanie lepiej przygotowuje go do diagnozowania klientów oraz określania wskazań i przeciwwskazań do wykonywania inwazyjnych zabiegów. Zawodowa etyka wymaga od niego umiejętności odróżnienia skóry chorej od zdrowej oraz wiedzy na temat tego, jakie czynności i substancje aktywne są dozwolone w wypadku problemów dermatologicznych. Ma również obowiązek odesłać klienta do lekarza specjalisty, jeżeli zachodzi taka potrzeba. W obydwu przypadkach obowiązkowym punktem programu nauczania są praktyki w gabinetach kosmetycznych.

Możliwości i uprawnienia

Zarówno technik usług kosmetycznych, jak i kosmetolog po 5-letnich studiach mają takie samo prawo do otworzenia swojego gabinetu. Większość kosmetyczek pracujących w salonach posiada tytuł technika usług kosmetycznych, natomiast kosmetolog ma jeszcze możliwość pracy jako konsultant w firmie kosmetycznej lub farmaceutycznej, może również współpracować z lekarzem medycyny estetycznej, pracować w aptece lub współtworzyć nowe kosmetyki. Od strony formalnej wciąż jeszcze nie ma bliżej sprecyzowanych różnic w zakresie praw i obowiązków tych dwóch grup zawodowych, choć od lat toczą się żywe dyskusje na ten temat. Jednak w praktyce renomowane centrum kosmetyczne, spa lub odnowy biologicznej chętniej zatrudni osoby po studiach, jako bardziej wykształcone, będące – przynajmniej w teorii – lepszymi fachowcami.         
Nie oznacza to jednak, że kosmetyczka musi posiadać mniejszą wiedzę. Wszystko zależy od jej inicjatywy, zaangażowania w naukę, nabytego doświadczenia. Zwykle wykonuje proste zabiegi kosmetyczne lub specjalizuje się w wybranej dziedzinie, natomiast często jest lepiej przygotowana od strony praktycznej i manualnej. W przypadku studiów kosmetologicznych, dużo większy nacisk kładziony jest na aspekt praktycznego wykorzystania wiedzy teoretycznej, mniejszy na samo wykonywanie zabiegów (w przeciwieństwie do kosmetyczek), mimo, że kosmetolodzy często wykonują specjalistyczne zabiegi kosmetyczne jak zamykanie naczynek, zabiegi z kwasami AHA, zaawansowane masaże na ciało, odmładzanie skóry wykorzystujące działanie wiązki światła, czy mikrodermabrazję igłową. Warto również pamiętać o tym, że wiele osób łączy naukę w tych dwóch rodzajach szkół, celem poszerzenia wiedzy lub nabycia umiejętności praktycznych. Zarówno  jeden jak i drugi zawód wymaga ciągłej nauki, szkoleń i samodoskonalenia. 
Źródło:
http://www.cabines.pl/artykuly/471/kosmetyczka-a-kosmetolog.html
http://www.paluczanka.com.pl/czym-rozni-sie-kosmetolog-kosmetyczki/

Ostatnie publikacje

strony internetowe | lexurio.pl