Ciąża

Nietrzymanie moczu u kobiet w ciąży

Publikacja: 22 sierpień 2018
Popuszczanie moczu w ciąży to tak zwane wysiłkowe nietrzymanie moczu, a przyczyna tej przypadłości jest prosta – powiększona macica uciska pęcherz moczowy, powodując jego opróżnianie, a rozluźnione przez hormony i rozciągnięte mięśnie dna miednicy nie są w stanie tego wypływu powstrzymać. Ta przykra przypadłość może wystąpić w dowolnym okresie ciąży, ale najczęściej pojawia się w III trymestrze, gdy macica jest największa. Wysiłkowe nietrzymanie moczu u większości kobiet ustępuje samoistnie w ciągu 6 miesięcy po porodzie, kiedy poziom hormonów wraca do normy, a wraz z nim napięcie mięśniowe. Nie zawsze jednak tak się dzieje, dlatego lepiej tego problemu nie lekceważyć.
Najlepszym sposobem zapobiegania oraz leczenia nietrzymania moczu jest systematyczne ćwiczenie mięśni dna miednicy, czyli wykonywanie tzw. ćwiczeń Kegla (od nazwiska lekarza, który je opracował). Polegają one na naprzemiennym napinaniu i rozluźnianiu mięśni okalających cewkę moczową, pochwę i odbyt. Mięśnie Kegla są to mięśnie, które zaciskasz, kiedy chcesz powstrzymać strumień wypływającego moczu. Częste napinanie tych mięśni podczas oddawania moczu nie jest jednak wskazane, gdyż może powodować niepełne opróżnienie pęcherza, a zalegający w nim mocz może wywołać infekcję. A zatem nie należy ćwiczyć podczas wizyty w toalecie. Ale poza tym możesz wykonywać te ćwiczenia w różnych sytuacjach i okolicznościach, bo nikt się nie domyśli, że ćwiczysz. Możesz ćwiczyć leżąc, siedząc lub stojąc. Na początku zaciśn? mięśnie Kegla na 5 sekund, następnie je rozluźn? i po chwili zaciśn? ponownie. Zaczn? od serii 10 takich skurczów i powtarzaj serie kilka razy w ciągu dnia. Stopniowo ćwicz coraz więcej i próbuj coraz dłużej wytrzymać z zaciśniętymi mięśniami. Wyniki badań potwierdzają dużą skuteczność tych ćwiczeń, jeśli są one wykonywane rzeczywiście systematycznie. Nie zniechęcaj się tym, że efekt nie będzie natychmiastowy – trzeba na niego poczekać co najmniej kilka tygodni. Ale ćwiczyć warto i nigdy nie jest na to za późno.
Inne sposoby na nietrzymanie moczu w czasie ciąży to:
  • nie dopuszczaj do sytuacji, w której twój pęcherz jest nadmiernie wypełniony, skorzystaj z toalety, gdy tylko poczujesz parcie na mocz,
  • przed wyjściem z domu skorzystaj z toalety, nawet jeśli w danej chwili nie odczuwasz takiej potrzeby,
  • unikaj napojów moczopędnych, najzdrowsze do picia są niegazowana woda mineralna i rozcieńczone soki owocowe,
  • na co dzień noś specjalne wkładki, które wchłaniają mocz i niwelują przykry zapach,
  • unikaj zaparć, stolec może uciskać na pęcherz, dodatkowo zwiększając dolegliwości,
  • o swoich dolegliwościach powiedz ginekologowi, jeśli nietrzymanie moczu będzie bardzo uciążliwe, zaleci on odpowiednią terapię.
Nietrzymanie moczu może sprzyjać infekcjom dróg moczowych. Żeby zminimalizować takie ryzyko, p? dużo płynów, zwłaszcza wody. Dbaj też o higienę intymną – często zmieniaj podpaski lub wkładki higieniczne, regularnie się podmywaj. Jeśli jednak przytrafi ci się zapalenie pęcherza (jego objawy to: częste parcie na mocz, pieczenie przy siusianiu, ból w podbrzuszu i mętny, zabarwiony krwią kolor moczu), zgłoś się do lekarza, aby przepisał ci odpowiednie antybiotyki. Nieleczone zapalenie pęcherza może bowiem przejść w zapalenie nerek, a to już jest choroba groźniejsza dla płodu – w III trymestrze ciąży może doprowadzić do porodu przedwczesnego.
Zdarza się, że po porodzie nietrzymanie moczu nie ustępuje samoistnie, a z czasem jeszcze się nasila. Nie wahaj się pójść z tym do lekarza – ginekologa lub urologa. Absolutnie nie powinnaś się wstydzić – im wcześniej zaczniesz leczenie, tym łatwiej i szybciej pozbędziesz się problemu. Obecnie specjaliści mają do wyboru kilka metod terapii, dostosowanych do stopnia zaawansowania choroby – od używania specjalnych stożków i wkładek dopochwowych, przez leczenie farmakologiczne, po operację.
Źródło:
Rechberger T., Nietrzymanie moczu u kobiet - patologia, diagnostyka, leczenie

Ostatnie publikacje

strony internetowe | lexurio.pl