Kobieta

Co to są kubeczki menstruacyjne?

Publikacja: 13 sierpień 2018

Co to jest kubeczek menstruacyjny?

Kubeczek menstruacyjny to mała, elastyczna miseczka wykonana z gumy silikonowej lub lateksowej. W przeciwieństwie do podpasek i tamponów, kubeczek nie wchłania krwi tylko ją magazynuje. W związku z tym co jakiś czas trzeba opróżniać i myć kubeczek. Jego zaletą jest możliwość wielorazowego użytku, a także hipoalergiczność.
Kubeczki menstruacyjne dostępne są w wielu różnych kształtach i wymiarach. Odpowiedni rozmiar należy dobrać kierując się budową ciała, wiekiem, siłą mięśni pochwy, aktywnością fizyczną, liczbą przebytych porodów siłami natury oraz obfitością miesiączek. Na stronach producentów zawsze zamieszczone są specjalne tabelki lub ankiety pozwalające jak najlepiej dobrać rozmiar kubeczka menstruacyjnego.

Zastosowanie i działanie kubeczka

Kubeczek menstruacyjny należy wymieniać co kilka godzin. Po usunięciu kubeczka trzeba opróżnić go z zawartości i wypłukać pod bieżącą wodą, a także osuszyć. Po oczyszczeniu kubeczek nadaje się do ponownej aplikacji. Należy pamiętać o jego sterylizacji: przed pierwszym użyciem, na początku miesiączki, po zakończeniu miesiączki. Przed próbą założenia kubeczka umyj dokładnie ręce i rozluźnij się.
  1. Kubeczek włóż otwartą, szerszą stroną do wnętrza ciała. Ściśnij boki kubeczka, a następnie złóż go na pół tworząc kształt litery U lub S.
  2. Trzymaj zagięte boki mocno w miejscu między kciukiem a palcem wskazującym, aby utrzymać wybrany kształt.
  3. Ustaw się w wygodnej pozycji i rozluźnij mięśnie. Wsuń kubeczek do wnętrza pochwy i puść, ale nie wkładaj go zbyt głęboko, bo krew będzie wyciekać.
  4. Aby usunąć kubeczek, delikatnie pociągnij za jego końcówkę, a następnie ściśnij podstawę i pociągnij w dół, by go usunąć. Po wyjęciu kubeczka opróżnij jego zawartość i dokładnie go umyj. 

Kiedy należy opróżniać kubeczek?

Kubeczek menstruacyjny wyjmujemy i opróżniamy z częstotliwością zależną od obfitości krwawienia miesiączkowego, jednak nie później niż po upływie 12 godzin. Wiele kobiet obawia się, że podczas wyjmowania kubeczka, krew miesiączkowa się wyleje. Przy prawidłowo założonym i delikatnie wyjmowanym kubeczku nic takiego się nie zdarzy, ponieważ kubeczek cały czas jest skierowany wlotem do wnętrza pochwy.
Panie, które zdecydowały się na wypróbowanie kubeczka menstruacyjnego, zwykle są zadowolone z produktu. Ewentualne problemy z przeciekaniem kubeczka lub dyskomfortem podczas użytkowania wynikają w dużej mierze z braku umiejętności stosowania produktu lub ze źle dobranego rozmiaru. Kobiety cenią sobie kubeczek menstruacyjny przede wszystkim za brak przykrego zapachu, ekonomiczność rozwiązania, brak konieczności częstych wizyt w toalecie i możliwość wyeliminowania lub znacznego ograniczenia podrażnień oraz infekcji okolic intymnych.

Ostatnie publikacje

laskovski.pl