Dziecko

Jak ochronić swoje dziecko od wszawicy?

Publikacja: 23 sierpień 2018 Ostatnia aktualizacja: 11 wrzesień 2018
Wszawica jest to choroba pasożytnicza, którą wywołuje wesz głowowa. Problem ten może wystąpić w każdym wieku, najczęściej jednak dotyka dzieci w wieku 3-12 lat, co wiąże się z ich przebywaniem w dużych skupiskach jak przedszkola, szkoły, place zabaw. Wszawica nie zawsze jest wynikiem braku higieny.

Objawy wszawicy

  • uporczywe swędzenie, szczególnie w miejscu występowania pasożytów: okolicy skroniowej, ciemieniowej i potylicznej głowy;
  • może wystąpić zaczerwienienie głowy, zwłaszcza na linii włosów lub za uszami;
  • mogą pojawić się drobne ranki i zadrapania, które są konsekwencją uporczywego świądu i drapania; ta sytuacja może prowadzić do pojawienia się stanów zapalnych i zakażeń bakteryjnych i/lub grzybiczych;
  • w skrajnym przypadku może pojawić się tzw. "kołtun" - włosy zlepione ropno - surowiczą wydzieliną;
Leczeniem wszawicy objęta jest nie tylko osoba zarażona, ale jeśli zajdzie taka potrzeba kurację powinny przejść wszystkie osoby z bliskiego otoczenia pacjenta. W aptekch dostępne są preparaty do zwalczania wszawicy w postaci lotionu, żelu, szamponu czy kremu.

Jak zapobiegać wszawicy?

Pierwszym krokiem w walce z wszawicą jest edukacja. Wiedza na ten temat pozwala na wczesne wykrycie tych pasożytów i szybkie leczenie. Edukacja dzieci prowadzi do wyrobienia dobrych nawyków higienicznych, związanych z korzystaniem z rzeczy osobistych takich jak grzebień, szczotka do włosów, spinki i inne ozdoby do włosów, a w szczególności nakryć głowy.

Profilaktyka

  • systematyczna kontrola i sprawdzanie skóry głowy, zwłaszcza okolice karku, skroni, za uszami;
  • właściwa pielęgnacja skóry głowy, polegająca na myciu włosów, zależnie od indywidualnych potrzeb (przynajmniej raz w tygodniu);
  • warto stosować odżywki ułatwiające rozczesywanie;
  • codzienne czesanie czy szczotkowanie włosów, a także związywanie długich włosów lub krótkie włosy;
  • przestrzeganie zasad higieny osobistej;
  • przypominanie dzieciom, aby nie wymieniały się z rówieśnikami rzeczami osobistymi jak grzebieniem, szczotką, czapką;
Problem wszawicy często powraca do placówek oświatowych. Osobą odpowiedzialną za zapewnienie warunków do bezpiecznego i higienicznego pobytu dzieci w placówkach oświatowych i opiekuńczych jest dyrektor danej placówki.
Należy pamiętać, aby nie piętnować osoby dotkniętej problemem wszawicy, ponieważ może on się pojawić u każdego bez względu na wiek, dbałość o higienę i posiadany status społeczny.

Źródło:
https://gis.gov.pl/zdrowie/wszawica-choroba-ktora-trzeba-leczyc-a-nie-nalezy-sie-wstydzic/

Ostatnie publikacje

laskovski.pl