Kobieta

Czym jest torbiel czekoladowa?

Publikacja: 05 sierpień 2018 Ostatnia aktualizacja: 06 sierpień 2018

Torbiel czekoladowa?

Torbiel czekoladowa, to torbiel endometrialne – zwana endometriozą. Jest ona poważną chorobą jajników. Rośnie ona szybciej od innych torbieli, i sprawia większe dolegliwości bólowe. Błona śluzowa macicy, rozprzestrzenia się poza macice do jajników, jajowodów i otrzewnej. Zjawisko to ma podobny przebieg jak cykl menstruacyjny. Rozrasta się, a następnie złuszcza i krwawi. Zgromadzona krew tworzy cystę i przybiera brunatne zabarwienie,  stąd wzięła się nazwa „torbiel Czekoladowa”.
Z każdym cyklem menstruacyjnymi, torbiele powiększają się, osiągając wielkość zbliżoną do grejpfruta.
Dotyczy 7 – 15 % kobiet, przede wszystkim w wieku rozrodczym. Może występować również u kobiet po menopauzie. O możliwości występowania endometriozy należy mówić w  następujących sytuacjach:

    W przypadku trudności z zajściem w ciążę,
    W zespole bólowym miednicy mniejszej,
    Przy bolesnym miesiączkowaniu,
    Przy dolegliwościach bólowych związanych ze współżyciem.

Charakterystycznym objawem endometriozy jest:
-  cyklicznie występujący ból, pojawiający się tuż przed wystąpieniem miesiączki i trwający przez cały czas krwawienia.
- rzadziej występujących objawów należą krwawienia pozamiesiączkowe,
-  bardzo obfite miesiączki
- krwiomocz
- krwawienie z przewodu pokarmowego.
Trzeba jednak pamiętać, że mogą występowć nawet duże torbiele endometrialne, które dają żadnych dolegliwości i nie ograniczają płodności.
Bywa tak, że  małe zmiany są również przyczyną poważnych problemów.
Torbiel czekoladową można rozpoznać podczas badania ultrasonograficznego (USG), tomografii komputerowej oraz rezonansu magnetycznego. Niekiedy bywa tak, że jedyną metodą pozwalającą na pewne rozpoznanie endometriozy jest laparoskopia, czyli zabieg, podczas którego wprowadza się do jamy brzusznej przez niewielkie nacięcia małą kamerę, dzięki której możliwe staje się dokładne obejrzenie na monitorze wnętrza brzucha. Sposób leczenia i zakres zależą od indywidualnej pacjentki.
Niekiedy wystarczy terapia lekowa, a niekiedy terapia poprzez operację. Operację zazwyczaj przeprowadza się metodą laparaskopową, która jest mniej obciążająca niż klasyczna operacja. Dzięki temu już następnego dnia po zabiegu pacjentka może iść do domu.
Leczenie farmakologiczne, obejmuje leki przeciwbólowe oraz leki hormonalne. Nieleczona endometrioza trwa długo. Mimo iż podejmiemy się leczenia, często zdarzają się nawroty. Istnieją także przypadki samoistnego wyleczenia.

Ostatnie publikacje

strony internetowe | lexurio.pl